Wakacje są zawsze za krótkie, nic dziwnego więc, że staramy się spędzić je jak najintensywniej. Spragnione przygód, zapominamy czasem o zachowaniu umiaru i niechcący fundujemy sobie zupełnie inne atrakcje niż te, o które nam chodziło...

Na plaży słońce praży, czyli oparzenia

Zaczerwienienie i pieczenie skóry - efekt zbyt zachłannego korzystania ze słońca - złagodzi Panthenol (pianka lub mleczko). Ulgę przyniosą też kompresy z maślanki lub kwaśnego mleka. W przypadku silniejszego oparzenia co najmniej przez godzinę schładzaj ciało kąpielą lub okładami o temperaturze 25 stopni Celsjusza. Kolejne dni spędzaj w cieniu, zabezpieczona preparatem z wysokim filtrem UV i okrywającym ciało, lecz przewiewnym ubraniem.

Uwaga! Jeśli na ciele pojawi się drobna, swędząca wysypka, prawdopodobnie jesteś uczulona na słońce. Zastosuj działający miejscowo środek przeciwalergiczny, np. Fenistil, i zażyj wapno.

Awaria systemu chłodzącego, czyli udar słoneczny

Mdłości, silny ból i zawroty głowy, sztywność karku pojawiające się po zbyt długim pobycie na słońcu - są objawami udaru słonecznego. Konieczna jest wtedy jak najszybsza interwencja lekarza. Zanim przybędzie pomoc, chorego należy przenieść do cienia, podać mu chłodny napój (np. lekko osoloną wodę, która uzupełni poziom elektrolitów), na czoło i klatkę piersiową przyłożyć zimne okłady.

Uwaga! Jeśli poszkodowany ma zaczerwienioną twarz, powinien przyjąć pozycję półsiedzącą. Jeżeli jest blady, połóż go z lekko uniesionymi nogami. Zawirowania błędnika, czyli choroba lokomocyjna Zdezorientowany mózg nie wie, co się dzieje: podczas podróży błędnik rejestruje wszystkie zakręty i wyboje na drodze, a zajęty czym innym zmysł wzroku nie potwierdza tych informacji. W efekcie pojawia się tzw. choroba lokomocyjna.
Pierwszymi jej objawami są bladość, zmęczenie, ból głowy; potem pojawiają się nudności i wymioty. Przerabiasz to podczas każdej podróży? Jeśli tak, staraj się zajmować miejsce z przodu pojazdu i skupiać uwagę na drodze przed sobą (zapewnisz oczom w miarę spokojny obraz). Możesz też wspomóc się lekami. Oprócz Aviomarinu masz do dyspozycji preparaty na bazie imbiru (np. Lokomotiv, Avioplant) lub środki homeopatyczne (np. Cocculine).

Uwaga! Jeśli mimo stosowania wymienionych środków choroba zamienia w udrękę każdą podróż, poproś lekarza o przepisanie silniej działającego leku.

Zbuntowany żołądek, czyli zatrucie pokarmowe

Ból brzucha, wymioty, nudności lub biegunka zwykle dopadają nas po spożyciu jedzenia lub wody „z dodatkiem” bakterii. W ten sposób układ pokarmowy może też zareagować na zmianę diety i pór posiłków.
Co wtedy robić? Przede wszystkim nie dopuść do odwodnienia organizmu. Pij jak najwięcej, ale powoli, małymi łyczkami; najlepiej napoje, które uzupełnią utracone składniki mineralne. W litrze wody możesz rozpuścić po łyżeczce soli i cukru, dodać nieco soku pomarańczowego (zawiera potas regulujący gospodarkę wodną) albo skorzystać z gotowego preparatu, np. Gastrolitu.
Aby przywrócić stan równowagi w układzie pokarmowym, sięgnij po tabletki zawierające pałeczki kwasu mlekowego (np. Lakcid, Trilac). Jeśli dolegliwości nie ustąpią po dwóch dniach, idź do lekarza (w przypadku małych dzieci - od razu).

