W lesie lub miejskim parku z drzew często spadają kleszcze, które potrafią mocno wbić się w ciało. Najlepszą ochroną jest ubranie. Na spacer najbezpieczniej jest więc wybrać się w spodniach, koszuli z długim rękawem i skarpetkach. Ale nikt nie będzie się opatulać się od stóp do głowy na spacer do parku w upalny dzień. Zresztą wszystkich sytuacji nie da się przewidzieć.

Co robić, gdy znajdziemy na ciele kleszcza?

Intruza trzeba szybko wyciągnąć, bo może przenosić odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i boreliozę. W przypadku KZM wystarcza krótkotrwałe żerowanie. Aby doszło do zakażenia boreliozą, potrzeba około 24 godzin żerowania, po których ryzyko jest już bardzo duże. Dlatego też, natychmiast po zauważeniu przyczepionego kleszcza, należy go we właściwy sposób usunąć. Można to zrobić zwykła pęsetą. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry i delikatnie, ale zdecydowanie go wykręcić. Trzeba uważać, by w czasie usuwania go nie uszkodzić i w naszym ciele nie pozostała jego głowa. To wymaga pewnej wprawy. O wiele łatwiej jest pozbyć się kleszcza za pomocą specjalnego haczyka albo rurki z wysuwaną pętelką. Te proste urządzenia kupisz w aptece (Anty-Kleszcz 36 zł, Trix 27 zł) Po wyjęciu kleszcza ranę należy zdezynfekować, a ręce dokładnie umyć.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Kleszcze przenoszą bardzo groźną dla psów chorobę, babezjozę. Zarażone zwierzęta bardzo szybko tracą czerwone krwinki i dochodzi do anemii. Podstawowe objawy choroby to: gwałtowne osłabienie (pies się słania na łapach), gorszy apetyt, ciemny mocz, wymioty, biegunka.

Najlepiej zapobiegać

W sklepach dla zwierząt albo u weterynarza można kupić środki zwierające substancje toksyczne i odstraszające kleszcze. Do wyboru mamy preparaty nakrapiane, które się wchłaniają przez skórę, np. Frontline, Advantix, Fripex. Są one skuteczne max. 1 miesiąc. Na dłużej wystarczają obróżki, np. Kiltix - na 7 miesięcy, Preventic - na 3 miesiące. Psy wymagają ochrony niemal cały rok, a zwłaszcza w słoneczne dni, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 8 stopni Celsjusza.

Jak wykręcać psu kleszcze?

Trzeba to robić w lateksowych rękawiczkach, żeby nie zarazić się boreliozą. Kleszcza wykręcamy zawsze w lewo (ruchem przeciwnym do wskazówek zegara, tak jak odkręca się słoik twist). Najlepiej użyć specjalnych kleszczyków przeznaczonych dla zwierząt, ale można też posłużyć się przyrządem zalecanym do wykręcenia kleszczy u ludzi, który kupuje się w aptekach.

materiał opracowany we współpracy z lekarzem weterynarii, Maciejem Zabrzyjewskim.