Odżywianie i nawilżanie po zdjęciu tipsów i akrylu

Paznokcie po zdjęciu tipsów i akrylu są osłabione, bo płytka była wielokrotnie matowiona, czyli spiłowywana i jest cieńsza niż normalnie. Do zdejmowania tipsów i akrylu w salonach kosmetycznych używa się specjalnego roztworu, który wysusza paznokcie.

Najlepszymi przyjaciółmi osłabionych i wysuszonych paznokci są oliwki i olejki, bo zawierają witaminy odżywiające macież paznokcia i dobrze natłuszczają płytkę. Niekorzystne w tym przypadku jest polerowanie paznokci i peeling, które jeszcze bardziej osłabiłyby i tak już kruche i bardzo cienkie paznokcie.

Wygładzanie nierówności i bruzdek na paznokciach

Nierówności i poprzeczne bruzdy na paznokciach bywają efektem niewłaściwego manikiuru. Bruzdy podłużne są cechą wrodzoną i występują na wszystkich paznokciach. Jeśli pojawią się nagle lub tylko na kilku płytkach, mogą świadczyć o niedoborach witamin i minerałów. Wtedy powinnaś zgłosić się do lekarza.

Takie paznokcie wyrównujesz, robiąc nie częściej niż dwa razy w miesiącu peeling i używając miękkiej kostki do polerowania oraz odżywki, która wygładzi powierzchnię płytki. Potem pokrywasz ją lakierem kryjącym, by zamaskować niedoskonałości.

Wybielanie, jeśli płytki zaczynają żółknąć

Najczęściej paznokcie żółkną, gdy malujesz je ciemnymi lakierami, a nie stosujesz pod niego bazy. Zmywacze usuwają lakier, ale w paznokcie wnika część pigmentu, dając niepożądany odcień.

Możesz stosować preparaty wybielające, ale one działają w podobny sposób jak baza czy lakier - pokrywają paznokcie, dzięki czemu wydaje się, że są one białe. Aby naprawdę wybielić płytkę, zrób to za pomocą kąpieli z dodatkiem specjalnych pastylek.

Wzmacnianie, gdy są kruche

Paznokcie stają się łamliwe, gdy płytka jest przesuszona. Może tak się stać, kiedy chodzisz w mroźne dni bez rękawiczek albo stosujesz detergenty do mycia naczyń i sprzątania, nie używając rękawic ochronnych.

Wysuszone paznokcie szybko się łamią i wymagają specjalnych odżywek, które są bogate w witaminy, m.in. z grupy B, witaminę C i proteiny. Dobrze jest też robić okłady z ciepłego kremu do rąk lub zabiegi z ciekłą parafiną.

Porady eksperta

Katarzyna Buraczyńska z Peggy Sage:
"Kruche i łamliwe paznokcie zdarzają się częściej niż te piękne i zdrowe. Stąd taka popularność akrylu i tipsów. Bardzo często jakość płytki jest uwarunkowana genetycznie. Czasem problemy z paznokciami są sygnałem, że z naszym zdrowiem jest coś nie w porządku. Jeśli zabiegi pielęgnacyjne nie odnoszą skutku, to wtedy lepiej skonsultować się ze specjalistą. Najważniejsze, by przy kruchych paznokciach bardzo umiejętnie dobierać do nich sposób pielęgnacji. Nie obcinać nożyczkami, nie stosować metalowych pilników ani papierowych gruboziarnistych. Zamiast nich należy wybierać szklane lub z papieru, ale z drobnym ziarnem. Polerować je bardzo delikatnie kostką, nie pilnikiem! Dobrze jest odwiedzać raz na dwa tygodnie wykwalifikowaną manikiurzystkę. W naszym salonie na takie problemy proponujemy mianikiur biologiczny z parafiną i manikiur na ciepło, który nawilża dłonie i paznokcie.
1. Oliwka do skórek i paznokci Diamond Strength, Sally Hansen, ok. 34 zł.
2. Odżywka do paznokci 3 w 1, Bell, ok. 9 zł.
3. Żel do usuwania skórek, Bell, ok. 9 zł.
4. Preparat pobudzający wzrost paznokci Get Growing, Sally Hansen, ok. 38 zł.
5. Preparat przeciw rozdwajaniu paznokci Miracle Cure, ok. 39 zł.
6. Oliwka regenerujaca paznokcie i naskórek SPA Oil, Pierre Rene, ok. 13 zł.
7. Wzmacniająca baza z calcium i witaminą B5 Calcium Gel, Pierre Rene, ok. 13 zł.
8. Odżywka wygładzająco-peelingująca Exfoliating Manicure, Avon, ok. 7,90 zł.

Oprac. na podst. "Olivii"