Możesz wypróbować preparaty dostępne w aptece bez recepty albo zgłosić się do lekarza, który przepisze Ci leki. Należy je przyjmować pod okiem specjalisty.

Nikotynowa terapia zastępcza, czyli preparaty zawierające nikotynę

Środki dostępne bez recepty


Guma Nicorette jest dostępna w dwóch dawkach: 2 mg i 4 mg. Po gumę należy sięgać wtedy, gdy pojawi się chęć na papierosa. Powinno się ją żuć od chwili poczucia silnego smaku lub lekkiego pieczenia. W tym momencie należy ją umieścić pomiędzy policzkiem a zębami lub dziąsłem. Kiedy smak prawie zniknie, należy ponownie zacząć żuć. Kady kawałek powinno się żuć przez około 30 minut, regularnie przez około trzech miesięcy. Po tym czasie należy redukować dawkę o jedną kostkę dziennie w pierwszym tygodniu, o kolejną kostkę dziennie w następnym. Opakowanie 105 szt., cena ok.90 zł.

Plastry Nicorette są bardzo łatwe w użyciu. Przykleja się je rano i zdejmuje wieczorem. W ten sposób otrzymuje się stałą niską dawkę nikotyny przez około
16 godzin, kiedy się jej potrzebuje. Plastry należy stosować na suchą, gładką skórę, na przykład na ramieniu lub biodrze. Dostępne są w trzech dawkach 15 mg, 10 mg i 5 mg. Należy zacząć od stosowania plastrów o wysokiej dawce (15 mg), a następnie po trzech miesiącach stopniowo redukować dawkę do średniej mocy (10 mg). Plaster o średniej mocy powinien być stosowany przez kolejne dwa do trzech tygodni, po czym należy zmniejszyć dawkę (5 mg). Stosowanie małej dawki przez dwa do trzech tygodni powinno pozwolić na zakończenie kuracji. Opakowanie kosztuje od 40-60 zł.

Plastry Niquitin. Zmniejszają głód nikotynowy. Łagodzą objawy związane z rzucaniem palenia (nerwowość, drażliwość, zaburzenia snu i koncentracji, zwiększenie apetytu, bóle głowy i mięśni, zaparcia, zmęczenie).
Uwalniają nikotynę w odpowiednich dawkach przez cała dobę. Plaster przykleja się rano i można go nosić przez 24 godziny, brać prysznic i pływać. Kuracja trwa 8-10 tygodni. Dostępne są w trzech wersjach - z różną zawartością nikotyny: 114 mg, 78 mg lub 36 mg nikotyny. Opakowanie 7 plastrów kosztuje ok. 60 zł.

Pastylki do ssania Niquitin . Ułatwiają odzwyczajanie się od palenia tytoniu. Zawierają kompleks nikotyny z żywicą, z którego nikotyna powoli się uwalnia i wchłania do organizmu. Dzięki temu pastylki łagodzą objawy odstawienia nikotyny. Jedna pastylka zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny oraz substancje pomocnicze, np. mannitol, alginian sodu, gumę ksantanową, aspartam. Pastylki 4 mg są przeznaczone dla palaczy, którzy wypalają pierwszego papierosa w ciągu 30 minut od przebudzenia. Opakowanie zawiera 36 lub 72 pastylki, kosztuje ok. 60 zł.

Tabex. Preparat pochodzenia roślinnego. Umożliwia stopniowe odchodzenie od palenia bez wystąpienia objawów abstynencji. Opakowanie 100 tabletek, cena ok. 20 zł.

Tabacum to lek homeopatyczny. Opakowanie zawiera ok. 175 granulek, cena 9,70 zł.

Leki na receptę


Zyban.
Tabletki znane już od dziesięciu lat. Przyjmuje się je dwa razy na dobę przez co najmniej siedem tygodni. Lek zmniejsza chęć zapalenia papierosów oraz objawy abstynencji (rozdrażnienie, niepokój, brak koncentracji i uwagi), występujące po przerwaniu palenia. Miesięcznie trzeba wydać na tabletki około 200 zł.

Champix. To najnowsze tabletki na receptę wspomagające rzucanie palenia i odzwyczajanie się od nikotyny. Preparat działa na ten sam receptor w mózgu, co zawarta w tytoniu nikotyna. Ale w odróżnieniu od innych preparatów nie dostarcza nikotyny do organizmu. Pozwala natomiast osłabić głód nikotynowy i trudne do przezwyciężenia objawy abstynencyjne u osoby rzucającej palenie
Zalecany okres terapii preparatem to co najmniej 12 tygodni. Przyjmowanie leku należy rozpocząć dwa tygodnie albo tydzień przed wyznaczonym przez siebie dniem zaprzestania palenia. Miesięczny koszt terapii preparatem Champix wynosi 230 złotych, czyli niewiele więcej niż osoba paląca wydaje na markowe papierosy (zakładając, że palacz wypala codziennie jedną paczkę).