Ekspresowa dieta na 3 dni

DZIEŃ 1 Oczyści organizm

Śniadanie: zmiksuj 1/3 szklanki soku jabłkowego, pół banana, kiwi i śliwkę (może być suszona)

Obiad: duża szklanka bulionu z łyżeczką sproszkowanego imbiru

Reklama

Podwieczorek: jogurt z połową banana i jabłka.

Reklama

Kolacja: 2 szklanki soku pomidorowego z sokiem z cytryny, solą i ziołami

DZIEŃ 2 Ułatwi trawienie i rozświetli cerę

Śniadanie: zmiksuj jogurt z łyżeczką miodu, połówką banana i jabłka

Obiad: sałatka z papryki, cukinii, marchwi, jabłka z sosem winegret

Podwieczorek: 1 jabłko

Kolacja: sałatka z łodygi selera naciowego i papryki, z sosem z jogurtu

Reklama

DZIEŃ 3 Dostarczy energii i poprawi humor

Śniadanie: sałatka z jabłka, gruszki, śliwki, połówki banana z łyżki jogurtu

Obiad: brokułowa zupa-krem z zieleniną i łyżką makaronu.

Podwieczorek: napój z jabłka i pomarańczy

Kolacja: 10 dag makaronu z warzywami, sosem z oliwy i soku z cytryny

Zapomnij o efekcie jo-jo

Wielkim wysiłkiem zrzuciłaś kilka kilogramów. Szkoda byłoby patrzeć, jak znów niepostrzeżenie przybywa centymetrów w pasie i biodrach. Z drugiej strony trudno całe życie być na diecie. Co zatem zmienić w swoich nawykach, by się nie umartwiać, ale i nie tyć?

1. Nie jedz za dużo. Większość z nas przesadza z ilością jedzenia, bo delektowanie się smakiem potraw to prawdziwa przyjemność. Lepiej jednak nakładać niewielkie porcje, a jeść prawie wszystko, niż raz na jakiś czas katować się restrykcyjną dietą.

2. Z wielkością porcji wiąże się następne zalecenie. Zapomnij o dokładkach. Raz tylko nakładaj na talerz. Nie dojadaj też resztek, które zostały w garnkach.

3. Posiłki należy jeść o w miarę stałych godzinach. Obfite, ale pożywne śniadanie powinno zaspokoić nasz głód aż do lekkostrawnego obiadu (ryż, kasza, surówka, chude mięso, ryby). Kolację najlepiej spożyć na trzy, cztery godziny przed pójściem spać.

4. Na pół godziny przed posiłkiem wypij szklankę wody, wtedy mniej zjesz. Poza tym jedz powoli - komunikat o tym, że jesteś najedzona dociera do mózgu dopiero po 15 minutach po skończonym posiłku.

5. Zamiast napojów słodzonych i gazowanych pij wodę (ok. 1,5-2 litrów dziennie). Woda nie ma kalorii, pomaga regulować przemianę materii, a jeśli wciśniesz do niej sok z cytryny - szybciej pozbędziesz się z organizmu toksyn. Najlepiej wodę mieć zawsze pod ręką, by móc się napić, gdy tylko poczujesz pragnienie lub pierwsze sygnały głodu. Jeśli herbata, to najlepiej zielona, która przyśpiesza spalanie tłuszczu.

6. Ogranicz ilość soli, a zwiększ ilość pieprzu. Nadmiar soli w organizmie powoduje uczucie ociężałości, bo sól zatrzymuje wodę. Pieprz natomiast ułatwia trawienie i zapobiega wzdęciom.

7. Jeśli musisz coś przegryźć między posiłkami, zastąp słodycze owocami. Albo jeszcze lepiej ciasteczkami owsianymi. Zawierają błonnik, który ma zdolność wiązania wody. Pęczniejąc, zwiększa nawet szcześciokrotnie swoją objętość. Dlatego pokarm bogaty w błonnik daje poczucie sytości.

8. Stosuj małe sztuczki, które pomogą Ci zachować idealną figurę, np. serwuj dania na małych talerzykach, wtedy porcje będą się wydawać większe, nie dekoruj stołu w kolorze czerwonym (pobudza apetyt), pamiętaj o tym, że zapach wanilii zmniejsza apetyt na słodycze.

9. Do sałatek nie dodawaj majonezu. Do zup zamiast śmietany wlewaj jogurt. Ściągaj skórkę z pieczonego drobiu. Choć jest smakowicie chrupiąca, może być w niej tyle kalorii, co w pozostałej części porcji.