Wyjątkowy zabieg wykonano w 14. tygodniu ciąży. Świeżo upieczona mama, 27-letnia Brytyjka zdecydowała się na ten pionierski krok, zaniepokojona faktem, że cała damska część rodziny jej męża miała amputowane piersi. Wszystkie panie po dwudziestym roku życia cierpiały na ciężką odmianę tego nowotworu.

Jeszcze w fazie płodowej dziewczynce usunięto gen BRCA 1, który stwarza wielkie niebezpieczeństwo zapadnięcia na raka piersi. Podnosi on bowiem ryzyko zapadnięcia na tę chorobę aż o 80 procent.

>>> Przeczytaj, co może uczynić genetyka

Zabieg polegający na pobraniu od kobiety komórki jajowej, sprawdzeniu, czy nie zawiera niechcianych genów oraz zapłodnieniu, i wszczepieniu do macicy wykonali lekarze z University College London. Diagnostyka preimplantacyjna jest w Wielkiej Brytanii legalna od maja 2006 roku, kiedy to Urząd ds. Embriologii i Płodności Człowieka umożliwił jej stosowanie rodzicom obciążonym niektórymi rodzajami chorób genetycznych.

Diagnostyka preimplantacyjna to specyficzna metoda in vitro. Lekarze najpierw sprawdzają, czy w komórce jajowej lub zarodku występują mutacje genów odpowiedzialne za nieuleczalne choroby wrodzone, a następnie wszczepiają do macicy wyselekcjonowane zdrowe embriony.