"Wiadomo, że salon fryzjerski jest miejscem, gdzie mówi się o wszystkim, także o życiu prywatnym, dlaczego więc nie mówić o seksie i konieczności używania prezerwatyw?" - tłumaczy Jean-Jacques Lebel, wiceprezydent grupy L’Oreal. "AIDS to choroba, na którą do tej pory nie wynaleziono szczepionki. Możemy się przed nią bronić jedynie przez edukację i mówienie o tym problemie" - zauważył.

Program "Fryzjerzy Świata Wobec AIDS” zakłada, że wyszkoleni przez specjalistów styliści podczas "strzyżenia" będą uświadamiali swoich klientów. Fryzjer, który wyjedzie na staż, nauczy się nie tylko, jak nakładać farbę, ale również, co to jest AIDS i HIV, jak się chronić, jak się badać, jak się leczyć oraz jak żyć z wirusem lub chorobą.

Fryzjerów popiera ksiądz Arkadiusz Nowak, który zajmuje się tematyką AIDS i HIV w ramach misji zakonnej ojców kamilianów. "Chodzi o to, abyśmy zwrócili uwagę pracowników i klientów salonów fryzjerskich, że każdy może mieć swój wkład w działalność profilaktyczną. Im więcej będziemy wiedzieć na temat HIV i AIDS, tym mniejszy będzie zasięg epidemii" - tłumaczy.

Pomysł programu "Fryzjerzy Świata wobec AIDS" narodził się w 2004 r. w Republice Południowej Afryki - kraju, w którym ta choroba doświadczyła ok. 29 milionów osób. Do programu kolejno dołączyły kolejne kraje afrykańskie. W 2005 roku wprowadzono go w Indiach, Brazylii, rok później we Francji, Chinach i Wielkiej Brytanii. Teraz trafi do Włoch i Polski.

Dotychczas w szkoleniach "Fryzjerzy Świata Wobec AIDS" wzięło udział 200 tysięcy fryzjerów z całego świata. W Polsce L’Oréal Professionnel zorganizuje 400 szkoleń w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Mimo dużego postępu, jaki dokonał się w dziedzinie badań medycznych, AIDS nadal jest jedną z najgroźniejszych chorób naszych czasów. Na świecie żyje obecnie 40 milionów osób zakażonych HIV.