Peter Backus, wykładowca z University of Warwick, swoje obliczenia opublikował w pracy o wielce chwytliwym tytule "Why I Don't Have a Girlfriend" („Dlaczego nie mam dziewczyny”).

NIEWIELKIE SZANSE SINGLI

W oryginalnym studium mającym ocenić szansę na spotkanie partnera idealnego zastosował równanie o nazwie Drake Equation. Równanie brało pod uwagę liczbę kobiet w wieku od 24 do 34 lat zamieszkujących jego rodzinny Londyn. Chodziło oczywiście tylko o singielki. Rezultaty nie brzmią obiecująco. Na 30 milionów kobiet żyjących na wyspach zaledwie 26 byłoby odpowiednią partią dla matematyka… „W Lodynie mieszka 26 kobiet, z którymi mógłbym stworzyć cudowny związek” – opowiada Backus. „To oznacza, że podczas wieczornego wyjścia w moim mieście mam szansę równą 0.0000034 proc. na spotkanie jednej z tych wyjątkowych kobiet. To szansa jedna na 285 000 – nie jest więc zbyt duża” – wyjaśnia.



czytaj dalej...




RANDKA IDEALNA ZAMKNIĘTA W RÓWNANIU

Równanie Drake’a , czyli: N = R* x Fp x Ne x Fi x Fc x L, służyło profesorowi Drake’owi do określenia, ile może być cywilizacji w kosmosie (wynik to 10 tysięcy). Wystarczyło tylko zastąpić gwiezdne dane ziemskimi, a właściwie londyńskimi kryteriami randki idealnej – czyli wiekiem, miejscem zamieszkania i atrakcyjnością branych pod uwagę kandydatek. I gotowe! „Wyniki mojej pracy mogą być przygnębiające dla osób szukających miłości, ale dobra wiadomość dla singla brzmi: >to prawdopodobnie nie twoja wina<” – dość niezgrabnie pociesza matematyk osoby samotne.

Pełen opis nietypowego badania można znaleźć na stronie internetowej University of Warwick.