Inne

W KINIE:

"Metoda", reż. Marcel Pineyro, wyst.: Eduardo Noriega

Inne / Marjane Satrapi et Vincent Paron
Reklama

Pewna korporacja prowadzi rekrutację na jedno z kierowniczych stanowisk. Do ostatniego etapu przechodzi siedmioro najlepszych kandydatów, pięciu mężczyzn i dwie kobiety, którzy spotykają się na "ostateczną dogrywkę” w siedzibie firmy w centrum Madrytu. Stawka jest wysoka - doskonałe zarobki, eksponowane stanowisko i związane z nim przywileje oraz prestiż. W dniu rozmowy kwalifikacyjnej miasto ogarna fala protestów antyglobalistów; na ulicach trwają głośne zamieszki, w biurowcu rozpocznie się za moment cichy dramat. Kandydaci wjeżdżają na 35. piętro i spotykają się w odizolowanym pokoju. Okazuje się, że są sami - za wyjątkiem ładnej i trochę dziwnej sekretarki, nie pojawia się żadna osoba prowadząca rekrutację, ożywają za to stojące na stole monitory. Za pośrednictwem komputerów kandydaci będą otrzymywać kolejne zadania. Metodą rekrutacji jest owiana tajemnicą i podobno niezawodna "Metoda Grönholma”. Pierwsze zadanie informuje zebranych, że o stanowisko ubiega się tak naprawdę sześć, a nie - jak sądzili jeszcze parę minut temu - siedem osób. Jeden z aplikantów jest bowiem podstawiony przez korporację; zebrani w pokoju mają kwadrans na odkrycie, który z nich nie pasuje do układanki. Napięcie rośnie i … gra się zaczyna.

Reklama

"American Gangster", reż. Ridley Scott, wyst. Russell Crow, Denzel Washington

Inne
Reklama

We wczesnych latach 70-tych XX wieku, korupcja w szeregach nowojorskiej policji była na porządku dziennym. Mafia mogła działać stosunkowo bezkarnie, sprzedając tysiące kilogramów narkotyków. La Cosa Nostra i jej podwładni byli nie do pokonania. Do momentu, kiedy pojawił się czarny "przedsiębiorca" Frank Lucas i przejął stawkę w grze. Wcześniej niezauważalny, cichy pomocnik Bumpy’ego Johnsona, jednego z czołowych szefów czarnej mafii, Lucas zaczyna budować własne imperium po nagłej śmierci szefa. Chociaż nigdy nie uczęszczał do szkoły, dysponował sporą wiedzę zebraną na ulicy. Zastosował ją - łącznie z własną pomysłowością i ściśle biznesową etyką - aby przejąć kontrolę nad handlem narkotykami. Zasypywał ulice czystszym, tańszym towarem, wykluczając z gry czołowe syndykaty i stając się gwiazdą w świecie handlarzy narkotyków. Bezwzględny gliniarz Richie Roberts działa wystarczająco blisko przestępczego świata, aby zauważyć zmianę u sterów. Szybko zaczyna podejrzewać, że czarny gracz znikąd ma zamiar zdominować ulice. Zarówno Lucas, jak i Roberts mają swój własny rygorystyczny kod etyczny, który sprawia, że separując się od współpracowników, stoją samotnie po przeciwnych stronach wymiaru sprawiedliwości. Spotkanie, do jakiego musi ostatecznie dojść, zmieni nie tylko ich życie, ale losy całego pokolenia Nowego Jorku. Realizowany w Nowym Jorku i Tajlandii film "American Gangster" rozgrywa się na przestrzeni lat 1968-1974 w okresie trwającej jeszcze wojny w Wietnamie. Działania, jakich podejmą się Lucas i Roberts - początkowo śmiertelni wrogowie, a w końcu niechętni sojusznicy, wyznaczą początek końca ery bezprawia w skorumpowanym Nowym Jorku.

Inne
Inne

Persepolis", reż.: Marjane Satrapi, Vincenta Paronnaud

Pamiętacie jeszcze czas, gdy z grzecznego i miłej dziewczynki zmieniałyście się w zbuntowaną nastolatkę, marzącą o nieograniczonej wolności i swobodzie? A teraz wyobraźcie sobie to wszystko w realiach Iranu, podczas rewolucji islamskiej, za rządów ajatollaha Chomeiniego... "Persepolis" to gorzka, ale zarazem wzruszająca opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu w Teheranie, w czasach wybuchu rewolucji islamskiej. Dziewięcioletnia Marjane z zapałem rozczytuje się w komiksowej wersji Materializmu dialektycznego, wychowana w nieco zwariowanej, inteligenckiej rodzinie marzy o zostaniu prorokinią. Poznajemy ją (a wraz z nią Iran), gdy fundamentaliści przejmują władzę, zmuszając kobiety do noszenia chust, a mężczyzn do zapuszczania brody. Obserwujemy jej inteligentną grę ze "stróżami moralności”, odkrywanie zakazanego punku, Abby i Iron Maiden.

