Cykl miesiączkowy trwa około 28 dni. W tym czasie w twoim organizmie zmienia się poziom hormonów, co wiąże się z przygotowaniami do macierzyństwa. Każdego miesiąca w jajniku dojrzewa jedna komórka jajowa, a macica szykuje się na jej przyjęcie. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, pojawia się miesiączka. Tymi zmianami kierują właśnie hormony, których poziom w pewnych fazach cyklu wzrasta, a w innych maleje. Wahania hormonalne, zwłaszcza estrogenów i progesteronu, nie pozostają, niestety, bez wpływu na twoje ciało i nastrój. Dlatego w niektóre dni wyglądasz i czujesz się lepiej, a w inne gorzej. Cyklu miesiączkowego nie da się wprawdzie zmienić, ale znając jego rytm, możesz wykorzystać okresy korzystne, a niekorzystne łatwiej przetrwać.

Dzień 1-4
Pozwól sobie na lenistwo
Gdy rozpoczyna się menstruacja, ilość progesteronu spada do najniższego poziomu. Dlatego dokuczliwe objawy występujące przed miesiączką, za które odpowiedzialny jest ten hormon, powinny teraz ustąpić. W pierwszych dniach krwawienia będziesz jednak nieco osłabiona. Mogą ci również dokuczać bóle głowy, podbrzusza lub w krzyżu.

Złagodź dolegliwości
Przy bólach brzucha i pleców ulgę przyniosą ciepłe okłady, herbatki ziołowe (np. z kozłka, borówki czarnej), ćwiczenia rozciągające. Możesz też sięgnąć po dostępne bez recepty leki rozkurczowe lub przeciwbólowe.
Uważaj: Organizm jest teraz osłabiony. Staraj się nie przeziębić i szczególnie dbaj o higienę intymną.

Dzień 5-13
To najlepszy okres w całym cyklu
Wzrastający poziom estrogenów sprawia, że rozpiera cię energia i rośnie twoja kreatywność. Dobre samopoczucie idzie w parze z pięknym wyglądem. Twoja cera jest teraz jędrna i gładka, włosy błyszczące. Ponieważ organizm pozbył się nadmiaru wody, którą zatrzymywał przed menstruacją, czujesz się lekka. Wykorzystaj wyż psychiczny: nie bój się wyzwań w pracy. Poradzisz sobie z nimi bez trudu.
Jeżeli to możliwe, uporaj się z najtrudniejszymi zadaniami, nim nadejdzie dołek psychiczny.

Baw się

W wolnym czasie nie siedź w domu. Poświęć się swojemu hobby, spotykaj się z przyjaciółmi, uprawiaj sport. 14 kochaj sie Około 14. dnia przed spodziewaną miesiączką dochodzi do owulacji - dojrzała komórka jajowa opuszcza jajeczko.

Dni płodne
Jajeczko jest zdolne do zapłodnienia tylko przez 6-8 godzin. Plemniki są jednak bardziej żywotne. Mogą przetrwać w jajowodzie 4-5 dni. Dlatego powinnaś się zabezpieczać nie tylko w czasie spodziewanej owulacji, lecz także kilka dni wcześniej.

Gdy planujesz dziecko
Aby określić najlepszy czas na starania o potomka, skorzystaj z dostępnych w aptece testów owulacyjnych.

Dzień 15-21
Popraw wygląd
Po owulacji poziom estrogenów zaczyna maleć, wzrasta natomiast stężenie progesteronu. To sprawia, że możesz mieć kłopoty z cerą i włosami. Niekiedy dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. W efekcie pojawiają się obrzęki, bolesność piersi. Są jednak sposoby na zminimalizowanie tych dolegliwości.

Czas na zabiegi pielęgnacyjne

Peeling i maseczka sprawią, że cera odzyska promienny wygląd. By zmniejszyć przetłuszczanie włosów, po umyciu wypłucz je w wodzie z sokiem z cytryny lub naparze ze skrzypu.

Zmień dietę
Jedz więcej produktów moczopędnych, np. natkę pietruszki, owoce (np. arbuz, truskawki, winogrona). Unikaj natomiast soli i słonych produktów, takich jak wędliny, żywność konserwowana - zatrzymują wodę w organizmie.

Dzień 22-28
Wygoń smutki
Nadmiar progesteronu odbija się niekorzystnie na twojej psychice. Pod koniec cyklu bywasz rozdrażniona, łatwo wpadasz w złość lub jesteś płaczliwa, miewasz kłopoty z koncentracją.

Więcej się ruszaj

Choć ćwiczenia to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę, ruszaj się. Wysiłek fizyczny - choćby krótki spacer - pobudza mózg do produkcji endorfin, tzw. hormonów szczęścia.

Znajdź czas na relaks
Jeżeli to możliwe, załatwianie trudnych spraw odłóż na później. By poprawić sobie nastrój, jedz produkty bogate w magnez, np. orzechy, banany, pestki słonecznika.