Alimenty dla rodziców od dzieci? Pod pewnymi warunkami...

2011-06-15 12:31 | Aktualizacja: 12:31
Alimenty dla rodziców od dzieci? Pod pewnymi warunkami...

Alimenty dla rodziców od dzieci? Pod pewnymi warunkami... / Shutterstock)

Rodzice mogą żądać alimentów od swoich dzieci. Jest to możliwe w sytuacji gdy rodzice pozostają w niedostatku, a dzieci mają możliwości finansowe, aby im pomóc.

reklama


Pan Marian z Warszawy ma zamożnego syna i córkę, których edukację finansował przez lata. Obecnie nie pracuje i brakuje mu środków do życia. Czytelnik chciałby się dowiedzieć, czy w związku z tym może żądać alimentów od swoich dzieci.

– Kiedy rodzice mogą domagać się świadczeń alimentacyjnych od swoich dzieci – pyta pan Marian.

Czytelnik chciałby się również dowiedzieć, czy może żądać alimentów od obojga dzieci czy tylko do jednego z nich.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice mogą domagać się alimentów od dzieci, jeśli pozostają w niedostatku.

– Chodzi o przypadki, gdy rodzice nie są w stanie własnymi siłami, samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych, podstawowych potrzeb, a dzieci mają możliwości finansowe, aby temu obowiązkowi zadośćuczynić. Przesłanki te muszą zostać spełnione łącznie – wyjaśnia radca prawny Gabriela Morawska-Stanecka z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych GMS w Katowicach.

– Generalnie rodzice mają swobodę wyboru co do tego, od którego z dzieci zażądają świadczeń alimentacyjnych.

– To rodzice decydują, od którego z dzieci zażądają wykonywania obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli jednak jest więcej dzieci, a ich sytuacja finansowa jest zróżnicowana, co wpływa na możliwości płacenia rodzicom alimentów, sąd może zobowiązać jedynie dzieci zamożniejsze do spełniania obowiązku alimentacyjnego względem rodziców – wyjaśnia mecenas Gabriela Morawska-Stanecka.

Nie w każdej sytuacji rodzice mogą domagać się alimentów od dzieci.

– Obowiązek alimentacyjny nie powstaje wobec rodzica, który jest wprawdzie w niedostatku, ale z własnej winy, na przykład jest uzależniony od alkoholu i nie podejmuje leczenia – wyjaśnia mecenas Gabriela Morawska-Stanecka.

Dziecko może też w pewnych sytuacjach uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego.

– Jest to możliwe, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Może to mieć miejsce między innymi w sytuacji, gdy rodzic opuścił dziecko, nie spełniał własnych obowiązków względem niego, w tym obowiązku alimentacyjnego, a po latach zgłasza żądanie alimentów – dodaje Gabriela Morawska-Stanecka.

Prawo do żądania alimentów mają również osoby, które adoptowały dziecko.

– W następstwie przysposobienia pełnego przysposobiony uzyskuje status dziecka przysposabiającego, a naturalną konsekwencją takiego uregulowania jest przyznanie mu praw i obowiązków wynikających z pokrewieństwa zarówno wobec samego przysposabiającego, jak i wobec jego krewnych – wyjaśnia Gabriela Morawska-Stanecka.

Dodaje, że jeżeli mamy do czynienia z przysposobieniem niepełnym, przysposobiony posiada obowiązek alimentacyjny wobec przysposabiającego na równi z jego naturalnymi zstępnymi, natomiast nie ma takiego obowiązku względem krewnych przysposabiającego.

Ważne!

Obowiązek alimentacyjny nie powstaje wobec rodzica, który jest w niedostatku z własnej winy, na przykład jest uzależniony od alkoholu i nie podejmuje leczenia

ewelina.stepien@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 128 – 131 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 14
 • ~GOŚĆ2015-02-28 12:47

  Moja matka też chce mnie oskarżyc o alimęty całe życie tylko mnie oczerniała a teraz domaga się alimętów .Matka ma zaledwie 55 lat i nigdzie nie pracowała nie wiem co robić

 • ~chorykraj2015-01-12 17:06

  Panowie ojcowie, którym wasze beznadziejnie puste żonki zabraniają kontaktów z własnymi dziećmi...a mało tego nastawiają je przeciwko wam , manipulują Bogu ducha winnymi dziećmi tak, że nie chcą się później widzieć własnym ojcem - bez skrupułów żądajcie alimentów na własne utrzymanie!! Przez lata manipulacji takie dzieci maja wypaczony światopogląd i ojca traktują tylko i wyłącznie jako bankomat. Nie ma co się oszukiwać panowie, taka prawda! Polskie sądy to porażka. Czy kiedykolwiek dziecko albo jej wspaniałomyślna matka zapytała was czy macie za co żyć? NIE!