KSIĄŻKI:

Inne

"Kamień w sercu", Katarzyna Leżeńska, Prószyński i S-ka

Kolejna powieść polskiej pisarki i scenarzystki. Co jeszcze może przytrafić się facetowi przed 40-stką, który rozwodzi się z żoną, domagającą się alimentów dla swoich kotów? Czy coś jeszcze czeka samotną kobietę po 30-stce, pogodzoną za kłamstwami męża i macierzyństwem w pojedynkę? Zjazd absolwentów liceum wiele zmieni w ich życiu…

Inne

"Nadzieja na miłość", Michel Quinn, Muza

Francuz Michel Quinn - profesor literatury i teatrologii - to bardzo płodny pisarz. Na koncie ma już ponad 20 książek przetłumaczonych na wiele języków. "Nadzieja na miłość" jest historią Rene Gardela - lalkarza, który w szpitalach i hospicjach zabawia chore dzieci. Próbując nawiązać kontakt z pogrążonym w śpiączce chłopcem, zaczyna opowiadać mu historię swego życia.

Inne

"Sycylijska Markiza", Simonetta Agnello Hornby, Muza

Druga książka autorki "Zbieraczki migdałów" - prawniczki, która włoskie sprawy zna od podszewki, urodziła się bowiem w Palermo. Ta powieść to saga o arystokratycznym sycylijskim rodzie i niespełnionej miłości. Jej akcja rozpoczyna się w drugiej połowie XIX wieku, gdy na świat przychodzi Constanza Safamita - dziewczynka, której życie będzie pełne dramatycznych wydarzeń.








NA DVD:






Inne / Photo Credit David Lee

"Licencja na miłość", komedia

Zaręczona para, Ben oraz Sandie, nie może się już doczekać początku wspólnego życia. Co stoi na przeszkodzie? Ojciec Frank (Robin Williams), który zarządza rodzinnym kościołem Sadie. Nie pobłogosławi on związku, dopóki młodzi nie ukończą jego kursu przedmałżeńskiego. A to wiele komplikuje…

Inne

"Miłosne domino", komedia

Seks w wielkim mieście, lecz z innego, bo męskiego punktu widzenia. Trzej atrakcyjni nowojorczycy kochają (nie zawsze swoje kobiety), zdradzają (również męską przyjaźń) i pakują się w kolejne (nie tylko sercowe) kłopoty, poszukując odpowiedzi na pytanie najważniejsze: czym jest miłość?

Inne

"Cena odwagi", dramat

Angelina Jolie w stylizowanym na dokument, a opartym na pamiętnikach Mariane Pearl politycznym thrillerze Michaela Winterbottoma. Zagrała żonę korespondenta "Wall Street Journal" w Pakistanie, który pewnego dnia wychodzi na wywiad i znika. Będąca wtedy w piątym miesiącu ciąży pani Pearl zamienia ich dom w swoiste centrum kryzysowe i robi wszystko, by męża odnaleźć.









NA PŁYCIE:







Inne

"The Nanny Diaries", soundtrack

Muzyka z filmu "Niania w Nowym Jorku" już od pierwszych dźwięków wprowadza w dobry nastrój. Oprócz przebojów uznanych gwiazd, takich jak Simply Red ("Stay") czy Lisa Stansfield ("All Around The Word"), są tu piosenki młodych wykonawców, takich jak Lilly Allen ("LDN"). Całość dobrana jest tak, że wszystkie kawałki tworzą spójny, ciekawy i optymistyczny klimat.

"Spirit" Leona Lewis

Kiedy Brytyjka wygrała angielski program przypominający Idola, tysiące osób zakochało się w jej głosie. Jej pierwszy krążek był najszybciej sprzedającą się płytą na Wyspach, wydaną przez debiutanta. Teraz przy współpracy producenta Dallas Austina (wcześniej pomagał m.in. Madonnie) podbija Europę.

"Frontiers" Jeske Cook

Przepełniona latynoskim graniem z domieszką jazzu płyta zawiera 12 kompozycji Cooka oraz cover piosenki Boba Dylana "It Ain't Me Babe". Znany z energetycznych występów muzyk przy pomocy swoich magicznych palców zmusi do bujania się nawet tych, którzy nie zasypiają, oglądając obrady Sejmu.