Aromatyczne olejki, kojąca muzyka i delikatny dotyk specjalisty. Teraz w rytuałach spa pojawia się gama zabiegów dla włosów. Po latach pielęgnowania ich tylko szamponem i odżywką, stają się równie ważne jak twarz czy ciało. Laboratoria kosmetyczne prześcigają się w tworzeniu nowych specyfików pełnych dobroczynnych witamin, mleczek, mgiełek i koktajli do pielęgnacji włosów. A nowoczesne salony fryzjerskie zaczynają przypominać salony odnowy biologicznej, gdzie fryzjer ma za zadanie zadbać o kondycję włosów.

Zabieg regenerujący

To standard w dobrych salonach. Przed jego wykonaniem fryzjer powinien ocenić stan włosa. Stwierdzić, czy potrzebuje nawilżenia lub odżywienia. Warszawski salon „Paris Coiffure” jako pierwszy w Polsce proponuje zabiegi pielęgnacyjne francuskiego fryzjera gwiazd J. F. Lazartigue'a. Zawsze poprzedza je komputerowa analiza stanu włosa. Produkty pielęgnacyjne stworzone przez Lazartigue’a wyróżnia nie tylko skuteczne działanie i rekomendacja na przykład Natalie Portman, ale i nietypowe składniki, choćby propolis, wyciąg z orchidei i skorupy kraba, proteiny z łososia oraz ekstrakt z ostryg. Na dobierane w zależności od typu włosów zabiegi składają się maseczki nakładane przed myciem włosów, galaretki do masażu i balsamy regenerujące. Z kolei w większości salonów L'Oréala są dostępne rytuały Kerastase. Firma stawia na rozwiązywanie konkretnych problemów, takich jak włosy suche, przetłuszczające się czy nadwrażliwe. Dla tych ostatnich przeznaczony jest rytuał Dermo-Calm. Po umyciu włosów i nałożeniu odżywki wykonywany jest dziesięciominutowy masaż tao. Fryzjer delikatnie masuje głowę, uszy, a nawet szyję. To relaksuje, pobudza krążenie i ułatwia przenikanie dobroczynnych składników do cebulek włosa.

Piękna fryzura

Wymaga nie tylko fachowych zabiegów w dobrym salonie, ale i odpowiedniej pielęgnacji we własnej łazience. Słabe i kruche włosy wzmacnia się od wewnątrz poprzez cebulkę. Ampułki i lotiony wzmacniające delikatnie wmasowuje się w skórę głowy, a dietę wzbogaca o tabletki ze skrzypem i witaminami. Na efekt trzeba poczekać trzy miesiące, czasem nawet pół roku. Słabe włosy należy myć bardzo delikatnie, bez szarpania i naciągania. Do ich codziennej pielęgnacji najlepiej używać łagodnych szamponów z łagodnymi i nieobciążającymi włosy odżywkami.

Włosy farbowane

Specjalna troska należy się włosom farbowanym lub codziennie poddawanym zabiegom stylizującym, na przykład prostowaniu. Najważniejsze jest tu nawilżenie i regeneracja. Szampon i odżywka regulujące ich wilgotność i zapobiegające dalszemu niszczeniu powinny zawierać witaminy, proteiny zbożowe lub polimery chroniące łuskę włosa. Jeśli dodatkowo skóra głowy wykazuje tendencje do przetłuszczania, odżywkę nakłada się tylko na końce włosów.

Aby włosy błyszczały

Błyszczące włosy wymagają wyrównania łusek. Gdy są one w dobrej kondycji, komórki nabłonka leżą płasko, a światło padające na gładką powierzchnię włosów odbija się pod takim samym kątem i w tę samą stronę, przez co połysk staje się bardziej wyrazisty. Kosmetyk przeznaczony do wygładzania dobudowuje brakujące cegiełki do struktury włosa. Najmocniejsze działanie mają maseczki. Nie warto jednak ich używać tuż przed ważnym wyjściem na imprezę, gdyż przez kilka godzin po ich zastosowaniu włosy są sypkie i trudne do ułożenia. Nie do pogardzenia jest też tradycyjny sposób zamykania łusek włosów, polegający na używaniu do ostatniego płukania chłodnej wody. Proste, a skuteczne, gdyż zimna woda sprawdza się nie gorzej niż niejeden kosmetyk. Uwaga! Mitem jednak jest, że sok z cytryny zapewnia fryzurze blask. Okazuje się, że sok cytrynowy nie jest obojętny dla struktury włosa - pozbawia go warstewki ochronnej.

Oprac. na podst. "Olivii"

Nowości kosmetyczne

Do pielęgnacj włosów pojawiło się ostatnio dużo dobrych kosmetyków - szamponów, odżywek, masek i olejków. Jedne z nich mają wzmocnić nasze włosy po zimie, inne ochronić je przed szkodliwym wpływem słońca. Po jakie produkty warto sięgnąć? Sprawdź w naszej galerii!


1. Spray ochronny Solar Sublime, L'Oreal Professionnel, ok. 63 zł.
2. Szampon Nutria (w saszetkach), Joanna, ok. 0,65 zł.
3. Ekspresowa odżywka regeneracyjna, Gliss Kur Olejki Pielęgnacyjne, ok. 13,60 zł.
4. Maska regeneracyjna, chroniąca kolor, Farouk CHI Ionic Color Protektor, ok. 95 zł.
5. Odżywka chroniąca kolor, Farouk CHI Ionic, ok. 71 zł.
6. Masło regeneracyjne, Gliss Kur Olejki Pielęgnacyjne, ok. 22 zł.
7. Szampon do włosów normalnych, Timotei Mleczko Owsiane i Brzoskwinia, ok. 6 zł.
8. Odżywka do włosów normalnych, Timotei Mleczko Owsiane i Brzoskwinia, ok. 6 zł.
9. Szampon Solar Sublime, L'Oreal Professionnel, ok. 46 zł.