Latem pokazujemy ciało. Pragniemy błyszczeć, zachwycać zdrowiem i naturalnością. Czy można się temu dziwić? Nie, bo wszystko, co kobiece, nie jest nam, kobietom, obce!

Hitem tego lata jest zabieg polegający na oczyszczaniu organizmu z toksyn. Co na to celebrities?
One na to, jak na lato. Oszalały! Po prostu zwariowały na punkcie ekstermalnego detoksu!

Wyrzuć z siebie!
Zmęczone ciało, szara cera, matowe włosy to zmora wielu kobiet. Codzienne porcje cieżkostrawnych i niezdrowych fast-foodów przetaczają się przez organizm. Do tego smoła z papierosów, zanieczyszczenie środowiska i lekarstwa... Co może pomóc? Detoks!

Co to jest detoks?
To program oczyszczania organizmu z toksyn, czyli substancji trujących. Metod i środków jest wiele. Można stosować przeróżne diety, głodować, łykać pigułki i poddać się specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym.
Główny problem polega na tym, że skuteczność żadnej z tych metod nie została potwierdzona naukowo. Eksperci ostrzegają przed pochopnymi eksperymentami. Radzą wsłuchać się w potrzeby organizmu. Nerki, wątroba, jelita i skóra to organy odpowiedzialne za usuwanie z organizmu wszelkich "nieczystości" i na nich w pierwszej kolejności należy polegać. Naturalne procesy można wspierać odpowiednią dietą i aktywnym trybem życia.
W efekcie poczujemy się lżejsze, szczuplejsze i piękniejsze!

1. "Master Cleanse", czyli Dieta Cytrynowa

"Master Cleanse", wymyślowa przez Stanleya Burroughsa w 1941 i spopularyzowana przez Petera Glickma w książce "Schudnij, zyskaj energię i bądź szczęśliwsza w 10 dni" pomogła Beyoncé schudnąć na potrzeby filmu "Dreamgirls" aż 9 kilogramów (w 10 dni!!!)

Na czym polega kuracja?

Gwiazda przez 10 dni piła 6 do 10 szklanek wody ze świeżym sokiem z cytryny, pieprzem Cayenne i syropem z klonu. I nie jadła absolutnie nic.
Dla amatorów tej diety jeszcze jedna wskazówka: rano i wieczorem (wspomagająco) można pić napar z ziół przeczyszczających.

Zdaniem ekspertów:
To bardzo niebezpieczna kuracja. Zdaniem niektórych ekspertów wypłukuje ona z organizmu cenne minerały i witaminy. Prowadzi do niedoborów wapnia. Stosowana przez dłuższy czas może spowodować drgawki, nudności i wyczerpanie organizmu.Wygłodniały organizm zaczyna "zjadać" mięśnie i uszkadza organy.

Nasz wkład:
Podczas tej kuracji wymagana jest ogromna dysyplina. Koszty? Niewielkie.

2. Colon-Hydro-Therapie, czyli płukanie jelit

Specjalnemu zabiegowi polegającemu na oczyszczaniu układu trwiennego poddała się min.: Kate Moss, Paris Hilton, Cindy Crawford, Janet Jackson i Alicia Silverstone.

Na czym polega kuracja?
Ciepła woda zostaje wprowadzona do jelit, a dół brzucha lekko masowany.

Fani tej metody uważają, że takie oczyszczanie poprawia pracę organów i skutecznie uwalnia je z toksyn.

Zdaniem ekspertów:
Zabieg oceniany jest pozytywnie wyłącznie w przypadku dolegliwości "ospałego jelita".
Ważna wskazówka: konieczna konsultacja medyczna i zachowanie umiaru. W przeciwnym wypadku może dojść do zachwiania równowagi flory bakteryjnej w jelitach, a w konsekwencji rezultat będzie odwrotny.

Nasz wkład:
Zaleca się wykonanie od 3 do 12 jednogodzinnych zabiegów. Koszt od 200 do 450 złotych

3. 21-dniowy detoks

Dietę opracowaną przez dr. Nisha Joshi zachwalają Gwyneth Paltrow, Ralph Fiennes, Cate Blanchet. Metodę tę stosowała również Księżna Diana.

Dr Joshi zaleca przede wszystkim, by poznać dokładnie właściwości spożywanych przez nas pokarmów. Jego zdaniem wystarczy na trzy tygodnie wyeliminować z diety powodujące zanieczyszczenia w organizmie sery, alkohol, gazowane napoje, kawę i czerwone tłuste mięso, by poczuć się lepiej.

Już po 21 dniach będziemy zdrowsze, co korzystnie odbije się na naszym wyglądzie. Co więcej przekonamy się o tym, jak silnie uzależnia "zanieczyszczające" nas jedzenie . Dzięki tej wiedzy będziemy mogły uwolnić się od tego zgubnego nałogu i zmienić na zawsze sposób odżywiania. Jako metody wspomagające kompleksowe oczyszczanie organizmu dr Joshi zaleca również akupunkturę i hydroterapię.

