Wreszcie wakacje, masz wolne nie tylko od pracy ale i od wszelkich dietetycznych reżimów. A zatem częściej niż na co dzień sięgasz po zimne desery, próbujesz miejscowych specjalności i, niestety, korzystasz z przydrożnych barów czy smażalni. Tymczasem właśnie latem powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, co i gdzie jesz. Wysoka temperatura i wilgoć w powietrzu to idealne warunki do namnażania się bakterii, które bywają przyczyną zatruć pokarmowych.

Salmonella nie tylko w lodach

Pałeczki salmonelli najczęściej panoszą się w surowych jajkach, mięsie i mleku oraz w zrobionych z nich produktach - lodach, ciastkach z kremem, majonezach, tatarze, pastach rybnych, galaretkach, pasztetach i pierogach z mięsem.

Objawy zatrucia pojawiają się w ciągu 6 - 72 godzin po zjedzeniu zainfekowanego produktu. Najczęściej są to silne, kurczowe bóle brzucha, biegunka, gorączka (nawet do 39 st. C), ból głowy, dreszcze, ogólne rozbicie oraz mdłości (niekiedy wymioty).
Jeśli będziesz mieć szczęście, ta „nawałnica” minie po jednym dniu. Ale jeśli nie, objawy mogą utrzymywać się znacznie dłużej, nawet do 7 dni.

W obu przypadkach trzeba skonsultować się z lekarzem. Leczenie salmonellozy ogranicza się zwykle do lekkiej diety i nawadniania organizmu. Wbrew potocznej opinii choroba ta rzadko wymaga leczenia antybiotykami. Taka terapia konieczna jest tylko w przypadku dzieci, osób starszych i chorych na cukrzycę. U nich bowiem zatrucie salmonellą może wywołać poważne powikłania.

Gronkowiec prosto z garmażerki

Bakterie gronkowca żyją wszędzie: w powietrzu, kurzu, wodzie, nawet w ludzkim organizmie. U około 60 proc. populacji zasiedlają błony śluzowe górnych dróg oddechowych, ale nie wywołują objawów choroby. Zagrożenie stanowią dopiero wówczas, gdy zaczynają się gwałtownie namnażać.
Najlepszą pożywką dla nich są lody, ciastka, jajka, sałatki, mleko i nabiał, mięso, wędliny, drób oraz przetwory z ryb. Sięgając po takie produkty, łatwo możesz złapać gronkowca, albo, co gorsza, zatruć się produkowaną przez niego toksyną (jest odporna na wysokie temperatury, nie ginie nawet podczas gotowania i pieczenia).

Objawy zatrucia zauważysz już w ciągu 2-4 godzin od zjedzenia feralnego dania. Charakterystyczne są uporczywe wymioty i silne bóle w okolicy nadbrzusza. Temperatura ciała bywa tylko nieznacznie podwyższona. Może pojawić się też biegunka. W większości przypadków z gronkowcem możesz poradzić sobie sama, stosując oszczędzającą dietę i wspomagając się środkami z apteki. Hospitalizacja i podanie leku przeciwbakteryjnego (np. penicyliny) konieczne są tylko w sytuacji ostrego zatrucia wywołanego toksyną.

Biegunka podróżnych

Do zakażenia Escherichią coli dochodzi zwykle w gorących, egzotycznych krajach, takich jak Indie czy Egipt. Dlatego też wywołana tą bakterią biegunka bywa nazywana tropikalną lub bardziej poetycko - brzuchem Delhi albo zemstą Montezumy (od imienia słynnego wodza Azteckiego). Escherichią możesz zarazić się, jedząc surowe warzywa i owoce lub pijąc nieprzegotowaną wodę.

Objawy występują 12-72 godzin po zakażeniu, a są to biegunka, wymioty oraz kurczowe bóle brzucha. I zazwyczaj uprzykrzają ci życie przez około 10 dni. Gdy tylko się pojawią, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Iwona Kołakowska
konsultacja lek. med. Anna Senderska, specjalista medycyny rodzinnej i dietetyk z Centrum Medycznego Enel-Med w Warszawie