Skąd się bierze łupież?

Skóra głowy może się łuszczyć z dwóch powodów. Albo jest przesuszona pod włosami, albo zakażona chorobotwórczymi grzybami.
Łupież działa bezpośrednio na zdrowie włosów jak i na naskórek głowy, ponieważ powoduje niedotlenienie korzeni włosów i w konsekwencji może prowadzić do ich wypadania.

Łupież suchy

Łuszczące się płatki spowodowane przesuszeniem skóry głowy są białe i drobniutkie. Wystarczy zmienić szampon na nawilżający i bardzo dokładnie go spłukiwać (czasami właśnie źle wypłukany kosmetyk prowadzi do powstania łupieżu).

Łupież tłusty

Druga przyczyna - grzybicze zakażenie skóry - jest sprawą poważniejszą i wymaga stosowania kosmetyków zawierających substancje przeciwgrzybiczne. Przy tzw. łupieżu tłustym skóra łuszczy się dużymi, często lekko żółtawymi płatkami. W tym wypadku najlepiej zgłosić się do dermatologa. By zobaczyć efekty kuracji, trzeba używać leczniczego szamponu przynajmniej przez miesiąc.

Domowe sposoby na łupież

Na ratunek przyjdzie Ci czosnek. Przygotuj płyn z dwóch rozgniecionych ząbków czosnku i szklanki wody. Raz w tygodniu, wieczorem wypłucz nim włosy. Rano umyj włosy szamponem, aby pozbyć się przykrego zapachu.

1. Szampon przeciwłupieżowy z wyciągiem z czerwonego tymianku, Klorane, ok. 25 zł
2. Szampon przeciwłupieżowy i antybakteryjny - Shampooing Antipelliculaire (88 zł) oraz łagodzący, antyseptyczny krem przeciwłupieżowy Creme Antipelliculaire (76 zł), J.F. Lazartigue
3. Szampon przeciwłupieżowy Norma Control, L'oreal, ok. 35 zł
4. Przeciwłupieżowy szampon Head&Shoulders Ocean Energy z morskimi minerałami, 9,99 zł
5. Szampon przeciwłupieżowy Schauma dla osób o wrażliwej skórze z wyciągiem z aloesu dla kobiet i mężczyzn, Schwarzkopf, ok. 7 zł
6. Przeciwłupieżową Terapia Biolage Scalptherapie™ przeznaczona do pielęgnacji w salonie (35 zł) zawierająca kwasek cytrynowy oczyszczający skórę głowy oraz - Szampon Przeciwłupieżowy do kontynuacji pielęgnacji w domu (31 zł) zawierający glicerynę nawilżającą podrażniony naskórek.

Zdjęcie: Biolage