Jak znaleźć zapach dla siebie?
Testuj.
Wybierz się do perfumerii rano, kiedy zmysły są wypoczęte, lub po godzinie 17.00 - gdy są wyostrzone. Węch bardzo szybko się męczy. Jeśli nie masz wyjątkowego daru, rozróżnisz na raz zaledwie 3 - 4 zapachy. W perfumeriach są zazwyczaj testowe kartoniki, które można spryskać wybranymi perfumami. To pozwoli ci ocenić zapach. Jeśli Ci się spodoba, przetestuj go na skórze, by sprawdzić, jak się rozwija z upływem godzin.

Co to są nuty głowy, serca i bazy?
To szyfr zapachowy.
Kolejne, uwalniające się akordy woni tworzą piramidę. Na jej szczycie znajdują się nuty głowy - wyczuwamy je w momencie otwarcia flakonu i spryskania skóry. Nuty serca (lub inaczej środka, duszy) to zapach rozwijający się 10-15 minut od nałożenia perfum, pod wpływem kontaktu ze skórą i powietrzem. Nuty bazowe utrzymują się najdłużej, kumulując wszystkie pozostałe składniki zapachu.

Jakie miejsca spryskiwać?
Zapach potrzebuje ciepła, dlatego najintensywniej i najdłużej pachnie wtedy, gdy spryskasz skórę tam, gdzie rozgrzewa ją puls: za uszami, na szyi (ok. 10 cm poniżej uszu), na skroniach, nadgarstkach, w zgięciach łokci, między piersiami, pod kolanami i z przodu kostek. Zapach trzyma się długo także na świeżo umytych włosach oraz na ubraniach z naturalnych włókien (len, bawełna).
Dlaczego czasem się zdarza przedawkować zapach?
Przyzwyczajenie to główny powód, dla którego niektóre kobiety zlewają się perfumami bez umiaru. Po prostu ich nie czują. Gdy długi czas używamy tego samego zapachu, zmysł węchu przyzwyczaja się do niego i przestaje przekazywać do mózgu informację o jego obecności. Woń perfum zostaje uznana za naturalną, osobniczą, której nie warto zauważać. Dlatego dobrze jest mieć kilka rodzajów ulubionych perfum i zmieniać je od czasu do czasu.

Jak to się dzieje, że ten sam zapach na skórze koleżanki pachnie inaczej niż na Twojej?
O tym decyduje skóra.
Każdy człowiek ma osobisty, uwarunkowany genetycznie zapach. Wpływają na niego dieta, a u kobiet także faza cyklu miesiączkowego. Wyczuwany przez nas zapach perfum jest połączeniem ich woni z zapachem ciała. Dlatego na każdej skórze ten sam produkt pachnie inaczej.

Jak przechowywać perfumy?
Właściwie przechowujesz, dłużej używasz!
Słońce, światło, ciepło i powietrze to najwięksi wrogowie perfum. Dlatego szczelnie zamknięte flakony najlepiej przechowywać w szafce, gdzie światło nie ma dostępu i nie jest za gorąco. Jeśli zauważysz, że Twój ulubiony zapach zmienił kolor, wyrzuć go do śmieci, bo nawet jeśli nie zwietrzał, nałożony na skórę może wywołać alergię.

Czym się różnią perfumy od wody perfumowanej i toaletowej?
Trwałością zapachu.
Płynne pachnidła składają się z olejków zapachowych i rozpuszczalnika (zazwyczaj jest to alkohol etylowy) - im go więcej, tym stężenie substancji zapachowych mniejsze i mniej trwały zapach. Perfumy są bardzo skoncentrowane, a ich zapach utrzymuje się na skórze nawet dobę. Woda perfumowana (eau de parfum - EDP) ma nieco więcej alkoholu. Pachnie 8-12 godzin. Najszybciej wietrzeje woda toaletowa (eau de toilette - EDT), bo zawiera najwięcej rozpuszczalnika - jej zapach znika po 4-6 godzinach. Warto używać kosmetyków z tej samej serii: żelu pod prysznic, balsamu i wody toaletowej. Perfumowanie się "na cebulkę” wzmocni zapach -będzie się on ulatniać ze skóry stopniowo, przez cały dzień.

Czy zapach ma wpływ na nastrój?
Na pewno.
Drażniący zapach może powodować migrenę, ulubione perfumy zaś poprawiają humor. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że kobiety używające dwa razy dziennie kwiatowej wody toaletowej były w lepszym nastroju, mniej odczuwały zmęczenie i niepokój.

Ile naturalnych składników jest w perfumach?
Niewiele. Naturalne ekstrakty z roślin są niezwykle drogie (np. kilogram wyciągu z irysa lub róży kosztuje 80-100 tys. euro). Dlatego do większości wód toaletowych dodaje się sztucznie uzyskane nuty zapachowe, identyczne z naturalnymi, a znacznie tańsze.

Czy kobiety i mężczyźni tak samo czują zapachy?
Nie.
Kobiety mają lepszy węch. Ich nosy są jeszcze wrażliwsze w pierwszej połowie cyklu. Mężczyźni, choć ich zmysł powonienia jest nieco słabszy, mają wśród damskich zapachów ulubione nuty, np. ambry czy piżma i te właśnie uznają za seksowne.

Opis galerii:

1. Drzewno - kwiatowa woda toaletowa Hugo XX dla niej i Hugo XY dla niego, 158 zł/40ml
2. Piżmowo - kwiatowy zapach Kate, Kate Moss, 145 zł/50 ml
3. Drzewo sandałowe, mięta i malina w męskim flakonie wody toaletowej Lacoste Elegance, Lacoste, 261 zł/90ml
4. Kwiatowo - drzewne perfumy Zen, Shiseido, 246 zł/50 ml
5. Fuel For Life damska woda toaletowa pachnąca czarnymi porzeczkami, Diesel, 200 zł/50 ml
6. Woda toaletowa Funny! o zapachu czerwonej porzeczki, zielonej herbaty i piżma Moschino, 164 zł/50 ml
7. Woda toaletowa Rose -połączenie japońskiej gardenii, aksamitnej róży i nut owocowych, Ferre199 zł/50 ml