Uwaga! Nie próbuj sztucznie wywoływać wymiotów. O ile to możliwe, zabierz do lekarza podejrzane produkty spożywcze (zwłaszcza jeśli są nimi grzyby).

O rany, czyli otarcia i skaleczenia

W przypadku drobnego skaleczenia wystarczy spirytus salicylowy lub jodyna i zwykły plaster z opatrunkiem. Większą ranę przykryj jałowym gazikiem i zabandażuj. Jeśli silnie krwawi, nałóż na nią grubą warstwę gazy i umocuj bandażem, następnie umieść kolejne warstwy opatrunku i zawieź poszkodowanego do lekarza. Pamiętaj, że otwartej rany nie należy dotykać, myć ani na własną rękę usuwać z niej ciał obcych - ryzyko zakażenia jest zbyt duże. Jeśli jest bardzo zanieczyszczona, przemyj jedynie jej okolice wodą utlenioną lub solą fizjologiczną i zabezpiecz sterylnym opatrunkiem.

Uwaga! Ranę powstałą w wyniku pogryzienia przez bezpańskie lub dzikie zwierzę bezwarunkowo musi obejrzeć lekarz. Los sportowca, czyli stłuczenia, skręcenia i złamania Kontuzje najczęściej przytrafiają się niedzielnym sportowcom. Laikowi trudno odróżnić złamanie od skręcenia, dlatego zawsze warto pokazać uszkodzoną kończynę lekarzowi. To konieczność, jeśli obrzęk i ból są bardzo duże albo nie ustępują po dwóch dniach. Doraźnie możesz zastosować zimne okłady, np. z kostek lodu umieszczonych w foliowym woreczku wypełnionym wodą. Na opuchliznę pomogą ci kompresy z Altacetu, octu lub maść z arniką. Ta ostatnia przyspiesza także wchłanianie się siniaków.

Uwaga! Lodu nigdy nie przykładaj bezpośrednio na skórę, gdyż w ten sposób mogłabyś nabawić się odmrożeń.

Zajadłe owady, czyli wszystko o użądleniach

Żądło pozostawione przez pszczołę (osa nie zostawia po sobie „pamiątki”) należy usunąć w taki sposób, aby nie naruszyć pęcherzyka z jadem: najlepiej uchwycić je pęsetą, a gdy tej nie ma pod ręką - energicznym ruchem przejechać paznokciem po skórze. Ból i opuchliznę złagodzisz, przykładając w miejscu użądlenia kostkę lodu, plasterek cebuli lub ogórka, albo smarując je Fenistilem.
Bardzo niebezpieczne może okazać się użądlenie w okolicy jamy ustnej lub gardła. W takim wypadku rób wszystko, by zminimalizować opuchliznę: ssij kostki lodu, na szyję i kark przyłóż zimny okład i jak najszybciej udaj się do szpitala.

Uwaga! Jeśli zaczerwienienie pojawi się nie tylko w miejscu użądlenia, ale także na dłoniach, stopach albo twarzy, towarzyszą temu duszności i złe samopoczucie, znaczy to, że jesteś uczulona na jad. Następnym razem reakcja może być silniejsza. Powinnaś więc odwiedzić lekarza, który dobierze ci zestaw pierwszej pomocy (znajdą się w nim prawdopodobnie: adrenalina, lek antyhistaminowy i sterydy).

KONIECZNIE ZABIERZ ZE SOBĄ:

- jałowe gaziki, plastry z opatrunkiem, plaster bez opatrunku, bandaż zwykły i elastyczny;

- wodę utlenioną, jodynę lub spirytus salicylowy, ewentualnie gaziki nasączone środkiem dezynfekującym, a także ampułki z solą fizjologiczną;

- lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, np. aspirynę, paracetamol lub ibuprom;

- Panthenol na oparzenia, Fenistil na ukąszenia i środek odstraszający owady;

- krople do oczu typu „sztuczne łzy” (na długą podróż); - Smectę lub węgiel aktywowany (na wypadek biegunki);

- środek zapobiegający chorobie lokomocyjnej; - nożyczki, pęsetę, termometr;

- wszystkie leki, które regularnie zażywasz.