Przyjaźń to najlepszy początek udanego związku. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści od miłości, ale życie funduje nam zwykle inne scenariusze. Z przyjaciółmi płci przeciwnej chodzisz na wagary, pijesz pierwsze piwo i wyjeżdżasz na pierwsze wakacje bez rodziców. Mężczyznę swojego życia poznajesz przypadkiem, a miłość spada na was jak grom z jasnego nieba.

Jesteście zakochani jak para nastolatków. Marzycie o wspólnym domu i seksie na okrągło. Mijają lata, zakochanie przechodzi w mniej namiętną fazę. Ty masz na głowie dom, dzieci i pracę. On jest ciągle zmęczony i sfrustrowany. Wasze intymne pożycie to jak mycie zębów na dobranoc. A potem jedno z was spotyka na swej drodze tak zwaną bratnią duszę. Ty jesteś zauroczona kolegą z pracy. Zastanawiasz się, dlaczego twój mąż nigdy nie słuchał cię tak uważnie i nie pisał wierszy o twoich oczach, które są tak błękitne, jak niebo o poranku. A on, twój poślubiony, mruk od urodzenia, pewnego dnia odkrywa, że lubi się zwierzać. Niestety, nie tobie, tylko własnej sekretarce. Ani ty, ani on nie myślicie o zdradzie, bo małżeńska przysięga, bo dzieci, rodzice i dwa wspólne koty na stanie. Ale w sercu pozostaje żal, a w głowie rodzi się pytanie: "Dlaczego niemożliwa jest przyjaźń z własnym mężem?". A kto ci tak powiedział?!

Abecadło przyjaźni
Specjaliści od związków twierdzą, że przyjaźń pomiędzy kobietą i mężczyzną, to z góry przegrana sprawa. Dlaczego?
Bo prędzej czy później ma swój finał w sypialni. Zgoda, że to może być niebezpieczne, kiedy pani Kowalska zaprzyjaźni się z mężem pani Wiśniewskiej, na dodatek swojej najlepszej przyjaciółki. Albo kiedy on, twój przyjaciel, stawia na przyjaźń, podczas gdy ty liczysz na coś więcej. Ale dlaczego tak mało mówi się o przyjaźni w małżeństwie? Czy ludzie, którzy dzielą ze sobą stół i łoże nie mają prawa mieć związku dusz? Na początek krótki test.
Oto zdanie: "Mój mąż jest dla mnie…". No właśnie, dokończ je, tak jak czujesz. Pomyśl, kim jest dla ciebie mężczyzna, z którym dzielisz życie. Kochankiem, ojcem twoich dzieci, głową waszej rodziny? A przyjacielem? Jeśli wydaje ci się, że z mężem należy kupować nowy samochód, wychowywać dzieci, sypiać od czasu do czasu, mieć wspólne konto w banku, ale przyjaźnić się nie ma po co, jesteś w błędzie.

Miłość karmi się górnolotnymi deklaracjami, prawdziwa przyjaźń nie potrzebuje słów.
Być może uwierzyłaś, że przyjaźń w związku czasami jest ważniejsza od miłości, a z pewnością bardziej trwała. Być może zadajesz sobie pytanie: "Czy między mną i moim mężczyzną istnieje przyjaźń? No bo z przyjaciółką chodzę po zakupy, podczas gdy mój Misio cierpi na sklepową alergię. Z przyjaciółką potrafię gadać godzinami, a Misio czasami przez cały wieczór wydobędzie z siebie dwa zdania, bo paplanie o niczym jest takie niemęskie". Zgoda. Przyjaźń z mężczyzną to zupełnie co innego niż związek dusz z przyjaciółką. Pomyśl o swoim związku. Jeśli:
- tęsknisz za swoim mężczyzną, kiedy wyjedzie na kilka dni;
- patrzysz na niego, gdy zajada schabowego, aż mu się uszy trzęsą, i czujesz, że robi ci się ciepło na sercu;
- kochacie się rzadziej niż na początku, ale, "po" chce ci się płakać ze wzruszenia;
- macie wspólne plany i marzenia na najbliższe tysiąc lat;
- on wie, ile łyżek cukru wsypujesz do kawy, a ty pamiętasz, jak nazywał się jego przyjaciel z przedszkola;
- przychodzisz z pracy zestresowana, a on zdejmuje ci buty i masuje stopy;
- znacie swoje czułe miejsca, ale w kłótni nie dotykacie tam, gdzie boli;
- wiesz, że zawsze możecie na siebie liczyć,
to znaczy, że jesteście prawdziwymi przyjaciółmi. I tak trzymajcie!

Jeśli chcesz się zaprzyjaźnić z własnym mężem:
1. Bądź uległą żoną, przynajmniej od czasu do czasu.
2. Spróbuj zrozumieć jego hobby. Jeśli uda ci się je z nim dzielić, zbierasz dodatkowe punkty.
3. Bądź dla niego gejszą. Chociaż od święta.
4. Bądź łagodna, czuła i dobra, zwłaszcza gdy jest mu w życiu trudno.
5. Nie zdradzaj jego sekretów i nie wypominaj mu ani nie wykorzystuj niczego, co powiedział ci w tajemnicy.
6. Słuchaj go uważnie i przynajmniej staraj się zrozumieć.
7. Pozwól, by miał i celebrował swój mały, męski świat.
8. Mów, jak bardzo jest dla ciebie ważny.
9. Nigdy świadomie nie rób niczego przeciwko niemu.
10. Nie bój się, że kiedyś wasza miłość się skończy. Nawet jeśli tak się stanie, zostanie wam przyjaźń. A ona również jest bardzo ważna.

Tekst: Ewa Klepacka-Gryz, psycholog