Nowa modelka Chanel

Dzisiaj Charlotte ma 17 lat, a na swoim koncie sesję zdjęciową u Jeana Paula Goude'a, udział w reklamie perfum Chance, a dzięki kontraktowi z Chanel podróżuje po świecie i spotyka się ze sławnymi projektantami: Karlem Lagerfeldem czy Johnem Galliano.
Dziewczyna nie buja jednak w obłokach i twardo stąpa po ziemi. Nadal chodzi do szkoły i spotyka się z przyjaciółmi w rodzinnej La Baule u wybrzeży Morza Atlantyckiego. Czy można marzyć o czymś więcej? Można! „Mam nadzieję, że jako 20-latka będę szczęśliwą kobietą z dziećmi i mężem u boku" - mówi modelka.

Zamiast czekać, aż upoluje Cię książę z bajki i zaproponuje, że zadba o Twoją karierę modelki, pomóż szczęściu. Zgłoś się do agencji modelek lub weź udział w castingach i konkursach.

Jak sprawdzić, czy nadajesz się na modelkę?

Zanim zgłosisz się do agencji modelek, zastanów się czy na pewno chcesz pracować w tym zawodzie. Czy lubisz podróżować, czy mogłabyś przeprowadzić się do innego miasta, czy potrafisz pogodzić pracę na wybiegu z nauką? Powinnaś również być punktualna, chętna do poświęceń i wyrzeczeń oraz komunikatywna. Czy dobrze znosisz krytykę? Szukając pracy, pewnie wielokrotnie usłyszysz, że jesteś za gruba, za niska lub masz za duży nos.
Jeśli na wszystkie postulaty odpowiedziałaś twierdząco, sprawdź, czy mieścisz się w standardowych wymiarach modelek:

- wzrost powyżej 170 cm ( 13-latki, które chcą zacząć karierę powinny mieć 170 cm, 15-latki - 172 cm)
- biust pomiędzy 80 a 90 cm
- talia pomiędzy 56 a 64 cm
- biodra pomiędzy 84 a 92 cm

Teraz możesz zgłosić się do agencji modelek, aby Twojej urodzie przyjrzeli się specjaliści.
"Dziewczyny nie powinny oceniać się same. Zdarza się bowiem, że właśnie te cechy, których w sobie nie lubią, kwalifikują je do zawodu modelki. Od kilku lat do agencji chętnie przyjmowane są dziewczyny z piegami, dużymi oczami, których kąciki są uniesione (takie oczy pięknie wyglądają przy wyraźnym makijażu) i szczupłe, ale nie chude, ponieważ firmy kosmetyczne szukają dziewczyn o normalnej budowie ciała (patrz. reklama balsamów do ciała Dove)" - tłumaczy Agnieszka Stańczyk-Małecka, dyrektor konkursu Elite Model Look Polska. "To nieprawda, że modelkami mogą być tylko dziewczyny o pociągłych twarzach. Okrągłe i kwadratowe są również mile widziane. Inaczej jest z biustem. Powinien być mały, a na pewno proporcjonalny do sylwetki. Duże piersi i szerokie ramiona, a do tego zbyt szczupła talia mogą kandydatkę zdyskwalifikować" - dodaje.


Jak znaleźć odpowiednią agencję?

„Najlepiej zacząć od przeglądu wszystkich najważniejszych magazynów kobiecych i sprawdzenia, które agencje najczęściej biorą udział w sesjach zdjęciowych i to do nich wysyłać swoje zdjęcia" - mówi Ilona Felicjańska. „Nie wszystkie agencje są prestiżowe i mają kontakty na całym świecie. Poza tym jedne specjalizują się w klasycznym typie urody, inne w charakterystycznej” - dodaje modelka.

Jednak zdaniem Felicjańskiej najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie kariery to udział w konkursach. „Nawet jeśli się nie wygra, można nauczyć się odpowiednio poruszać, pozować do zdjęć. Można też poznać ludzi z branży. Poza tym dzięki takim doświadczeniom, łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę chcemy wykonywać ten zawód” - tłumaczy modelka.

Casting z mamą za rękę

Renomowane agencje modelek zazwyczaj prowadzą castingi w miejscach publicznych - na przykład Elite Model Look urządza je w centrach handlowych. Tak jest najbezpieczniej. Zanim zatem odpowiesz na ogłoszenie z gazety, sprawdź czy agencja modelek ma stronę internetową, a adres siedziby znajduje się w książce telefonicznej. Lepiej, jeśli na casting wybierzesz się z rodzicami. Jeśli są niemile widziani przez organizatorów spotkania, coś jest nie tak.

Jak przygotować się na casting?

Wybierającą się na casting lub do agencji. postaw na naturalność. "Najlepszy strój to proste dżinsy i zwykły T-Shirt oraz delikatny makijaż" - radzi stylistka i modelka Joanna Horodyńska. Co jeszcze zadziała na Twoją korzyść? Zadbana cera, czyste i starannie uczesane włosy i białe zęby.

Popularne agencje, do których możesz się zgłosić:

www.gaga.pl
www.orangemodels.com.pl
www.mangomodels.pl

zagraniczne:
www.thelookoftheyear.com.au
www.elitemodellook.com