Domowe sposoby na pojedyncze krostki


Jeśli Twoja cera ma tendencję do przetłuszczania się i pojawiły się na niej obfite wypryski, zaczerwienienia lub nasilona wysypka, może być to oznaka trądziku. Jeśli jednak na Twojej twarzy pojawiły się pojedyncze krostki, na cerę świetnie podziała herbatka z ziela bratka (fiołka trójbarwnego). Pij ją nawet kilka razy dziennie lub zjedz łyżeczkę siemienia lnianego. Przy problemach z cerą mogą Ci pomóc także świeże drożdże, lecz jeśli ten bdquo;przysmak” wywołuje u Ciebie obrzydzenie kup w aptece drożdże w tabletkach. W sklepach niemalże każda firma oferuje zestawy do skóry tłustej i są one często najlepszą receptą na problemy z cerą. Taka seria zawiera żel do mycia twarzy, tonik i krem, które nie powodują nadmiernego przetłuszczania skóry, przez co zmniejszają liczbę wyprysków. Jednak jeśli masz głębokie zmiany trądzikowe, nie powinnaś korzystać z domowych sposobów.

Dermatolog - Twój wybawca


Trądzik to nie pojedyncze wypryski. Jeśli stan Twojej skóry pogarsza się, powinnaś iść do dermatologa. Lekarz doradzi Ci, jakie kosmetyki będą odpowiednie lub sam wypisze składniki maści, która zostanie przygotowana w aptece specjalnie dla Ciebie. Taki unikatowy specyfik będzie przeznaczony tylko do Twojej skóry. Nie powinnaś go nikomu pożyczać i stosować się do zaleceń lekarza. Czasami dermatolodzy dają niektórym pacjentkom wskazówki dotyczące odżywiania się. Najczęstszą radą jest unikanie tłustych, ostrych potraw. Lekarz może nakazać Ci wykreślenie z jadłospisu papryki, czerwonego mięsa, a nawet keczupu. Nie musi to jednak dotyczyć właśnie Ciebie, bo sama zauważysz, czy zmiany na skórze nasilają się po zjedzeniu zakazanej potrawy”.

Lepiej późno niż wcaleamp;hellip;


Nawet jeśli zgłosisz się do dermatologa bardzo szybko, nie możesz liczyć na to, że efekty będą widoczne już po kilku dniach. Leczenie często trwa wiele tygodni lub miesięcy, lecz jest warte poświęcenia, bo blizn pozostałych po trądziku nie przykryje nawet najlepszy makijaż. Jeśli jednak jest już za późno na leczenie, a uważasz że pozostałości po trądziku szpecą Twoją twarz możesz temu zaradzić. Blizny zmniejszą się po kilku zabiegach złuszczania skóry, tzw. mikrodermabrazji w profesjonalnym zakładzie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej. Wizyty u dermatologa to także pewne koszty. Lekarze często przepisują pacjentkom bardzo drogie preparaty lub kosmetyki, więc gdy zacznie wypisywać ich nazwy na kartce (lub recepcie), zapytaj ile mniej więcej kosztują. Możesz też poprosić o preparat o tym samym działaniu, lecz tańszy, jeśli jest taka możliwość. Leki lub kosmetyki mają często te same składniki, ale te produkowane za granicą, znanych firm są droższe.

Kuracja antybiotykowa


Lekarze, którzy zauważyli u Ciebie zaawansowaną chorobę skóry, mogą przepisać Ci antybiotyki, które będziesz brała przez kilka tygodni. Niektóre z nich wywołują efekt uboczny - ból brzucha, ale mowa tutaj o starszych preparatach. Poza działaniem bakteriobójczym zmniejszają ryzyko widocznych blizn na skórze, a także zlikwidują zaczerwienienia. Nawet jeśli stan Twojej skóry poprawi się w trakcie leczenia lub będziesz uważała, że przyniosło ono pożądany efekt, nie powinnaś rezygnować z kolejnej wizyty u dermatologa. Dopiero on może stwierdzić, czy rzeczywiście jesteś wyleczona i nie ma już szans na powrót choroby.

Kosmetyczka + dermatolog = zestaw doskonały


Pamiętaj, że kosmetyczka to nie dermatolog. Jeśli chorujesz na trądzik wizyta w gabinecie kosmetycznym może tylko pogorszyć stan Twojej skóry. Wyjdziesz stamtąd zapuchnięta i wściekła, że zamiast mieć piękną cerę, wyglądasz jak potwór. Tzw. oczyszczanie nic nie da, jeśli nie obejrzał Cię wcześniej lekarz. Najlepiej jeśli będzie on współpracował z kosmetyczką. Wtedy będziesz miała pewność, ze Twoja skóra jest pod odpowiednią opieką. Specjalista przepisze Ci kurację za pomocą leków, a kosmetyczka doradzi jak odpowiednio pielęgnować cerę i zaleci Ci odpowiednie zabiegi.


5 rad dla walczącej z trądzikiem:


1. Ogranicz opalanie

To nieprawda, że kąpiele słoneczne lub wizyta w solarium pozwolą Ci się pozbyć kłopotliwego problemu. Może na początku będzie Ci się wydawało, że Twoja skóra wygląda lepiej, ale to tylko złudzenie. Słońce lub lampy wysuszają skórę, przez co wypryski są mniej widoczne, jednak potem możesz zauważyć brzydko wyglądające zaczerwienienia. Spytaj lekarza, jak długo wolno Ci się opalać, zwłaszcza jeśli jesteś podczas kuracji antybiotykowej, bo to często wyklucza przebywanie na słońcu.

2. Chodź na basen trochę rzadziej

Woda jest tam zazwyczaj chlorowana, a to może spowodować, że Twoja skóra będzie wyglądała znacznie gorzej. Gdy się leczysz, może być ona przesuszona, a woda w basenie potęguje ten objaw. W tym przypadku nie ma jednak reguły - spytaj po prostu lekarza, czy wolno Ci chodzić na basen.

3. Maluj się odpowiednimi kosmetykami

Możesz też używać zestawów do makijażu dla osób ze skórą trądzikową. Ograniczają one przetłuszczanie skóry i dają jej matowy” efekt. Zanim jednak kupisz potrzebny podkład, spytaj o niego lekarza. Niektórzy radzą, by w ogóle się nie malować przy problemach z cerą. Jeśli Tobie tak doradzi dermatolog, lepiej zrezygnuj z makijażu na czas leczenia - jest to zapewne dla Ciebie koszmar, ale potem będziesz mogła się pochwalić piękną i czystą skórą.

4. Używaj emulsji do mycia twarzy

W aptece kupisz wiele delikatnych, niedrogich emulsji lub specjalnych kostek do mycia niepodrażniających skóry. Nie powinnaś używać zwykłego, szarego mydła. Nim możesz myć dłonie, ale o twarzy zapomnij. Często przesusza ono skórę i powoduje zaczerwienienia.

5. Zmień jadłospis

To przykazanie nie dotyczy wszystkich kobiet. Lekarz może kazać Ci zrezygnować z alkoholu, papierosów, czekolady czy picia mocnej kawy lub herbaty, ale nie musi. Obserwuj swoją skórę. Zauważysz wtedy, w jakim stopniu objawy trądziku się nasilają po zjedzeniu różnych potraw. Możesz dowiedzieć się od dermatologa lub dietetyka, jak powinnaś się odżywiać podczas leczenia, jeśli to będzie konieczne. Pamiętaj jednak, że sama dieta nie wyleczy trądziku.


































Reklama