Wszystko dlatego, że to właśnie blondynki przyciągają więcej uwagi niż panie o innym kolorze włosów i są postrzegane jako bardziej atrakcyjne. Jasnowłose wykorzystują ten fakt, by osiągać to, co chcą.

WYJĄTKOWI CZYLI AGRESYWNI?

Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of California w Santa Barbara. Przebadali oni 156 amerykańskich kobiet kończących studia. Poszukiwali powiązań pomiędzy pewnością siebie a przejawianą agresją. Okazało się, że im bardziej „wyjątkowi” czują się ludzie, z tym większym prawdopodobieństwem przejawiali oni agresję w dążeniu do osiągania społecznych celów. Poczucie wyjątkowości zaś budowane było w przypadku mężczyzn na podstawie siły fizycznej, w przypadku kobiet zaś – na podstawie fizycznej atrakcyjności. To właśnie tłumaczy agresję adorowanych i podziwianych blondynek. „Spodziewaliśmy się, że blondynki będą czuły się bardziej >>utytułowane<< niż inne kobiety – jesteśmy przecież w południowej Kaliforni, naturalnym środowisku uprzywilejowanych blondynek” – mówi Aaron Sell z University of California, kierownik badania. „Nie spodziewaliśmy się jednak, że okażą się tak wojownicze” – dodaje.

czytaj dalej...


BLONDYNKI - KSIĘŻNICZKI POD KLOSZEM

Naukowiec podejrzewa, że jasnowłose panie żyją pod swoistym kloszem lepszego traktowania przez otoczenie. Mogą nie mieć świadomości, że mężczyźni ulegają im bardziej niż innym. „Mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że są traktowane jak księżniczki” – mówi. I jakkolwiek blondynki są bardziej agresywne, są również mniej skłonne do kłótni i potyczek niż brunetki i rude. Być może pragną chronić swój dobry wygląd. Z kolei brunetki, być może w odpowiedzi na dotyczące ich stereotypy, zdają się pracować ciężej i oczekiwać mniej specjalnego traktowania.

„Blondynki są bardziej pewne swoich zdolności i kompetencji, aczkolwiek niekoniecznie przekłada się to na ich pewność siebie” – mówi psycholog ewolucyjny Catherine Salmon z University of Redlands w Kaliforni.czytaj dalej...
FARBOWANE LISY

Bez znaczenia dla wspomnianych zależności jest to, czy blond loki są darem natury czy wynikiem zabiegów koloryzacyjnych. Czy opłaca się kobiecie pobiec do drogerii po rozjaśniającą farbę do włosów? „Kobiety, które przefarbują się na blond, szybko zaczynają korzystać z przywilejów dostępnych blondynkom – w szczególności zainteresowania mężczyzn” – wyjaśnia Catherine Salmon.