Nagietek leczy problemy z cerą.Tradycyjnie stosowany był do zwalczania trądziku i podrażnień skóry, ponieważ zawiera czynne kwasy organiczne, m.in. kwas salicylowy. Wyciąg z płatków kwiatu nagietka ma także działanie oczyszczające i ściągające, dlatego dodaje się go do płynów do demakijażu przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej i z problemami. Olejkiem z kwiatów nagietka wzbogaca się kremy do rąk, gdyż goi on popękaną skórę (również odmrożenia i poparzenia), a także wybiela ją.

Reklama

Rumianek łagodzi podrażnienia. Znakomicie nadaje się do pielęgnacji suchej i delikatnej skóry. Olejek rumiankowy ma właściwości ściągające i przeciwzapalne. Wybiela przebarwienia. Dodawany jest do kremów, płynów do kąpieli i toników do zmywania twarzy. Tradycyjnie jest składnikiem szamponów do pielęgnacji jasnych włosów.

Ogórecznik lekarski wzmacnia nawilżanie skóry. W kosmetologii wykorzystuje się jego nasiona bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo ważne dla wyglądu skóry. A ponieważ organizm sam ich nie produkuje, więc trzeba je mu dostarczać wraz z pożywieniem (lub w postaci kapsułek). Jeśli Twoje skóra jest zaczerwieniona, przesuszona i łuszczy się, oznacza to, że organizm upomina się o te kwasy.

Mięta działa chłodząco i łagodząco, dlatego dodawana jest do żeli do mycia twarzy i maseczek. Ma też właściwości ściągające i przeciwzapalne. Olejek miętowy, czyli mentol, robi karierę jako składnik odświeżających żeli pod prysznic i kremów do masażu. Kosmetyki z dodatkiem mięty przeznaczone są do pielęgnacji cery suchej i normalnej.

Reklama

Świetlik i chaber działają przeciwzapalnie. A ponieważ są bardzo delikatne, wykorzystuje się je jako dodatek do żeli pielęgnujących skórę wokół oczu. Z tego samego powodu wyciągi ze świetlika i chabra pojawiają się w żelach i preparatach do mycia twarzy.

Orzech włoski zapobiega swędzeniu skóry i wysypkom, dlatego wchodzi w skład kosmetyków do opalania. Poza tym jego właściwości barwiące od dawna wykorzystywane są w produkcji kremów brązujących do twarzy i ciała. No i oczywiście w szamponach i odżywkach, przeznaczonych do ciemnych włosów, którym orzech nadaje piękny, brązowy odcień.

1. Mleczko rumiankowe do demakijażu, Ziaja, 7 zł
2. Żel pod oczy ze świetlikiem i chabrem, FlosLek, ok. 6 zł
3. Płyn do higieny intymnej z ekstraktem z szałwii, Bielenda, ok. 9 zł
4. Szampon do włosów z ekstraktem z rumianku i miodu, Palmolive, ok. 10 zł
5. Szampon przeciwłupieżowy z miętą i minerałami morskimi, Palmolive, ok. 10 zł
6. Żel pod oczy ze świetlikiem i chabrem, FlosLek, ok. 6 zł
7. Krem nagietkowy do cery normalnej, suchej i wrażliwej, Ziaja, ok. 6 zł
8. Krem nawilżający z ekstraktem z rumianku i witaminami E+F, Bielenda, 8 zł
9. Krem półtłusty z ekstraktem z nagietka i witaminami E+B5, Bielenda, 8 zł
10. Pielęgnujący żel pod prysznic z ekstraktem z rumianku, Nivea, ok. 8 zł