Podczas rozpoczętej właśnie kampanii społecznej "Krewniacy" do oddawania krwi zachęcają m.in. Katarzyna Figura, Grażyna Wolszczak oraz Radosław Pazura. Spoty promujące akcję będą emitowane przez miesiąc na antenach Telewizji Publicznej. By wesprzeć akcję należy oddać krew w czasie trwania kampanii bądź wysłać sms o treści KREW na nr 72102. Celem przedsięwzięcia Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi jest również zbiórka pieniędzy na autobus przystosowany do poboru krwi, którego koszt wynosi ok. 2,5 mln zł.

Według danych Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA, najczęściej brakuje krwi grupy "0" i "B", a wakacje to okres szczególnego deficytu. "Nie działają uczelnie, a to głównie studenci oddają krew. Wielu dawców wielokrotnych wyjechało na wakacje lub w celach zarobkowych, a szpitale pracują bez przerwy" - tłumaczy dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie Dariusz Piotrowski.

W najbliższy czwartek akcję "Oddaj krew z marszałkiem" przeprowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Zbiórka odbędzie się w godzinach 9.00-15.00 w specjalnym ambulansie zaparkowanym przy ul. Brechta 3 w Warszawie. Zebrana krew trafi do pacjentów mazowieckich szpitali.

Jak podaje Instytut Hematologii i Transfuzjologii, w 2005 roku krew oddało ponad 499 tys. Polaków, a w 2006 - ponad 525 tysięcy.