NAPIĘCIOWY - zwykle tępy, obustronny, odczuwany jako obręcz wokół głowy, uciskająca, opasująca lub rozpierająca albo jako rozlany ból, obejmujący całą głowę. Często związany jest z napięciem mięśni i przewlekłym stresem, nerwicą, lękiem i depresją. Pomagają dostępne bez recepty leki przeciwbólowe (trzeba jednak uważać, żeby ich nie nadużywać) i techniki relaksacyjne. Przydatne są też leki z grupy antydepresantów.

Reklama

KLASTEROWY - dotyczy przeważnie mężczyzn. Pojawia się rzadko, raz na kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Jest bardzo silny, krótki (trwa 20–60 minut), występuje w nocy lub po drzemce. Zawsze jednostronny, zlokalizowany za gałką oczną, w czole lub skroni. Towarzyszy mu łzawienie, zaczerwienienie spojówek oczu, zwężenie źrenic, obrzmienie powiek i wyciek z nosa. Konieczna jest specjalistyczna terapia. Pomaga tlen, sterydy, specjalistyczne leki, także triptany, ale w zastrzykach i sprayu do nosa.

SAMOISTNY, KŁUJĄCY - występuje w seriach, przemyka przez głowę jak błyskawica, każde ukłucie trwa mgnienie oka. Może być reakcją na zimno, zbyt ciasne okulary pływackie albo zbyt ścisło związane włosy. Mija samoistnie.

KASZLOWY - dość dotkliwy, pojawia się w okolicy ciemieniowej i czołowej, występuje tylko w czasie kaszlu, kichania, ziewania bądź śmiechu. Trwa kilka sekund, najwyżej kilka minut, po czym mija.

WYSIŁKOWY - pojawia się kilka sekund po dużym wysiłku fizycznym (także po stosunku seksualnym). Występuje głównie u mężczyzn, zlokalizowany jest w czole i potylicy, niekiedy jednostronnie. Ustępuje samoistnie.

Reklama

W przypadku trzech ostatnich rodzajów bólu (kłujący, kaszlowy, wysiłkowy), jeśli narastają i nie ustępują, trzeba skonsultować się z lekarzem.