Nietaktowne pytania - na pewno nieraz się z nimi spotkałaś. Kiedy zadawane są przez osoby w Twoim wieku, z którymi jesteś zaprzyjaźniona, łatwiej zbyć je, zwrócić uwagę czy odpowiednio skomentować. Ale jak reagować, kiedy autorem gafy jest przełożony? Lub co zrobić, gdy Twój rozmówca jest po prostu złośliwy?

Z każdej niezręcznej sytuacji można wybrnąć z twarzą i to nie zniżając się do poziomu złośliwca! Wybraliśmy kilka przykładowych sytuacji, które zdarzają się najczęściej. Sprawdź, czy wiesz, jak powinnaś się zachować!

Zawistny współpracownik

Paulina pracuje w firmie już dwa lata. Przyznaje, że jej kwalifikacje nie były wystarczające i dostała tę pracę tylko dzięki uporowi i cierpliwości. Zostawała po godzinach, zapisała się na kursy wieczorowe. W tym roku zostały zatrudnione nowe osoby - po studiach, kreatywne, od razu dostały pracę na dość wysokich stanowiskach. Paulina często słyszy od nich niemiłe uwagi i komentarze.

Co robi Paulina: uznaje wyższość kolegów i godzi się na krytykę. Chce skończyć kurs i poszukać nowej pracy.

Jak należy zareagować:
Nie można pozwolić, by ktokolwiek nas poniżał. Dobra jest tzw. konstruktywna krytyka, która pomoże nam dostrzec własne wady, niedociągnięcia i uporać się z nimi. Ale złośliwość i sarkazm? Trzeba powiedzieć: "Chyba nie rozumiem, o co ci chodzi. Jeżeli masz mi coś do zarzucenia, powiedz wprost, postaram się to zmienić".

Uwaga! Nikomu nie należy zwracać uwagi publicznie. Jedna z ważniejszych zasad współżycia brzmi: "szanuj siebie i wymagaj, by inni też to robili"!

Podryw niemile widziany…

Grażyna jest jedną z młodszych pracownic w firmie. Ładna i zgrabna, wesoła i nieobarczona rodziną - od razu wpadła w oko większości kolegów. Codziennie spotyka się z uwagami - czasem niewybrednymi - na temat swojego stroju czy wyglądu.

Co robi Grażyna: wdaje się w dyskusję, czego potem często żałuje. Zwłaszcza gdy komplementy są wątpliwej jakości i pochodzą od niezbyt interesującego wielbiciela. Zaczęła też unikać wspólnych wyjść czy firmowych imprez, podczas których bywa szczególnie narażona na zaczepki.

Jak należy zareagować:
Można żartować i flirtować, ale trzeba wiedzieć z kim. Nie wszyscy panowie rozumieją, że nasze słowa to tylko zabawa i traktują je jako zachętę do dalszego działania. Dlatego zamiast wdawać się w dyskusję, warto ucinać zaczepki. Poproś takiego "adoratora" na stronę i powiedz, że nie jest to dla Ciebie ani miłe, ani zabawne.

Gadatliwy sąsiad

Wychodząc rano z domu, Karolina prawie codziennie spotyka starszego pana z pierwszego piętra, który spaceruje z psem. Zawsze ją zagaduje i opowiada o pogodzie, kłopotach sąsiadów, komentuje decyzje administracji…

Co robi Karolina: grzecznie słucha, bo starszym ludziom nie należy przerywać. A potem biegnie do pracy i często, niestety, się spóźnia!

Jak należy zareagować:
Jeśli nie masz czasu, powiedz to! Możesz np. zaproponować: "O, to naprawdę interesujące, koniecznie muszę tego wysłuchać. Ale teraz muszę, niestety, już iść, za to mam czas po południu, między 17.00 a 17.15, kiedy wracam z pracy. Może wtedy mi pan to wszystko opowie?". To grzeczna forma i w dodatku skuteczna!

Dociekliwa ciocia

Gosia od trzech lat jest mężatką. Nie mają dzieci i zastanawiają się właśnie nad podjęciem leczenia. Dla Gosi jest to jednak krępujące - podczas każdej imprezy rodzinnej wszyscy się dopytują, kiedy to zamierzają wreszcie zostać rodzicami!

Co robi Gosia: unika wizyt, a gdy to się nie uda - grzecznie słucha uwag w stylu: "już najwyższy czas, na co tu czekać".

Jak należy zareagować:
Najlepiej powiedzieć prawdę! To powinno wprowadzić zbyt ciekawską rodzinę przynajmniej w zakłopotanie. Być może będą później o tym między sobą rozmawiać, ale i tak pewnie plotkują na ten temat. A w ten sposób unikniemy takich pytań podczas następnych spotkań.

Życzliwa przyjaciółeczka…
Magdzie powiodło się w życiu, czego bardzo zazdroszczą jej koleżanki. Starają się więc na różne sposoby to jej szczęście zburzyć. Sugerują więc, że mąż ją zdradza, krytykują jej wygląd (Magda jest dość pulchna), a gdy wybiera się na wczasy za granicę, sugerują, że teraz to bardzo niebezpieczne.

Co robi Magda: wszelkie tego typu spotkania zazwyczaj kończą się kłótnią pomiędzy nią a koleżankami. A w dodatku ma coraz większe podejrzenia co do wierności męża…

Jak należy zareagować:
Kiedy ktoś opowiada tzw. nowinki, zdradza tajemnice czy plotki na Twój temat lub złośliwie Cię krytykuje, powiedz: "naprawdę?", "nie zauważyłam", "no, coś takiego". Zadbaj, by ton wypowiedzi był lekceważący. To powinno zbić z tropu życzliwego…

Natrętna znajoma

Jola ma dobre serce i, niestety, niektórzy to wykorzystują. Jej koleżanka Marta stale pożycza od niej pieniądze i nie oddaje w terminie, chociaż wie, że w takiej sytuacji Jola sama musi pożyczyć od kogoś na życie. Z kolei Anka wpada do niej ze swoim dzieckiem, prosząc, by zajęła się nim tylko pół godziny, gdy ona skoczy do fryzjera - a to przecież trwa nieco dłużej! A Iwona, świetliczanka, nieustannie wykorzystuje zdolności plastyczne Joli i prosi o pomoc w wykonaniu np. dekoracji.

Co robi Jola: pomaga, ciesząc się opinią uczynnej kobiety.

Jak należy zareagować:
Asertywność jest w modzie, a odmowa udzielenia pomocy nie oznacza egoizmu. Powiedz: "Chętnie ci pomogę, ale sama zrobisz to lepiej" lub: "Dziś, niestety, nie mogę". Nie musisz się tłumaczyć!