Za pośrednictwem telefonu, internetu oraz specjalnych urządzeń będziesz mogła bez wychodzenia z domu skorzystać ze specjalistycznej konsultacji lekarskiej czy wykonać badania. Nie trzeba tracić czasu na dojazd i stanie w długiej kolejce, czekając na wizytę u światowej sławy specjalisty. Dzięki telemedycynie nawet mieszkańcy małych miast i wsi mają szansę na "spotkanie" z wybitnym profesorem.

Zanim zbada Cię lekarz
Korzystając z dobrodziejstw internetu, możesz sprawdzić stan swojego zdrowia. Dostępne w sieci testy pomogą Ci postawić wstępną diagnozę. Dzięki nim możesz sprawdzić swój wzrok (www. oko.info.pl), a także słuch (www.phonak.pl). Na stronie www.venonet.pl przekonasz się, czy jesteś zagrożona żylakami, natomiast na www.osteoporoza.org.pl, jak zapobiegać i leczyć osteoporozę. W internecie możesz również zapytać o poradę specjalistę. Na www.zdrowemiasto.pl, www.przychodnia.pl, www.pfm.pl, www.medserwis.pl czy www.leczsiezdrowo.pl uzyskasz darmową pomoc on-line od lekarzy różnych specjalizacji. Wystarczy zalogować się i zadać pytanie właściwemu lekarzowi. Minusem tego rodzaju porad jest czas oczekiwania. Zdarza się, że odpowiedź przychodzi natychmiast, ale gdy pytań jest dużo, trzeba zaczekać kilka dni.

W sieci znajdziesz też wiele poradni specjalistycznych, w których możesz poprosić o poradę. Jeśli cierpisz na częste bóle głowy, wejdź na stronę www.migrena.com.pl. Na www.forumginekologiczne.pl na Twoje pytania odpowiedzą specjaliści z dziedziny ginekologii, położnictwa oraz pediatrii. Jeżeli niepokoją Cię bóle w okolicy mostka i boisz się, że coś złego dzieje się z Twoim sercem, możesz odwiedzić www.kardioserwis.pl. Powstaje też coraz więcej płatnych poradni internetowych, gdzie - po dokonaniu wpłaty na wskazane konto - możesz umówić się z wybranym lekarzem na rozmowę przez telefon. Koszt waha się od 25 do 50 zł. Płatnych porad udzielają specjaliści na stronie poświęconej problemom dermatologicznym www.gjm.pl i psychologicznym www.poradnia-internetowa.pl.

EKG na odległość
Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich choruje na serce, rozważcie skorzystanie z usługi EKG na telefon. Dostępne są systemy CNK Kardiofon i TeleEKG. Działają na bardzo prostej zasadzie. Twoje dane i informacje o stanie zdrowia zostają wprowadzone do bazy komputerowej. Następnie otrzymujesz specjalny, łatwy w obsłudze aparat, którym możesz robić EKG. Jeśli poczujesz się źle, dzwonisz pod numer dyżurny, czynny przez całą dobę, i łączysz się z lekarzem. Specjalista poprosi Cię o zbliżenie słuchawki telefonu do przystawki EKG, która emituje sygnał dźwiękowy. Na komputerze lekarza wyświetla się wówczas zapis pracy Twego serca. Dzięki temu błyskawicznie można postawić właściwą diagnozę, a Ty otrzymujesz poradę lub w razie potrzeby pomoc. Miesięczny abonament za tę usługę wynosi 70-150 zł plus 150 zł za zakup aparatu do pomiarów.

Wirtualny opiekun
Linia życia - tak nazywa się specjalny program skierowany do osób starszych i niepełnosprawnych, głównie tych, które mieszkają same. To osobisty system wzywania pomocy. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Wystarczy nosić przy sobie specjalny, niewielki nadajnik, a w razie nagłej potrzeby nacisnąć guzik. Wówczas sygnał zostaje przekazany do centrum alarmowego. Potrzebująca pomocy osoba jednocześnie łączy się telefonicznie ze swoim opiekunem i może rozmawiać z nim z każdej części swojego mieszkania. Po odebraniu sygnału teleopiekun wzywa odpowiednie służby ratownicze i o rozpoczętej akcji powiadamia najbliższych. Cena zależy od okresu, na jaki usługa jest wykupiona i waha się od 95 zł za 12 miesięcy do 135 zł za 3 miesiące. Dodatkowo trzeba zapłacić za aktywację od 1 zł (przy wyborze rocznego abonamentu) do 130 zł (3 miesiące).