Kobietom trudno pogodzić się z myślą, że właściwie większość mężczyzn korzysta z usług prostytutek. Niektórzy z nich mają atrakcyjne partnerki, stabilne związki i ułożone życie. Jednak ryzykują to wszystko, odwiedzając agencje towarzyskie. Czego tak bardzo im brakuje w swych kobietach, że decydują się na płatny seks, pisaliśmy m.in. w artykule pt.: "W czym prostytutka jest lepsza od żony?"

Ale kobietami lekkich obyczajów interesują się nie tylko mężczyźni znudzeni swymi partnerkami czy szukający erotycznej rozrywki. Od wieków kurtyzany inspirują poetów, malarzy i od lat również reżyserów. Wiele aktorek wcielało się w role anielic (lub diablic) płatnej miłości. Ale nie o wszystkich kreacjach przecież pamiętamy - być może o niektórych nawet nie warto. Jednak w role prostytutek wcieliły się także największe gwiazdy. Zagrane przez nie role z wielką siłą podziałały na wyobraźnię widzów. Te "prostytutki" naprawdę warto zapamiętać...

OTO 11 KOBIET "LEKKICH OBYCZAJÓW"

czytaj dalej...


Kim Basinger w "Tajemnicach Los Angeles"
Posągowa Kim jako Lynn Bracken w znakomitych "Tajemnicach Los Angeles" pokazała, że dysponuje nie tylko ładną buzią i ponętnym ciałem, ale całkiem niezłymi umiejętnościami aktorskimi. Za rolę luksusowej prostytutki dostała Oscara za drugoplanową rolę kobiecą. Nam w pamięć zapadły kreacje, które Kim zaprezentowała w filmie. Może wszystkiego byśmy za nie nie oddały, ale na pewno wiele...

czytaj dalej...


Julia Roberts w "Pretty Woman"
Najsłynniejsza filmowa prostytutka XX wieku, ucieleśnienie mitu o Kopciuszku. Z tym że Julia (jako Vivian Ward) nie grzebała się w popiele z pieca, tylko stała na ulicy w Los Angeles, a jej książę (Richard Gere) nie przybył na białym koniu. Czarująca historyjka ze znakomitą muzyką i happy endem sprawiła, że wiele dziewcząt chciało choćby na chwilę zostać call-girl...

czytaj dalej...


Charlize Theron w “Monster”
Wielka rola wspaniałej aktorki, która wcieliła się w autentyczną postać morderczyni i prostytutki Eileen Wuornos. Charlize Theron dała się na potrzeby filmu nawet oszpecić (przytyła 14 kilo, zniszczyła cerę pozwoliła wstawić sobie sztuczne zeby) i jak się okazało, ten wysiłek zasłużył na Oscara. Jednak przede wszystkim na niekłamany podziw widzów i środowiska aktorskiego.

czytaj dalej...


Elizabeth Shue w “Zostawić Las Vegas”
Sera, prostytutka o gołębim sercu towarzyszy w umieraniu nałogowemu alkoholikowi - tak w skrócie można streścić fabułę flimu Mike'a Figgisa. Ale aby docenić atmosferę filmu - a także wspaniały duet aktorski Cage-Shue - należy go po prostu obejrzeć.

czytaj dalej...


Jodie Foster w “Taksówkarzu”
W 1976 roku niespełna 13-letnia Jodie Foster wcieliła się w postać młodocianej prostytutki Iris. I świat oszalał - na punkcie jej talentu, wrażliwości i odwagi aktorskiej. Film przeszedł do legendy kina - genialne role (jej i niezrównanego Roberta de Niro), znakomita fabuła i niezapomniane fragmenty scenariusza (zwrot "Are you talking to me"?) zapewniły mu miejsce na górnej półce filmowych hitów.

czytaj dalej...


Jennifer Jason Leigh w „Przeklęty Brooklyn”
Znakomita Jennifer zagrała w tym filmie prostytutkę, która zakochuje się w swoim kliencie. Na wielkie brawa zasługuje także reżyser filmu, Uli Edel, który umiejętnie oddał atmosferę lat 50. XX wieku na nowojorskim Brooklynie.

czytaj dalej...


Nicole Kidman w „Moulin Rouge”
Posągowa blondynka, przemieniona w rudowłosego wampa, grająca luksusową kurtyzanę - oto Nicole Kidman w hicie z roku 2001. Było buduarowo, kolorowo, bogato i nieco kiczowato, ale ta cała oprawa cieszyła oczy widzów (i fanów nowego looku Kidman). Jako Satine Kidman uwodziła bogatego księcia, w rzeczywistości zaś kochała biednego poetę... Jakież to życiowe!

czytaj dalej...


Jane Fonda w „Klute”
Jak podaje www.filmweb.pl, rolę ekskluzywnej call-girl Bree Daniel odrzuciła Barbra Streisand. Ale chętnie przyjęła ją Jane Fonda - i dzięki temu dostała się do naszego zestawienia. Krytycy zachwycali się kreacją Fondy, uznali ją nawet za jedną z najwspanialszych w historii kina. Rzeczywiście: gwiazda pokazała, na co ją stać!

czytaj dalej...


Laura Łącz w "07 zgłoś się"
Nobliwa dziś Laura Łącz wcieliła się na początku lat 80. XX wieku w postać prostytutki Elki Żywulskiej w serii "07 zgłoś się", w odcinku "Hieny". W serialu piła, bawiła się, zarabiała na życie nierządem, a w finale zabiła swojego ciemiężyciela (grał go Piotr Fonczewski). Cóż - Polacy nie gęsi, swoje dziewczynki mają...

czytaj dalej...


Anna Chodakowska w "W labiryncie"
Siermiężna rzeczywistość początku lat 90. XX wieku, szara Warszawa, instytut medyczny, jakieś kłopoty ludzkie...I nagle - jak kwiat jednej nocy - na tym tle jaśnieje prostytutka Renata, grana przez Annę Chodakowską. Uwaga! Ona tam uwodzi bardzo młodego chłopaka, którym miała się opiekować. Szok!

czytaj dalej...


Halina Golanko w "Karierze Nikodema Dyzmy"
Ta stanowczo niedoceniona, a znakomita aktorka wcieliła się w kultowym serialu w rolę prostytutki Mańki. Trudno zapomnieć scenę, w której - po nocy spędzonej w ramionach świeżo upieczonego przyjaciela sfer rządowych - patrzy ona z niedowierzaniem i zachwytem na górę pieniędzy, pokazywanych jej przez Dyzmę.