Wątroba to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. To ona odpowiada za przemianę materii w organizmie, kondycję układu trawienia i krążenia, oczyszcza organizm z toksyn. Ten ważący prawie półtora kilograma organ jest małym, ale świetnie zorganizowanym laboratorium. Komórki wątroby produkują żółć, która przechodząc do woreczka żółciowego trawi to, co jemy. Ponadto wątroba magazynuje pewne prowitaminy i tworzy witaminy, przechowuje np. witaminę A, pomaga również w tworzeniu witaminy D3.

Organizm bez wątroby nie może żyć, dlatego, by działała bez zarzutu jak najdłużej, trzeba o nią dbać. Wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona, ale gdy niedomaga, będzie się powiększać i uciskać inne organy - stąd kłucie w boku.
Wątroba najbardziej nie lubi tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz alkoholu. By je strawić, musi się strasznie namęczyć i po kilku latach fundowania jej takich "przysmaków" może po prostu stracić siły do działania.
Dobrą wiadomością jest to, że wątroba ma wyjątkową zdolność regeneracji, dlatego jeśli trochę ją zaniedbałeś, wystarczy zmienić dietę, a wróci do zdrowia.

Co jeść, a czego nie jeść, by była zdrowa?
- Ogranicz do minimum albo w ogóle wyrzuć z diety tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec, masło.
- Tłustą śmietanę w zupach i sosach zastępuj naturalnym jogurtem.
- Kontroluj ilość spożywanych makaronów i pieczywa. Nie powinnaś jeść więcej niż małą miskę makaronu i trzy kromki chleba dziennie. Nadmiar węglowodanów sprzyja otłuszczeniu wątroby.
- Zadbaj, by w twoim jadłospisie nie zabrakło chudego mięsa (drób, cielęcina, ryby). Białko pomaga zregenerować się wątrobie. Jeśli jesteś wegetarianką, pij dużo odtłuszczonego mleka, jedz chude twarogi, fasolę, soję, soczewicę czy pestki dyni.
l- Jedz surowe warzywa. Najzdrowsze są: sałata, marchew, brokuły, buraki (zawierają antyutleniacze, zapobiegające niszczeniu komórek).
- Nie przesadzaj z ilością słodkich owoców, takich jak winogrona, gruszki.
- Jedz dużo błonnika - znajdziesz go w warzywach, grubych kaszach i pełnoziarnistym pieczywie.
- Jadaj regularnie 5 niewielkich posiłków dziennie. Małe porcje nie obciążą tak wątroby jak obfite posiłki.
- Unikaj tłustych słodyczy: ciast francuskich, kruchych, tortów z kremem, batonów i czekoladek.

Wątrobowe SOS
- Jeśli zjesz zbyt dużo tłustych i ciężkostrawnych rzeczy, po posiłku zafunduj swojej wątrobie herbatkę ziołową z dziurawca, szałwii, rumianku albo kopru - usprawni działanie wątroby.
- Do potraw dodawaj kminek, bazylię, oregano.
- Gdy wieczorem przesadzisz z alkoholem, następnego dnia wypij napar miętowy, z nasion ogórecznika albo wiesiołka - dzięki nim wątroba szybciej usunie toksyny z organizmu.
- Jeśli często po jedzeniu czujesz, że twoja wątroba jest powiększona, a przestrzeganie zaleceń dietetycznych niewiele pomaga, stosuj środki poprawiające jej działanie, które bez recepty kupisz w aptece (Sylimarol, Raphacholin).
- Niektórzy jako kurację oczyszczającą dla wątroby zalecają świeżo wyciśnięty sok cytrynowy





















Reklama