Czym grozi niedopilnowanie zaleconego okresu rekonwalescencji?

Powikłania występujące po zabiegach medycyny i kosmetologii estetycznej (np. złuszczające peelingi, lasery) w większości przypadków związane są z niewłaściwą pielęgnacją skóry. −

Reklama

- Takie powikłania to najczęściej podrażnienie skóry o różnym stopniu nasilenia, przebiegające ze stanem zapalnym, często intensywnym zaczerwienieniem skóry, pieczeniem czy np. świądem. Rzadziej zdarzają się infekcje bakteryjne czy ostra reakcja nadwrażliwości, przypominająca alergię. Są to przypadki, które wymagają specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Szczęściem można określić sytuację, kiedy jedyną konsekwencją zaniedbań w pielęgnacji skóry po zabiegu jest wydłużony okres rekonwalescencji oraz konieczność zastosowania leczenia. Niestety w gorszych przypadkach mogą wystąpić przebarwienia pozapalne czy uszkodzenia skóry. Wtedy mówimy nie tylko o nieudanym zabiegu, ale także o mniej lub bardziej trwałym uszkodzeniu skóry − mówi Anna Antosik, kierownik działu medycznego marki Sesderma. - Na szczęście wymienione powikłania nam nie grożą, jeśli będziemy pamiętać o tym, aby stosować odpowiednią pielęgnację oraz używać produktów, które bezpieczne i skutecznie zredukują dyskomfort pozabiegowy − uspokaja specjalistka.

Jakie błędy w pielęgnacji pozabiegowej popełniamy najczęściej?

• Stosujemy preparaty inne niż te zlecone przez lekarza czy kosmetologa.

Reklama

• Zbyt szybko po zabiegu zaczynamy używać produktów działających drażniąco (pamiętajmy, że nawet pod określeniem krem nawilżający mogą kryć się substancje, które nie są wskazane do stosowania w okresie tzw. gojenia, dlatego warto zwrócić się do specjalisty przy wyborze takiego produktu).

• Zapominamy o fotoprotekcji.

Reklama

• Korzystamy z solarium, basenu i sauny.

• Decydujemy się na zabieg złuszczający skórę tuż przed wypadem do ciepłych krajów lub na narty.

Zasady odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu

• W pierwszym tygodniu po zabiegu zrezygnuj ze stosowania produktów pielęgnacyjnych innych niż zlecone przez osobę wykonującą zabieg, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry.

• Oczyszczaj skórę łagodnymi preparatami myjącymi.

• Intensywnie nawilżaj skórę, tyle razy w ciągu dnia, ile będzie to konieczne.

• Stosuj kremy łagodzące i przyspieszające proces regeneracji naskórka.

• Zabezpieczaj skórę przed szkodliwym działaniem środowiska (np. zanieczyszczenia, zimno).

• Stosuj wysoką ochronę przeciwsłoneczną, niezależnie od pory roku. Unikaj też ekspozycji na słońce. Absolutnie zakazane jest korzystanie z solarium.

• Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu.

• Nie wystawiaj skóry na działanie bardzo niskich i bardzo wysokich temperatur (np. sauna).

• Nie decyduj się na zabiegi powodujące podrażnienia skóry (zabiegi laserowe, depilacja, dermabrazja).

• Jeśli zdecydowałaś się na zabieg złuszczający skórę pamiętaj, że nie należy przyspieszać procesu łuszczenia. Całkowicie zakazane jest zdrapywanie oraz ścieranie łuszczącego się naskórka.

Jakich kosmetyków należy używać po zabiegu?

Przede wszystkim należy korzystać z wiedzy specjalistów – lekarzy i kosmetologów, którzy umiejętnie dobiorą preparaty na podstawie diagnozy skóry. Zalecą stosowanie kremów odpowiednich dla danego rodzaju skóry i problemu oraz takich, które skutecznie zmniejszą ryzyko działań niepożądanych po zabiegu.

Odpowiednia pielęgnacja to lepszy efekt zabiegu

Odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa to przede wszystkim naturalne przedłużenie efektów zabiegu i wzmacnianie jego działania.

- Zabieg to tak naprawdę początek drogi i tylko jeden z elementów dbania o kondycję naszej skóry. Najważniejsze jest systematyczne działanie ukierunkowane na wspieranie naturalnych mechanizmów obronnych i regeneracyjnych komórek skóry oraz dostarczanie substancji, których „ubywa” z wiekiem lub np. pod wpływem promieniowania UV − mówi Anna Antosik. - Zabiegi to intensywna kuracja, jaką możemy zafundować naszej skórze, taka bomba odżywcza służąca poprawie wyglądu naszej skóry. Ma też na celu zredukować niedoskonałości − usunąć przebarwienia czy wygładzić zmarszczki. Musimy jednak pamiętać, że aby utrzymać ten efekt, a także wzmocnić działanie samego zabiegu, musimy na co dzień dostarczać skórze oręża do walki z tykającym zegarem biologicznym, słońcem, stresem, zanieczyszczeniami i tak dalej− wyjaśnia specjalistka.

Podziękowania za konsultację ekspercką dla Anny Antosik, kierownika działu medycznego marki Sesderma.