 • ~rozgoryczony ojciec2014-12-03 12:36

  Wystarczy że dzieci wezmą sobie prawnika i oczernią ojca bez żadnych dowodów (interwencja policji itp. i inwalida drugiej grupy zostaje bez środków do życia mimo że utrzymywał całą rodzinę Wystarczy zrobić z niego alkoholika ,despotą sadystę...i oczywiście Sędzia daje wiarę "biednym Samom) którzy mają swoje Firmy i narzekają że są biedni j nie mogą schorowanemu ojcu dać na leki ,,,zgroza kto nosi te togi i nazywa się sprawiedliwością ...

 • ~Karola2014-09-17 16:29

  A czy nieletnie dziecko ma obowiązek płacić ojcu albo matce ? Czy wtedy płaci opiekun prawny nieletniego ?

 • ~Edyta2014-06-02 00:23

  |Niedostatek rodzica powinien być uznany wtedy, jeżeli po odliczeniu wysokości świadczeń, na jedzenie pozostaje mniej niż 900-1.000 zł. A jeżeli jest już w wieku podeszłym to trzeba uwzględnić koszty leczenia, czyli dodatkowo, co najmniej 100 zł. W Anglii po 60 roku życia lekarstwa są za darmo i przejazdy komunikacją, nie tylko miejską. A w Polsce... szkoda gadać.

 • ~xyx2013-08-07 14:30

  Całe szczęście ze jest ten zapis o uzależnieniu ja właśnie zostałam postawiona przed taką sytuacją kiedy to teściom zabrakło "na chlanie" i wysyłają do męza i do mnie opiekę o alimenty - niedoczekanie!!! mieli na picie przez całe życie to teraz niech się martwią o papu! Maż nigdy nic od nich nie dostał więc z jakiej racji! lepiej sprawdzić bo znając nasze mądre polskie prawo to wszystko możliwe...

 • ~Tomek2013-06-08 01:17

  no rzeczywiście , jeśli ojciec płacił alimenty a nie miał kontaktu z dzieciakiem na pewno matka nie chciała tego , to teraz niestety trzeba ojcu pomóc . Są różne sytuacje nie zawsze matka jest święta .

 • ~SPRAWIEDLIWA OLIWA2013-06-05 23:37

  NIEKTORZY RODZICE A PRZEDE WSZYSTKIM OJCOWIE DUPKI PRZEKLĘTE NA DZIECI WŁASNE ALIMENTY WYMUSZAŁO PAŃSTWO A POTEM ONI BA RDZO SĄ BIDULKI BIEDNI I CHCĄ OD DZIECI POMOCY?!!!.IDŻCIE PRECZ CHAMY ! ZWRACA WAM SIĘ TO ZŁO ZAFUNDOWANE WŁASNYM DZIECIOM. WSTYDU NIE MACIE ZA GROSZ ! WYPCHAJCIE SIĘ TROCINAMI I UDAWAJCIE MUMIE EGIPSKIE.WYPAD DO PIERDLA TAM ZA DARMO POŻRECIE SOBIE .

 • ~tata2013-04-02 11:58

  Ojcowie od dzieci, na które łożyliście alimenty a one mieszkały z mamusiami bez skrupułów żądajcie alimentów. Należy wam się tak samo jak im się należało. Niech mamuśki nie myśłą, że tylko na nie całe życie inni będą pracować

 • ~tata2013-04-02 11:57

  "~ewa
  ja wogóle nie mam z ojcem kontaktu od 4 roku zycia i teraz zadza przez opieke odemnie alimentów"
  ale od niego brałaś alimenty na siebie i nie pytałaś się czy ma, czy z głodu nie zdycha ?


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV