Powszechnie uważa się, że zmiana klimatu służy zdrowiu. Nie zawsze tak jednak jest. W pewnych warunkach objawy niektórych schorzeń nie łagodnieją, a wręcz mogą się nasilać. Aby urlop nie stał się męczarnią, zamiast być przyjemnością, powinnaś rozważnie wybrać miejsce wypoczynku. Pomogą ci w tym nasze wskazówki. Na kilka tygodni przed wyjazdem wybierz się też do swojego lekarza. Wyjazd do innej strefy klimatycznej może wymagać zmiany zażywanych stale leków lub sposobu ich przyjmowania. Gdy bierzesz leki tylko w przypadku nawrotów choroby, poproś lekarza o receptę i wykup ją przed wyjazdem. Unikniesz w ten sposób nerwowego poszukiwania lekarza czy apteki w czasie urlopu.

Kamica nerkowa

Największe zagrożenie w tym wypadku to upał. Gdy jest gorąco, organizm traci dużo wody. W moczu wzrasta wówczas stężenie moczanów, szczawianów i soli wapnia, a to może być przyczyną choroby.
Pamiętaj: Nie musisz rezygnować z wyjazdu w ciepłe rejony. Ważne jest tylko, byś w upalne dni wypijała około 2 l płynów więcej niż zwykle. Pij często, ale niewielkie porcje. Jeżeli już masz kamienie, przestrzegaj zaleconej przez lekarza diety. Po powrocie z urlopu przepłucz nerki, stosując tzw. uderzenie wodne - wypij 2 l płynów w ciągu 1/2 godziny.

Choroby płuc

Na urlop wybierz się z dala od dużych miast, ruchliwych dróg i rejonów przemysłowych. W upalne dni stężenie zanieczyszczeń w powietrzu znacznie wzrasta, dlatego nasi- lają się objawy niektórych chorób, m.in. astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Pamiętaj: Osoby cierpiące na choroby płuc nie powinny rezygnować z aktywnego wypoczynku. Powinnaś go jednak dostosować do swoich możliwości. Jeżeli masz astmę, dokładnie zaplanuj wyjazd, by uniknąć pośpiechu. Nagłe zdenerwowanie może bowiem wywołać atak.

Choroby układu krążenia

Jeżeli masz chore serce, cierpisz na nadciśnienie, niedociśnienie czy zaburzenia krzepliwości, najlepiej wypoczniesz w umiarkowanym klimacie. Jeżeli jest zbyt gorąco, rozszerzają się naczynia krwionośne, więc spada ciśnienie krwi. Organizm szybiej traci też wodę i sole mineralne, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca. U osób z chorobami krążenia powoduje to pogorszenie samopoczucia, osłabienie, zaburzenia rytmu serca. Rośnie ponadto ryzyko powstania zakrzepów. Osobom z dolegliwościami sercowymi nie służy również pobyt w wysokich górach. Tamtejsze powietrze zawiera mniej tlenu, co może utrudniać oddychanie. Występują też duże wahania ciśnienia.
Pamiętaj:
W ciepłe dni pij wysoko zmineralizowaną wodę. Unikaj przebywania na słońcu, a gdy jest to nieuniknione, osłaniaj głowę i kark. Jeżeli chcesz odwiedzić ciepłe kraje, wybierz się tam, gdy miną największe upały.

Cukrzyca

Diabetykom nie służą wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. Lepiej nie jedź więc teraz na południe Europy czy egzotycznych krajów.
Pamiętaj: Przed wyjazdem zorientuj się, na jaką dietę możesz liczyć w miejscu wypoczynku. Jeżeli będziesz jadać nieregularnie, musisz częściej mierzyć poziom glukozy we krwi. Zawsze miej przy sobie małą przekąskę (cukierki, batoniki). Podczas urlopu zwykle więcej się ruszamy. Pamiętaj, by przed wysiłkiem i po nim oraz przed snem zbadać poziom glukozy. Może to też wymagać zmiany dawki leków lub dodatkowej przekąski.

Choroby stawów

Gdy masz chore stawy, ważne jest, jak wypoczywasz, a nie gdzie. Uważaj przede wszystkim, by się nie przeforsowywać.
Pamiętaj: Osobom z chorymi stawami poleca się aktywny wypoczynek. Ćwiczenia zwiększają ruchomość stawów i wzmacniają podtrzymujące je mięśnie. Nieumiejętnie wykonywane mogą jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego ich intensywność trzeba zwiększać stopniowo. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe czy pływanie, zaczynaj od krótkich treningów. Szczególnego przygotowania wymaga wyprawa w góry. Przynajmniej na kilka tygodni przed wyjazdem powinnaś zacząć wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg.

Intymne infekcje

Przy skłonności do infekcji pęcherza moczowego czy pochwy zdradliwy bywa pobyt nad wodą. Zwłaszcza w jeziorach, rzekach i basenach czają się bakterie, które mogą spowodować nawrót choroby.
Pamiętaj: Po kąpieli od razu zdejmij mokry kostium. Gdy przemarzniesz, stajesz się mniej odporna na atak bakterii. Po powrocie do domu umyj okolice intymne. By zminimalizować ryzyko infekcji pochwy, możesz także na czas pływania zakładać tampon.

Żylaki

Jeżeli jesteś zagrożona powstaniem żylaków lub już je masz, lepiej nie wyjeżdżaj w ciepłe rejony. Pod wpływem wysokiej temperatury żyły się rozszerzają i dolegliwości się nasilą.
Pamiętaj: Nawet w umiarkowanym klimacie nie spędzaj zbyt dużo czasu na słońcu. Niewskazane są również wyprawy wysokogórskie. W górach wzrasta gęstość krwi, co zaburza jej przepływ. Na zdrowie wyjdzie ci natomiast brodzenie w morzu. Chłodna woda poprawia krążenie i uelastycznia ścianki żył.

Alergia

Jeżeli jesteś uczulona na pyłki roślin, najlepiej wybierz się nad morze. Tamtejsze powietrze jest nie tylko wolne od roślinnych alergenów, lecz także wilgotne i nasycone solankami. Dzięki temu objawy alergii łagodnieją. Gdy zamierzasz wybrać się w inne rejony, przy planowaniu urlopu kieruj się kalendarzem pylenia. Wybierz miejsce, w którym podczas twojego pobytu stężenie alergenów będzie niskie. Osobom z pyłkowicą często poleca się pobyt w górach.
Pamiętaj: jednak, że stężenie pyłków maleje dopiero powyżej tysiąca metrów n.p.m. Atopikom dobrze zrobi pobyt nad morzem. Kąpiele słoneczne i w morskiej wodzie koją skórę. Pod ich wpływem zmniejszają się wysypki i trudno gojące się rany. A jeżeli cierpisz na alergię pokarmową, wybierz się do ośrodka, który zagwarantuje ci odpowiednią dietę.