Według radia RMF, od dziś będzie można kupić Dziennik Ustaw z nowymi przepisami. Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację Kodeksu Drogowego 28 marca.

Nowe przepisy zaczynają obowiązywać 14 dni od ich publikacji. Tak więc 17 kwietnia będzie dniem, od którego całą dobę przez okrągły rok będziemy musieli jeździć z włączonymi światłami mijania. Wprowadzenie takiego obowiązku ma poprawić widoczność samochodów na drodze.

Nowelizacja określa również nowe zasady zachowania się w trakcie jazdy w tunelach. W tunelu dłuższym niż 500 metrów kierowca samochodu o wadze do 3,5 tony lub autobusu powinien utrzymywać co najmniej 50-metrowy dystans do poprzedzającego go samochodu.

Dla samochodów o wadze powyżej 3,5 tony dystans ten ma wynosić 80 metrów. Instytucja zarządzająca ruchem na drodze będzie mogła zmienić te odstępy w zależności od dozwolonej prędkości w tunelu.

Z nowelizacji wynika, że w tunelu podczas zatrzymania spowodowanego warunkami lub przepisami ruchu drogowego, kierowca będzie obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 metrów.