Zdaniem ekspertów:
Trudno uwierzyć, że po trzytygodniowej diecie na zawsze minie mam ochota na "toksyczne" jedzenie. Poza tym dr Joshi dowolnie i wedle własnego uznania miesza wnioski nauk Wschodu (np. chińskiej medycyny) z odkryciami zachodnich lekarzy.

Nasz wkład:
Czas na czytanie opisywanych przez dr. Joshiego diet, które stosowały gwiazdy i pieniądze na książkę (ok. 70 zł)

4. Dieta - detoks

28-dniowy program wymyślony przez szkocką lekarkę Paulę Baillie-Hamilton opiera się na tezie: środki trujące, które zbierają się w organizmie są odpowiedzialne za nadwagę, osłabienie i bóle głowy.

Paula Baille - Hamilton wychodzi z założenia, że główną przyczyną współczesnej plagi otyłości są chemiczne substancje, które zanieczyszczają nasze pożywienie. Jej zdaniem tracimy kontrolę nad naszą wagą, ponieważ pochłaniamy zbyt dużo tłuszczy przemysłowych (głównie rakotwórczych tłuszczy trans) i chemicznych kalorii. Uważa ona także, że wystarczy wyeliminować z naszej diety chemicznie przetwarzane produkty naszpikowane hormonami, by utrzymać smukłą sylwetkę, zdrowie i energię.
Zdaniem Pauli Baille-Hamilton osoby restrykcyjnie przestrzegające diet, nie odnoszą często sukcesów, ponieważ na lunch jedzą sałatę i jabłka, które zanieczyszczone są niewyobrażalną ilością pestycydów.

Lekarka sporządziła listę najbardziej zanieczyszczonych produktów, na której znalazły się m.in.: jagnięcina, łosoś, pomarańcze, sałata, sprzedawane w supermarketach czerwone jabłka, truskawki i ziemniaki.

Według Baille - Hamilton należy:
- jeść tylko zdrową, organiczną żywność, najlepiej z upraw ekologicznych.
Jeśli nie jest to możliwe, to zaleca by przynajmniej wyeliminować z diety najbardziej zanieczyszczone produkty
- pić dużo przefitrowanej wody
- ograniczyć używanie w domu środków chemicznych jakich, jak preparaty do czyszczenia, perfum i kosmetyków.


Zdaniem innych ekspertów wnioski Baille - Hamilton nie są poparte żadnymi naukowymi dowodami. I nie możemy stwierdzić, że faktycznie pestycydy zawarte w jabłkach mogą prowadzić do chorobliwych problemów z wagą. Krytycy uważają, że jej książka wprowadza niepotrzebny zamęt, ponieważ odradza ludziom jedzenie świeżych warzyw i owoców oraz tłustych ryb, które wedle aktualnych są bardzo zdrowe i powinny być podstawą naszej diety.
Ich zdaniem prawidłowy program oczyszczający uwzględnia potrzeby organizmu, więc wkazane jest urozmaicanie go i stosowanie w długim okresie czasu.

Nasz wkład:
Czas na czytanie i pienądze na książkę (ok. 80 złotych)


5. Tabletki - detoks

Ich działanie jest różnorakie: po całonocnej imprezie likwidują ból głowy, a także oczyszczają organizm z toksyn. Polecane są szczególnie jako uzupełnienie diety - detoks. Składają się z: minerałów, witamin, wyciągów z roślin.

Po drugiej ciąży w walce z nadwagą tego typu tabletkami wspomagała się Britney Spears. Problem w tym, że gwiazda straciła zdrowy rozsądek. I oprócz pigułek nie jadła prawie nic, a na dodatek popijała je alkoholem. Britney podczas kuracji paliła również papierosy, więc efekt nie został osiągnięty. Piosenka ani nie schudła, a już na pewno nie oczyściła swojego organizmu z toksyn.

Zdaniem ekspertów:
Trudno ocenić wszystkie dotępne tabletki. W niektórych znajdują się sztuczne dodatki, a te właśnie chcemy usunąć z organizmu.
Wskazówka: Aby wybrać odpowiedni preparat należy zgłościć się do lekarza z ulotką zawierającą informacje o składnikach.

Nasz wkład:
Dobra pamięć - tabletki należy przyjmować regularnie.
Koszty kuracji ok. 40 złotych/opakowanie

6. Głodówka


Wariantów jest kilka. Można pić wyłącznie:
- wywar z warzyw,
- soki,
- serwantkę,
- herbatę,
+ ew. pieczywo

Dopuszczalne jest także stosowanie środków przeczyszczających, by wraz z ubytkiem masy ciała pozbyć się również toksyn.

Zdaniem ekspertów:
Poszczenie polecane jest głównie osobom bardzo otyłym, jako wstęp do właściwej zmiany sposobu odżywania się. Kuracja musi być przeprowadzona pod
opieką lekarza.
Pamiętajmy! Aby organizm mógł funkcjonować, należy mu codziennie dostarczać pożywienia o wartości odżywczej 1 000 do 1 500 kalorii!

Nasz wkład:
Silna wola! Koszty niskie.