Badania opublikowane w ostatnim numerze The Journal of Sexual Medicine szerzej poruszają problem seksualności po porodzie i mogą one pomóc pracownikom służby zdrowia w doradzaniu rodzicom w tej sprawie.

Badania seksualności po narodzinach potomstwa zazwyczaj skupiają się na biologii reprodukcyjnej kobiety. Głównie chodzi o zmiany hormonalne, które towarzyszą kobietom podczas ciąży, po porodzie i w okresie laktacyjnym. Wszystko to wpływa na popęd seksualny, a także aktywność seksualną. Natomiast naukowcy amerykańscy przyjrzeli się temu, jak po porodzie wygląda życie intymne obojga partnerów. Podkreślają, że może to być niezwykle istotne w późniejszym postrzeganiu własnej seksualności zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny.

Sari van Anders - naukowiec z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor i jej koledzy zbadali seksualność po porodzie jako proces społeczny i relacyjny, koncentrując się na obojgu rodzicach. W badaniu tym wzięło udział 114 partnerów. Ankieta została przeprowadzona w okresie trzech miesięcy po urodzeniu potomka. Zwrócono uwagę na doświadczenia fizyczne, społeczne, psychologiczne i relacyjne.

Naukowcy doszli do wniosku, że doświadczenie narodzin ma bardzo silny wpływ na seksualność obojga partnerów. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że zmiany związane były przede wszystkim z procesami relacyjnymi i społecznymi. Niski popęd partnerów był w dużej mierze powiązany z opieką nad noworodkiem - głównie ze stresem i zmęczeniem, jaki towarzyszą opiece nad małym dzieckiem.

Nie odnotowano natomiast żadnych powiązań między problemami zdrowotnymi a seksualnością, nie jest to więc aspekt, który mógłby wpłynąć na życie seksualne.

- Ważne jest, aby zbadać większą ilość wymiarów seksualności, aby mieć całkowitą pewność, po której stronie leży problem, a następnie szukać sposobów na jego zwalczenie - podsumowują amerykańscy eksperci.

Źródło: http://www.biomedical.pl

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!