Każda kobieta zanim zajdzie w ciąże powinna wykonać test na obecność wirusa HIV we krwi. Jeśli dowie się, że jest nosicielką, może zminimalizować ryzyko zarażenia dziecka poprzez przyjmowanie odpowiednich leków antyretrowirusowych.

Czy jesteś zakażona możesz dowiedzieć się
tylko za pomocą specjalnych testów wykonywanych anonimowo w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w całej Polsce (ich pełen wykaz wraz z adresami i godzinami otwarcia znajduje się na stronie www.aids.gov.pl)

Wynik ujemny testu - oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV, które powstają w odpowiedzi na zakażenie drobnoustrojami i nie jesteśmy nosicielkami wirusa. Nie zawsze jednak wynik ujemny oznacza, że nie doszło do zakażenia. Jeśli test został wykonany za wcześnie od momentu zarażenia może być fałszywie ujemny. Dlatego powinno się go robić po 12 tygodniach od momentu potencjalnego zakażenia.

Wynik dodatni testu - nie dowodzi jeszcze, że jesteśmy nosicielami HIV (zdarzają się również wyniki fałszywie dodatnie). Żeby to stwierdzić, konieczne jest wykonanie dodatkowych tekstów. Jeśli również one okażą dodatnie, oznacza to, że zostałyśmy zakażone.

Podczas innych badań laboratoryjnych (na przykład badań okresowych w pracy) nie można stwierdzić obecności wirusa w krwi. Nie można też kupić testu w aptece i zrobić go samemu w domu.

Ważne dla kobiet:

  • Podczas kontaktów seksualnych, wirus dużo łatwiej przenosi się z mężczyzny na kobietę, niż z kobiety na mężczyznę
  • Nie wszystkie osoby zakażone mówią o tym swoim partnerom seksualnym, choć polskie prawo zakazuje świadomego narażania drugiej osoby na zakażenie
  • Jeśli kobieta nie wie o swoim zakażeniu, ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią wynosi 40 proc.
  • Jeśli matka wie, że jest nosicielką HIV i pozostaje pod opieką ginekologa i specjalisty zajmującego się terapią osób zakażonych, ryzyko zakażenia wynosi 1 proc.

Jak można zarazić się HIV?

  • W trakcie stosunku seksualnego
  • Przez zakażoną krew
  • Chora matka może zarazić dziecko

Przez ponad 25 lat trwania epidemii HIV/AIDS nie stwierdzono innych możliwości przenoszenia choroby.

W Polsce jest 25-35 tys. osób żyjących z HIV i AIDS, z czego prawie 30 proc. to kobiety. Zdaniem dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS przy Ministerstwie Zdrowia Anna Marzec-Bogusławska, Polacy mają wiedzę na temat HIV i AIDS, ale nie stosują jej w życiu codziennym, brakuje im wyobraźni i podejmują ryzykowne zachowania. Nie odnoszą niebezpieczeństwa zakażenia HIV do siebie.
Rozpoczęta właśnie kampania pod hasłem "W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie” organizowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS ma to zmienić. Jej celem jest uświadomienie jakie ryzyko niosą niefrasobliwe zachowania seksualne oraz propogowanie wykonywania testów na obecność wirusa we krwi.