Niektóre są bardzo przyziemne ("Dla przyjemności fizycznej"), inne wręcz duchowe ("By przybliżyć się do Boga"), altruistyczne ("By partner dobrze się poczuł") albo wredne i egoistyczne ("Żeby zrewanżować się za zdradę"). Główny - dla obu płci - jest dość banalny: „Bo podobała mi się dana osoba”.

Badania przeprowadzili Cindy Meston i David Buss z wydziału psychologii na Uniwersytecie w Austin. Naukowcy zapytali 203 mężczyzn i 241 kobiet w wieku od 17 do 52 lat, o wszystkie powody, dla których uprawiali w życiu seks. W sumie uczestnicy ankiety podali ich 715 - naukowcy skompresowali listę do 237 najczęściej powtarzających się. Okazuje się, że seks jest dla ludzi głównie przyjemnością, bo wśród najczęściej wymienianych powodów trafiały się m.in. "Bo dobrze całował/ całowała", "Bo miał/a piękne oczy", "Bo był/a inteligentna".

Okazuje się jednak, że czasami seks jest dość przypadkową czynnością - wśród często wymienianych powodów pojawiły się: "Bo miałam huśtawkę hormonów" (kobiety), "Bo nadarzyła się okazja", "Poniosło mnie", "Byłem/byłam pijany/a", "Z ciekawości", "Bo się założyłem/założyłam".

Zdarza się też, że seks staje się narzędziem w walce o władzę, rywalizacji między partnerami i metodą osiągania korzyści, także finansowych. Na szczęście powody w typie: "Bo ktoś ode mnie tego zażądał", "Żeby dostać pracę", "Z zazdrości", "Z litości", "Żeby dostać podwyżkę", "Żeby zaimponować przyjaciołom", "Żeby zyskać popularność" były wymieniane najrzadziej.

10 głównych powodów, dla których ludzie uprawiają seks

KOBIETY

1. Podobała mi się dana osoba

2. Dla fizycznej przyjemności

3. Bo to miłe uczucie

4. Żeby okazać uczucie danej osobie

5. Żeby okazać miłość danej osobie

6. By zaspokoić podniecenie

7. Bo byłam „napalona”

8. Bo to fajnie

9. Bo zrozumiałam, że się zakochałam

10. To był chwilowy zawrót głowy

MĘŻCZYŹNI

1. Podobała mi się dana osoba

2. Bo to miłe uczucie

3. Dla fizycznej przyjemności

4. Bo to fajnie

5. Żeby okazać uczucie danej osobie

6. By zaspokoić podniecenie

7. Bo byłem „napalony”

8. Żeby okazać miłość danej osobie

9. Żeby osiągnąć orgazm

10. Żeby zaspokoić drugą osobę