Choć brzmi to niezwykle, jedzenie cukierków może poprawić kondycję naszego serca. Oczywiście, nie wszystkich.

Osoby, których serce osłabione jest grypą, chorobą wieńcową (w podeszłym wieku z zaburzeniami rytmu pracy) i nadciśnieniem powinny spróbować cukierków zrobionych na bazie kwiatów i owoców głogu. Ekstrakt z tej rośliny jest od lat zalecany jako zbawienny dla pracy serca. Przy dłuższym stosowaniu działa leczniczo na mięsień serca i poprawia krążenie krwi w układzie krwionośnym. Powodują to głównie roślinne substancje: flawonoidy rutozydy, procjanidyny, kwasy triterpenowe itp.
Substancje lecznicze z głogu wzmacniają serce i wpływają na rytm jego pracy, zmniejszają ciśnienie krwi, chronią przed miażdżycą. Ważne jest to szczególnie dla osób starszych, męczących się szybko z powodu niewydolności ciężko pracującego serca.

Jak powstają cukierki tak zbawienne dla serca?

Ekstrakty i olejki ziół dodawane są do cukru i syropu glukozowego, który jest głównym składnikiem cukierków. Ekstrakt ziołowy zawarty w cukierkach dodawany jest do już schłodzonej masy cukru i syropu glukozowego. Dzięki temu olejki i ekstrakty ziół zachowują pełnię swoich dobroczynnych właściwości.

Drugi typ cukierków to cukierki pokrzywowe. One z kolei, dzięki substancjom w nich zawartym, działają oczyszczająco i uwalniają organizm np. z nadmiaru cholesterolu,a co za tym idzie - mają wpływ na pracę serca. Pokrzywa tradycyjnie ma działanie moczopędne,a więc oczyszczające, pomaga też w przemianie materii oraz wpływa na wygląd włosów i paznokci. Proces produkcji jest podobny jak w przypadku cukierków głogowych i nastawiony jest przede wszystkim na zachowanie jak najwięcej właściwości ekstraktów.