Pierwsze miejsce na liście zajmuje jedno wielkie nic. Większość rodaków nie zamierza bowiem podejmować jakichkolwiek noworocznych postanowień. Ich brak deklaruje 62 proc. badanych – wynika z sondażu GfK Polonia przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej". Znacznie mniejsza jest grupa, która skorzysta z tej zwyczajowej i symbolicznej próby zmian na lepsze. Podjęcie takich zobowiązań deklaruje zaledwie 17 proc. z nas.

NIEPALĄCY I SZCZUPLEJSI

A jakie plany królują na liście najbardziej ważkich i najpilniejszych zmian w naszym życiu? Standardowo na szczycie znajduje się rzucenie palenia. Skończyć z papierosami zamierza aż 26 proc. zwolenników postanowień. Drugie z najpopularniejszych postanowień to odchudzanie – zamiar taki ma 17 proc. Zaledwie jednak jeden procent mniej postanawia w nowym roku przede wszystkim poświęcić więcej czasu swoim bliskim.

OSZCZĘDNI, LECZ STRONIĄCY OD PROCENTÓW

Skoro mamy kryzys, warto wyćwiczyć zdrowy nawyk gromadzenia oszczędności. Zamiar oszczędzania znalazł się pierwszy poza podium z wynikiem 9 proc. 8 proc. rodaków obiecuje sobie zmienić pracę na lepszą, a jeden procent mniej – częściej zajmować się domem. 4 procent z nas pragnie natomiast rzadziej siadać przed telewizyjnym odbiornikiem. Nałóg nikotynowy nie jest jedynym, z którym chcielibyśmy zerwać. 3 procent postanawia zaprzestać zaglądania do kieliszka.

W sumie nowy Polak byłby zdrowszym, szczuplejszym człowiekiem bardziej dbającym o siebie i najbliższych. Brzmi atrakcyjnie. Teraz pozostaje wszystkim życzyć, żeby się udało!