Dzięki nowoczesnym kosmetykom nasz sen o wiecznej młodości zaczyna powoli się spełniać. Już dziś czterdziestolatki wyglądają średnio o piętnaście lat młodziej niż ich babcie, gdy były w tym samym wieku. Do dyspozycji mamy bowiem coraz doskonalsze kremy i maseczki oparte na aktywnych składnikach sprowadzanych nieraz z drugiego końca świata. A teraz szykuje się kolejna sensacja - po latach żmudnych poszukiwań i badań odkryto nową, cudowną broń w walce z czasem. I nie jest to wyciąg z rzadkiej rośliny, ukrytej przez wieki w głębi puszczy amazońskiej, tylko witamina B9, inaczej zwana folacyną lub kwasem foliowym.

Co kryje folacyna?
Zanim witamina B9 pojawiła się w kosmetykach, była już wcześniej stosowana w lekach i preparatach witaminowych. Jej rola w naszym organizmie jest nie do przecenienia. Kwas foliowy bierze udział w tworzeniu komórek krwi i błony śluzowej, a jego niedobór może spowodować zahamowanie wzrostu tkanek. Zaleca się go między innymi kobietom w ciąży, bo gwarantuje właściwy rozwój komórek zarodka oraz osobom osłabionym kuracjami antybiotykowymi. Oczywiście pozytywny wpływ witaminy B9, czyli kwasu foliowego na wygląd skóry nie uszedł uwadze naukowców i również był przedmiotem ich badań, ale długo nie udawało się umieścić go w recepturach kremów. Witamina B9 jest bowiem bardzo kapryśna i wymagająca. Pod wpływem światła i temperatury traciła swoje cenne właściwości. Dopiero niedawno, firmy kosmetyczne, znalazły sposób, by okiełznać kwas foliowy i wykorzystać go w serii kosmetyków, które przywracają młodzieńczy wygląd cerze dojrzałej.

To warto wiedzieć
- Nasz organizm nie potrafi wyprodukować kwasu foliowego, dlatego zapasy cennej witaminy B9 musimy uzupełniać sami.
- Witaminę B9 znajdziesz w warzywach liściastych, takich jak szpinak, sałata, kapusta.
- Cennym jej źródłem jest także soja, kiełki pszenicy, pomidory, pestki słonecznika oraz pieczywo pełnoziarniste.
- Jeśli chcesz zachować właściwą dawkę witaminy B9, zrezygnuj z papierosów i czarnej kawy. Alkohol też jest jej wrogiem.

Kremy z folacyną:

1. Krem pod oczy DNAge, Nivea, 41 zł.
2. Intensywny krem przeciwzmarszczkowy pod oczy Folacyna Intense, Lirene, 13,90 zł.
3. Krem na noc Nivea Visage DNAge Odnowa Komórek, Nivea, 45 zł.
4. Przeciwzmarszczkowe mleczko do demakijażu Folacyna Intense, Lirene, 11,90 zł.