Codzienna kąpiel może stać się prawdziwym rytuałem dla urody. W zależności od tego, jakie aromatyczne dodatki zastosujesz, wspaniale się zrelaksujesz albo przeciwnie - nabierzesz energii i chęci do działania. A przy okazji ujędrnisz ciało.

Zanim rozpoczniesz kąpiel, weź prysznic i zrób peeling całego ciała. A gdy już zanurzysz się w wannie, postaraj się pamiętać, że czas kąpieli w ciepłej wodzie nie powinien przekraczać 20-30 minut. Jeżeli wolisz raczej wodę gorącą, skróć czas pluskania do kilku minut, a do wanny nalej tylko tyle wody, by sięgała poniżej serca. Pamiętaj jednak, że na gorące kąpiele mogą pozwolić sobie tylko Ci, którzy nie cierpią na nadciśnienie lub choroby krążenia.
Podczas kąpieli wymasuj ciało specjalną szczotką. To pobudzi krążenie krwi oraz limfy i spowoduje odprowadzanie szkodliwych toksyn z Twojego organizmu.

Do wody możesz wlać lub nasypać sole kąpielowe i olejki eteryczne o zapachu lawendy, grejpfruta i róży. Pomogą Ci się zrelakować, odstresować i zapomnieć o troskach.




Reklama

1. Olejek do kąpieli Magic Spa, Farmona, ok. 20 zł
2. Olejek do kąpieli Tutti Frutti z fitoendorfinami – "cząstkami szczęścia", Farmona, 14 zł
3. Olejek do kąpieli o zapchu mandarynki i drzewa sandałowego, Bielenda, 12 zł
4. Zmysłowy krem-mus do mycia ciała, Dr Irena Eris, 69 zł
5. Relaksujący płyn do kąpieli z wyciągiem z geranium, Oriflame, ok. 10 zł
6. Płyn do kąpieli Beaty Bath, Dove, ok. 9 zł
7. Daktylowy olejek do kąpieli ze śmietaną, Bielenda, 14,50 zł
8. Krem do kąpieli z mlekiem i miodem, Oriflame, ok. 20 zł
9. Deser do kąpieli z wyciągiem z kokosa, Bielenda, 13,60 zł









Kąpiel domowym sposobem:

Jeśli jednak lubisz eksperymenty dodaj do wanny to, co znajdziesz w lodówce lub na półce z przyprawami.

Reklama

Morska
250 g soli morskiej (najlepiej nieoczyszczonej)
Kąpiel z dodatkiem morskiej soli to najlepszy relaks. Dzięki niej poczujesz się lekka jak piórko, bo kąpiel w solance likwiduje wszelkie obrzęki i wspomaga odchudzanie - w soli jest bowiem dużo jodu, który przez skórę dostaje się do organizmu i przyspiesza metabolizm. Zmniejsza także napięcie mięśni i łagodzi bóle stawów, a na dodatek doskonale ujędrnia ciało. Dzięki wysokiej zawartości minerałów poprawia ukrwienie skóry i kondycję włókien elastyny oraz kolagenu. W efekcie skóra staje się gładka i napięta. Sól morska oczyszcza też skórę usuwając zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka. Wzmocnisz ten efekt, wykonując delikatny masaż ciała rękawicą kąpielową.
Jak przygotować taką kąpiel? Aby we własnym domu poczuć się jak nad brzegiem morza, sól wsyp do ciepłej, ale nie gorącej wody i zanurz się w niej na ok. 15-20 minut. Ponieważ solanka może lekko wysuszyć skórę, po kąpieli koniecznie weź prysznic, osusz ciało recznikiem i posmaruj odżywczym balsamem.


Rumiankowa
3 łyżki kwiatu rumianku, 5 łyżek siemienia lnianego
Masz przesuszoną i nadwrażliwą skórę?
Co najmniej raz w tygodniu zafunduj sobie kąpiel rumiankową z dodatkiem siemienia lnianego. Wyciąg z rumianku ma bardzo łagodne działanie przeciwzapalne. Z reguły nie uczula. Rumiankowe kąpiele zalecane są także przy żylakach czy wszelkich problemach skórnych. Siemię lniane z kolei zawiera substancje śluzowe, białka, cynk i olej, które zmiękczają przesuszoną skórę.
Jak przygotować taką kąpiel? Siemię lniane gotujemy przez 5 min. w ok. 2 litrach wody, przecedzamy i płyn wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Rumianek zaparzamy pod przykryciem w litrze wrzątku. Po 10 minutach odcedzamy napar, który również dodajemy do wanny. Kąpiel powinna trwać ok. 15 minut. Aby efekt kojący był najlepszy, nie płuczemy się pod prysznicem. Wystarczy tylko delikatnie wytrzeć ciało miękkim ręcznikiem.



Miodowo- mleczna
Filiżanka miodu, 3 litry pełnotłustego mleka
Już Kleopatra pielęgnowała swoją mityczną urodę, kąpiąc się w mleku oślic. My także możemy się poczuć jak królowe, przygotowując miodowo-mleczną kapiel. W tym celu możemy wykorzystać zwykłe krowie mleko, a efekt będzie również znakomity. W mleku znajdziemy proteiny stymulujące wytwarzanie kolagenu oraz witaminy młodości A i E, odpowiedzialne za wygląd skóry. Dodatek miodu sprawi, że skóra po kąpieli będzie jeszcze bardziej odżywiona i wygładzona. Zawarta w nim glukoza sprawia, że skóra lepiej wchłania wodę, a enzymy poprawiają ukrwienie skóry. Miód również przyspiesza gojenie się uszkodzeń naskórka.
Jak przygotować taką kąpiel? Miód rozpuszczamy w podgrzanym mleku i dodajemy do ciepłej wody w wannie. Teraz wystarczy zanurzyć się w kąpieli na ok. 20 minut. Aby w pełni wykorzystać dobroczynny wpływ kąpieli, nie korzystaj już z prysznica.


Uspokajająca

250 g szyszek chmielu
Kolejny dzień, po którym masz ochotę tylko na wskoczenie do ciepłego łóżka? Jeżeli marzysz o chwili relaksu tuż przed snem, zanurz się w kąpieli z dodatkiem chmielu.
To najlepsza metoda na odstresowanie zmęczonego całodzienną pracą ciała. A może masz problemy z zaśnięciem? Taka kąpiel jest właśnie dla ciebie, ponieważ wywar z chmielu działa uspokajająco i odprężająco, wywołuje także przyjemną senność.
Jak przygotować taką kąpiel? Zioła zalewamy 2 litrami gorącej wody i utrzymujemy poniżej punktu wrzenia przez ok. 20 min. Napar przecedzamy i wlewamy do wanny. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut. Pod głowę podłóż zwinięty w rulon ręcznik, zamknij oczy i postaraj się zapomnieć o wszystkich problemach.