Od czasu wydania "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej - pierwszej encyklopedii seksu Polaków z 1976 r. - przeszliśmy rewolucję! Seks przestał być tabu, swobodnie o nim mówimy, żartujemy, bywamy w sex shopach, a ze stron kolorowych gazet patrzą na nas figlarnie nagie dziewczyny... Czas zmodyfikować polecane w latach 70. techniki seksualne i dostosować je do współczesności. O pomoc poprosiliśmy seksuologa Zbigniewa Lwa-Starowicza (60 l.) i wraz z nim wybraliśmy najciekawsze pozycje. W dzisiejszym odcinku prof. Starowicz przedstawia ulubione pozycje kobiet i mężczyzn.

Faceci - jako wzrokowcy - wybierają te pozycje, w których świetnie widzą ciało i twarz partnerki. "Dzięki temu mogą osiągać maksymalną przyjemność" - mówi prof. Lew-Starowicz (60 l.). Kobiety stawiają głównie na bliskość, możliwość pocałunków i wtulenia się w ciało partnera. Wybierają więc najczęściej takie ułożenie, w którym kochankowie zwróceni są twarzą ku sobie.Krab
Mężczyzna leży na plecach ze złączonymi nogami, a kobieta siada na jego brzuchu, opierając się dłońmi o jego ramiona, a stopami o łóżko. Kochanek ma dostęp do całego jej ciała. Może pieścić wszystkie erogenne strefy kobiety - szczególnie brzuch, plecy i piersi. Ale to partnerka decyduje o przebiegu aktu i intensywności doznań.
Strzała Amora

Wymaga od partnerów dużej sprawności, ale niektórzy faceci to uwielbiają! Partnerka leży na plecach z rozchylonymi nogami i uniesionymi biodrami. On, pochylony do przodu, unosi od dołu jej pośladki. Panów ekscytuje możliwość obserwowania podczas aktu ciała partnerki. Przy tej pozycji widoczne są piersi kobiety, szyja i twarz.
Pozycja misjonarska
Jedna z najpowszchniejszych pozycji. Dominuje mężczyzna. Partnerka leży na plecach z rozsuniętymi nogami, a partner na niej, podtrzymując swój ciężar na kolanach i łokciach. Kochankowie są bardzo blisko. Mogą swobodnie na siebie patrzeć, całować się i szeptać. A to niezwykle ważne dla większości kobiet, którym bliskość fizyczna i możliwość przytulenia się sprawia ogromną przyjemność. Pozycja ta umożliwia bezpośredni, fizyczny kontakt miejsc najwrażliwszych erotycznie: wzgórków łonowych, okolic brzucha i piersi. No i podoba się paniom, którym jeszcze brak śmiałości do łóżkowych ekscesów.
Bogini

Kobieta siada na siedzącym mężczyźnie, obejmuje nogami jego tułów. To jedna z najbardziej intymnych pozycji. Umożliwia wzajemną obserwację zachowań, pocałunki i rozmowę. Mężczyzna ma swobodny dostęp do piersi kochanki, które są jednym z najbardziej erogennych punktów na ciele kobiety. A ponieważ są na wysokości jego ust, może je całować.