Inne

Ortopedzi ostrzegają, że szpilki mogą nam szkodzić. Niestety, jeśli kobieta lubi takie buty, musi się liczyć z różnego typu dolegliwościami. Najbardziej cierpią stopy. To właśnie na ich przedniej części spoczywa ciężar całego ciała. Może to doprowadzić do powstania haluksów. Wysokie, kilkunastocentymetrowe szpile szkodzą też piętom, bo podczas chodzenia na obcasach napina się ścięgno Achillesa. Ale nie tylko one są narażone na nieprzyjemne doznania. Cierpną też bezlitośnie wciśnięte w ciasne czubki palce. Od szpilek może cię boleć nawet szyja, której mięśnie napinają się, gdy stąpasz na wysokim obcasie. Lekarze uspokajają jednak, że kobieta nie musi rezygnować z wysokich butów. Trzeba tylko unikać tych najwyższych. Najlepsze są na 4-centymetrowym obcasie. A jeśli już ktoś nie może żyć bez wysokich obcasów, niech zadba o wieczorny relaks stóp i jeśli tylko może, da im odpocząć w ciągu dnia.

Reklama

Zobacz, jak cierpi twoje ciało, gdy nosisz wysokie obcasy:

1. Szyja - nawet ona cierpi, gdy stąpasz na zbyt wysokich obcasach. Jej mięśnie napinają się, by utrzymać głowę w osi kręgosłupa.

2. Łydki - gdy zakładasz szpilki, mięśnie twoich łydek automatycznie się napinają. Nogi wyglądają wtedy niesamowicie zgrabnie. Ale uwaga! Tak silne napięcie mięśni przez cały dzień może spowodować ból łydek, jak tylko zrzucisz wysokie obcasy.

Reklama

3. Biodra - nienaturalnie wysunięte do przodu

4. Śródstopie - zbyt duży i długotrwały nacisk na śródstopie może spowodować drobne zniekształcenia w budowie stopy. Ale to nie koniec. Każda pani, która nosi szpilki, z pewnością doświadczyła bólu sklepienia stopy. Wszystko dlatego, że przednia część śródstopia jest bardziej obciążona. To niejedyny nieprzyjemny objaw: po całym dniu paradowania w butach na obcasach można odczuć napięcie spowodowane skurczem unieruchomionych w nich mięśni.

Reklama

5. Palce - gdy zbyt długo chodzimy na szpilkach, po prostu cierpną nam palce! Wszystko przez zaburzenia krążenia krwi w ciasnych czubkach butów.

6. Przednia część stopy - niestety, szpilki są główną przyczyną haluksów, czyli zniekształcenia pierwszego palca stopy! Dodatkowo, kobieca stopa jest bardzo delikatna i przez to bardziej podatna na zniekształcenia. Szpilki sprawiają, że cały ciężar ciała przenosi się na przednią część stopy. Wysoki obcas zmienia całą biomechanikę stopy. Kiedy spacerujesz na szpilkach, ciężar twojego ciała rozkłada się nierównomiernie, więc duży palec nie jest w stanie podpierać stopy podczas chodu. Za ciasne z przodu buty uciskają paluch, co zwiększa deformację i ból.

7. Kręgosłup - samo noszenie butów na wysokich obcasach jest niebezpieczne. W nich po prostu łatwiej o potknięcie! Wysokie obcasy sprawiają też, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa mocniej wysuwa się do przodu. Jeśli nosisz szpilki, twój kręgosłup się wygina, a jego dolna część jest za bardzo obciążona.

8. Pięta - wysokie obcasy powodują stałe ściągnięcie ścięgna Achillesa w pięcie. Gdy spróbujesz zmienić szpilki na niższe buty, może złapać cię skurcz!

Dr Maciej Brodowski, konsultant ds. ortopedii Enel-Med:

"Kobiety uwielbiają chodzić na szpilkach, bo to wydłuża i wyszczupla ich sylwetkę. Ale szpilki nie są zdrowe! Wysoki obcas stawia stopę w nienaturalnej pozycji. Ciężar ciała zamiast na pięcie, której kości są do tego przystosowane, spoczywa na przedniej części stopy. Powoduje to jej przeciążenie i zmęczenie. Po całym dniu noszenia butów na obcasach trzeba zadbać o stopy: należy im zafundować masaż albo kąpiel w solach".