Jaskra jest chorobą oczu stopniowo prowadzącą do utraty wzroku. Często jest nazywana "cichym złodziejem wzroku", ponieważ rozwija się latami bez żadnych objawów lub bólu, a nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty. Choć może zaatakować każdego, to przede wszystkim dotyka osób starszych (po 65. roku życia), chorych na cukrzycę, krótkowidzów oraz członków rodzin, w których występowała jaskra.

Ale nie sam środek do czyszczenia pomaga chorym, więc nie należy go lać do oka. Tygodnik "New Scientist" donosi, że para badaczy z Uniwersytetu Środkowej Florydy w Orlando zaobserwowała, iż tlenek ceru pomaga tylko w doprowadzeniu odpowiedniego lekarstwa w głąb oka. To przyspiesza proces leczenia.

Testy prowadzone na szczurach i królikach wykazały, że zmodyfikowany lek nie powoduje podrażnienia oczu. Naukowcy podkreślają zarazem, że testy kliniczne na pacjentach będą potrzebne, aby ustalić jakie skutki uboczne może powodować zmodyfikowany lek i upewnić się, że nie szkodzi on w większym stopniu, niż pomaga.