Problemy z koncentracją w pracy

Nie wszystkie miejsca pracy są klimatyzowane, dlatego pracownicy mają problem z koncentracją. Myślimy wtedy o kolejnej szklance wody, a nie zawodowych obowiązkach.

Przed upałem niektórych z nas ratuje zainstalowany w pokoju wiatrak albo po prostu przeciąg. Zbawienna jest też klimatyzacja, która starszym ludziom często ratuje życie. Ale uwaga! Źle ustawiona może powodować przeziębienie i przechłodzenie. Nagła zmiana temperatury otoczenia z 30 do 15 stopni to szok dla organizmu

W upalne dni należy unikać zamkniętych przestrzeni i nie wykonywać forsownych zajęć. Zamiast słodkich napojów i kolejnej kawy lepiej wypić niegazowaną wodę, sok pomidorowy lub po prostu jeść pomidory, które uzupełniają niedobór minerałów w organizmie.

"Napoje z dużą zawartością kofeiny i cukru tłumią objawy nadchodzącego udaru cieplnego, natomiast alkohol jest swoistą bombą energetyczną, która powoduje przegrzanie organizmu" - ostrzega Adam Bochenek, lekarz internista z Centrum Medycznego LIM.

Zwróćmy uwagę na starszych ludzi

W upalne dni należy pamiętać o ludziach starszych, którzy często słabną choćby w drodze do sklepu. Tępo życia w dużym mieście i daleko idąca anonimowość wzmacniają poczucie braku odpowiedzialności za drugiego człowieka.

"Osoba, która straciła przytomność potrzebuje natychmiastowej pomocy. W ramach pierwszej potrzeby należy ją lekko ocucić, podać wodę i oczywiście wezwać pogotowie. Nie wiemy, czy dana osoba zażywa leki, czy jest chora, dlatego najlepiej zadzwonić po wykwalifikowaną pomoc medyczną" - dodaje internista.

Pamiętajmy także o ochronie ciała i głowy przed słońcem. Stosujmy kremy ochronne, nośmy okulary z filtrami i nie forsujmy się fizycznie! Unikajmy spacerów w godzinach południowych.

Upał szczególnie jest niebezpieczny dla kierowców

"Kierowcy skarżą się na spadek koncentracji. To reakcja na stres jakim jest wysoka temperatura. Organizm walczy z upałem skłaniając do drzemki, albo mobilizuje się w wyniku czego traci mnóstwo kalorii. Konsekwencją jest duże osłabienie organizmu" - tłumaczy Adam Bochenek.

Jednak problemem upałów nie dotyczy tylko mieszkańców miast. Zbliżają się wakacje, czas wyjazdów nad morze, w góry i krajów tropikalnych. Podczas urlopu turyści narażeni są na kilkugodzinne przebywanie na ostrym słońcu.

"Coraz więcej osób korzysta z poradni medycyny podróży chcąc się dowiedzieć, jak ochronić siebie i rodzinę przed upałami podczas wakacji. Przede wszystkim nie można pozwolić na odwodnienie organizmu, dlatego zachęcamy do picia dużej ilości wody (z pewnego źródła - ważne jest to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych). W upalne dni powinniśmy jeść również owoce zawierające dużą ilość wody, jak np. arbuzy" - mówi Grażyna Dulny, epidemiolog z Poradni Medycyny Podróży w Centrum Medycznym LIM.