Naukowcy ocenili dietę i stan zdrowia niemal 700 dzieci wiejskich z greckiej wyspy Krety. Alergie wziewne i astma są tam dość rzadkie, ale stosunkowo często zdarzają się alergie skórne.

Naukowcy chcieli sprawdzić, dlaczego dzieci w pewnych częściach Europy, np. w Wielkiej Brytanii, chorują na astmę, podczas gdy inne, jak właśnie z Krety - nie.
Obserwowali dzieci z Krety pod kątem różnych objawów astmy, takich jak świszczący oddech czy alergiczny nieżyt nosa. Są to reakcje na roztocza kurzu domowego lub świadczące o alergii na sierść niektórych zwierząt.

W ramach badań rodzice dzieci w wieku od 7 do 18 lat mówili, jak często ich dzieci jedzą jedną z 58 potraw, które pogrupowano w dziewięć kategorii: warzywa, owoce, orzechy, ryby, zboża, nabiał, czerwone mięso, drób oraz margaryny i oleje.

Okazało się, że 80 proc. dzieci co najmniej dwa razy dziennie je świeże owoce, a ponad dwie trzecie - świeże warzywa. Pomarańcze, jabłka, pomidory i winogrona jadło około 300 badanych dzieci. Taka dieta chroni przed problemami z oddechem i przed alergicznym katarem - wykazali autorzy badania. Pomidory zawierają cenny likopen, który jest doskonałym przeciwutleniaczem. A w czerwonych winogronach jest resweratrol, polifenol, przeciwdziałający stanom zapalnym - przypominają naukowcy.

Około 300 dzieci z badanej grupy co najmniej trzy razy w tygodniu jadło orzechy, bogate źródło witaminy E. Ogranicza ona problemy ze świszczącym oddechem. Witamina E chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Orzechy zawierają też dużo magnezu, który - jak wykazano wcześniej - może chronić przed astmą i poprawiać kondycję płuc.

Natomiast duże spożycie margaryny (częściej niż raz w tygodniu - jak było w przypadku 331 dzieci) podwajało ryzyko astmy i kataru alergicznego w porównaniu do dzieci, które margarynę jadły rzadziej - relacjonują naukowcy.