Tylko nie jaskra!

Jeśli patrząc w kierunku światła, widzisz wokół kolorowe kręgi, jak najszybciej idź do lekarza. Takie objawy najczęściej są zwiastunem przewlekłej jaskry. Choroba może rozwijać się niepostrzeżenie przez kilka lat. Poważne zaburzenia widzenia i dotkliwe bóle głowy pojawiają się, gdy jest już zaawansowana.
Ale jaskra może mieć też ostry przebieg. Nagle pojawiają się silne bóle oka i przodu głowy. Często towarzyszą temu: wysoka gorączka, mdłości i wymioty, dreszcze i fatalne samopoczucie.

Zwiastunem nadchodzącego ataku jest właśnie widzenie jak przez mgłę. Ostry atak jaskry może pojawiać się po dużym wysiłku fizycznym albo jako skutek nadużycia kofeiny, nikotyny, alkoholu.
Gdy mamy ostry atak jaskry, należy niezwłocznie jechać na dyżur okulistyczny.

Zapalenie spojówek

Czujesz piasek pod powiekami, do tego dochodzi pieczenie, łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie. To efekt zapalenia spojówek. Przyczyną może być alergia, ale też przemęczenie i brak snu, zakażenie bakteriami albo wirusami.
Przy alergicznym zapaleniu spojówek stosuje się krople przeciwuczuleniowe. Zakażenie bakteryjne leczy się antybiotykami, zaś przy wirusowym zakażeniu jedynie łagodzi się objawy. Można stosować różne okulistyczne maści, ale pomagają też kompresy z naparu świetlika lub mocnej herbaty.

Wbrew pozorom większość dolegliwości oczu to nie efekt siedzienia przed telewizorem czy komputerem, ale objaw poważnych chorób.