Chłodne i suche powietrze zmienia bowiem budowę płaszcza ochronnego naskórka, przez co w znacznie gorszym stopniu zabezpiecza on przed utratą wody. W efekcie skóra łatwiej wysusza się, widać na niej zaczerwienienia, a nawet pęknięcia. Wiatr i śnieg potęgują niekorzystne odczuwanie mrozu, natomiast suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach dodatkowo odwadnia naskórek.

Reklama

Co szkodzi skórze dłoni?

- czynniki atmosferyczne - pod wpływem wiatru, mrozu, deszczu, śniegu czy suchego powietrza, skóra staje się przesuszona, a nawet zaczerwieniona, spierzchnięta i łuszcząca;

- środki chemiczne - częsty kontakt z substancjami chemicznymi zawartymi w detergentach, a także z chlorowaną wodą, dodatkowo szkodzą naszym dłoniom;

Jesienna ochrona

Reklama

Aby dłonie zachowały piękny, młody wygląd, warto dbać o ich higienę, myjąc ręce w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, a także odpowiednio pielęgnować je, stosując krem do rąk. Zimą, szczególnie ważne jest zabezpieczenie dłoni przed przemarznięciem.

Wybierając idealny krem do rąk na chłodne jesienno – zimowe dni, warto sięgnąć po kosmetyk regenerujący, który w swoim składzie zawiera np. miód i olejek migdałowy. Miód intensywnie regeneruje, natomiast olejek migdałowy odbudowuje płaszcz lipidowy skóry.

Kremy ochronne i nawilżające to podstawa pielęgnacji skóry dłoni - ich zadaniem jest ochrona rąk przed czynnikami zewnętrznymi oraz utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. W składzie kremów do codziennej pielęgnacji warto więc szukać substancji nawilżających oraz olei i wosków, które uzupełnią zniszczoną barierę naskórkową, takich jak wyciąg z daktyla, który pozostawi na skórze delikatny film ochronny, zabezpieczający przed wiatrem, mrozem czy suchym powietrzem. Cennymi składnikami są również olejki i woski z oliwek oraz olejek z awokado, które poprawią kondycję skóry dłoni – odzyska ona prawidłowe nawilżenie, gładkość i elastyczność.

Reklama

Dłoń, która się starzeje…

Dłonie, jak całe ciało, narażone są na upływ czasu, i bardzo szybko właśnie na dłoniach widać jego efekty. Skóra staje się sucha i szorstka, traci jędrność i elastyczność, pojawiają się na niej przebarwienia.

Dlatego warto sięgnąć po kosmetyk do pielęgnacji przeciwstarzeniowej dłoni, który zawierać będzie np. kwas foliowy, stymulujący procesy odnowy komórek skóry oraz chroniący przed promieniowaniem UV.

Czy wiesz, że…?

• Płaszcz ochronny naskórka zbudowany jest z tłuszczów produkowanych przez gruczoły łojowe oraz zespołu międzykomórkowych lipidów. Lipidy te tworzą dwuwarstwowe blaszki – membrany ochronne, które odgrywają rolę w regulacji przenikania substancji chemicznych z naskórka do środowiska i ze środowiska zewnętrznego do skóry. Lipidy układają się w specjalną ciekłokrystaliczną strukturę, która w niskich temperaturach zmienia się w układ żelowy, słabiej chroniący;

• Jeśli dłonie przemarzną, nie należy ich gwałtownie rozgrzewać, np. kładąc na kaloryferze czy mocząc w gorącej wodze – łatwo w ten sposób przesuszyć delikatną skórę. Warto włożyć je najpierw do letniej wody, a potem stopniowo dolewać coraz cieplejszej. Kiedy się rozgrzeją, należy nałożyć silnie natłuszczający krem do rąk.

• Zimą warto mieć… kilka kremów do rąk. W domu w łazience, w pracy w biurku czy przy sobie – w torebce.

• Dłonie należy posmarować kremem 10-15minut przed wyjściem z domu.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla dr n. biol. Karoliny Bazeli z Laboratorium Naukowego LIRENE.