Najszczęśliwsze dni w naszym życiu wyłonili naukowcy z USA i Kanady. To w czasie od piątkowego od piątkowego wieczoru aż do niedzielnego popołudnia czujemy się najlepiej. Dlaczego? Bo to właśnie w weekend możemy swobodnie wybrać nasze zajęcia i spędzić więcej czasu z najbliższymi – tłumaczą badacze na łamach "Journal of Social and Clinical Psychology”.

Naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku, McGill University w Montrealu oraz Virginia Commonwealth University w Richmond poddali badaniu nastroje 74 dorosłych osób w wieku od 18 do 62 lat, pracujących przynajmniej 30 godzin tygodniowo. Przez trzy tygodnie trzy razy dziennie badani odpowiadali na zawarte w kwestionariuszach pytania o wykonywane zajęcia, natężenie pozytywnych i negatywnych emocji oraz objawów stresu takich, jak określone dolegliwości fizyczne i poczucie braku energii.czytaj dalej...MIŁOŚĆ DO WEEKENDU JEST PONAD PODZIAŁAMI

Okazuje się, że najlepsze psychiczne i fizyczne samopoczucie towarzyszyło badanym w weekendy – niezależnie od płci, wieku, wykształcenia.

Bez znaczenia pozostaje to, czy nudzimy się w biurze i nie znosimy naszego zawodu, czy też oddajemy się pracy z pełną pasją. Kwestia zamiłowania do weekendów to kwestia ponad podziałami. „Osoby pracujące, nawet te, które wykonują ciekawy, prestiżowy zawód naprawdę czują się szczęśliwsze w weekend. Efekt ten dotyczy wszystkich pracowników - od budowlańców przez sekretarki, aż po lekarzy i prawników” – mówi jeden z autorów opracowania Richard Ryan, prof. psychologii na University of Rochester w Nowy Jorku.

WCALE NIE KOCHAMY NASZYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW

Czym weekendy zasłużyły sobie na naszą miłość? Ofiarowaniem możliwości pogłębienia zainteresowań, utrzymania więzi i zapewnienia sobie relaksu. Odpoczynkiem od presji czasu w wykonywaniu wszelkich zadań oraz nie zawsze bliskich nam emocjonalnie współpracowników… Wyniki tych badań powinny zainspirować nas do postawienia sobie pytania o działania, jakie można podjąć w celu zmiany środowiska pracy na takie, które bardziej sprzyjać będzie naszemu dobremu samopoczuciu. Badacze mówią, że aby tak się stało, praca powinna dawać nam poczucie autonomii, więzi z innymi i własnych kompetencji. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić.