Każdy podatnik - w zależności od tego, skąd ma pieniądze, czy rozlicza się sam, czy z żoną albo mężem, czy ma jakieś ulgi albo już nie - musi wypełnić inny formularz. W ich gąszczu z łatwością można się pogubić, dlatego podpowiadamy, który dla kogo został przeznaczony.

Podpowiadamy. Jeśli rozliczasz się jako osoba fizyczna z podatku dochodowego (m.in. umowa o pracę, dzieło, zlecenie), pracowałeś za granicą, miałeś wpływy np. z najmu, podnajmu, dzierżawy, odliczasz dochody małoletnich dzieci (np. rentę rodzinną), masz straty z ubiegłych lat - powinieneś wybrać PIT-36.

Jeśli rozliczasz się indywidualnie z działalności gospodarczej pozarolniczej, opodatkowanej jak dochód od osób fizycznych - wybierz PIT-36L.

Jeśli jesteś emerytem, rencistą, masz dochody z działalności pozarolniczej (np. umowa o pracę), pobierałeś zasiłki, stypendia, masz dochody z praw autorskich, umowy o dzieło, kontrakt menedżerski albo zlecenia, nie rozliczasz się z małżonkiem ani dziećmi, nie odliczasz strat z ubiegłych lat, a wszystko zarobiłeś, pracując w Polsce - dla Ciebie jest PIT-37.

Jeżeli sprzedałeś papiery wartościowe, udziały w spółkach, kupiłeś akcje i masz z tego tytułu zyski itp. - powinieneś wypełnić PIT-38.

Są też dwa specjalne formularze do wpisywanie odliczeń od dochodów: jeśli masz odliczenia inne niż wydatki na mieszkanie czy dom - wypełnij dodatkowo PIT-0. A jak wyłożyłeś na własne M (możesz odliczyć kredyty, pożyczki z pracy zaciągnięte na kupno, kontynuujesz ulgi z poprzednich lat) - wybierz PIT-D

Nie umiesz wypełnić zeznania podatkowego? Nie przejmuj się. W internecie znajdziesz już gotowe, darmowe programy, które za Ciebie wszystko policzą. Jak je znaleźć? Wystarczy w okno wyszukiwarki wpisać "rozliczenie PIT 2006", a po chwili pojawią się w jej oknie.

Uwaga! Do wypełnienia swojego zeznania podatkowego potrzebujesz od swojego pracodawcy wypełniony przez niego formularz z uzyskanymi w 2006 r. dochodami, odprowadzonymi składkami do ZUS i NFZ oraz zaliczkami na podatek. Bez tego nie jesteś w stanie prawidłowo wyliczyć podatku. Jeśli zgubiłeś taki dokument, poproś pracodawcę o jego kserokopię, a powinieneś dostać ją od ręki.