Skóra rąk jest nieustannie narażona na przesuszenie, bo ma niewiele gruczołów wydzielających tłuszcz. Podczas każdego kontaktu z wodą zmywasz ze skóry lipidy, tłuszcze wchodzące w skład jej naturalnej warstwy ochronnej. Prowadzi to do przesuszenia skóry, która bez odpowiedniej pielęgnacji traci elastyczność, staje się szorstka, łuszczy się i pęka.

Reklama

Co zrobić, by zapobiec przesuszaniu skóry rąk:

- myć ręce delikatnym mydłem nawilżającym z dodatkiem kremu albo olejów roślinnych,

- regularnie używać kremów odżywczych i nawilżających (w sytuacjach krytycznych półtłustych lub tłustych),

- zakładać gumowe rękawiczki do prania, zmywania i pracy w ogródku,

- nosić rękawiczki chroniące przed zimnem (uwaga! nie tylko podczas mrozów zimą, ale nawet jesienią i wiosną, gdy powietrze jest chłodne i wilgotne).

Najważniejszy jest krem

Po każdym zamoczeniu dłoni powinno się wklepać w nie krem. Należy go zawsze mieć pod ręką - w łazience, w kuchni, w szufladzie biurka w pracy, w torebce. Do posmarowania rąk można użyć tłustego kremu przeznaczonego do twarzy czy ciała. Jednak podobnie jak twarz, szyja lub dekolt, także dłonie potrzebują kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla nich. Tylko takie zawierają bowiem substancje, które mogą przywrócić skórze ładny wygląd. Latem możesz używać lekkich kremów nawilżających, zimą wybieraj kremy z większą zawartością tłuszczu. Kremy przeznaczone do pielęgnacji rąk są zwykle bogatsze w składniki nawilżająco-ochronne, takie jak gliceryna, aloes, kozie mleko i witaminy C i E oraz substancje kojące: alantoina, pantenol lub rumianek. Jeśli oprócz działania nawilżającego, kosmetyki mają też regenerować zniszczony naskórek, zwierają także wyciągi roślinne, np. z echinacei, oraz olejów roślinnych, np. z awokado lub winogron. Najsilniej działające preparaty, np. krem do rąk, mają sporo gliceryny, która wiążąc wodę, zapobiega wysuszeniu skóry i chroni powłokę hydrolipidową skóry.


Kuracja wybielająca

Na dłoniach mogą pojawić się ciemne plamki, przebarwienia. Najczęściej jest to związane z przemianami hormonalnymi, ale może to być też efekt działania słońca na dłonie. Pomoże kuracja wybielająca. Zacznij od peelingu. Potem przetrzyj dłonie miąższem cytryny. Taki zabieg stosuj raz w tygodniu. Codziennie smaruj ręce kremem o działaniu rozjaśniającym. Jeśli plamki są bardzo ciemne, trzeba użyć silniejszych preparatów, np. kremu do intensywnej kuracji wybielającej Clairial, SVR albo skoncentrowanego kremu w aplikatorze do punktowego nakładania na plamy firmy Bioderma, które są sprzedawane w aptekach.
Najszybciej plamek można się pozbyć podczas zabiegu w gabinecie kosmetycznym, ale zabieg kosztuje 200-400 zł.

Odmładzanie skóry

Dłonie tak jak szyja, najszybciej zdradzają nasz wiek. Z upływem lat skóra rąk traci elastyczność, sprawia wrażenie, jakby było jej nadmiar i marszczy się. To sygnał, że należy stosować kremy przeciw starzeniu się skóry silnie na nią działające, np. z retionolem, koenzymem Q10, wyciągiem z soi, mogą to być m.in. Arietina Q, Ziaja, Neutrogena. Raz w tygodniu zrób peeling i połóż na dłonie maskę o działaniu przeciwzamrszczkowym, np. z grubej warstwy kremu odżywczego. W gabinecie kosmetycznym możesz dłonie poddać różnym zabiegom, począwszy od masażu aż po kąpiele w parafinie (cena 50 zł) i maski rewitalizujące cena 100-200 zł) oraz zabiegi fotoodmładzające (cena 500 zł), które napinają i ujędrniają skórę.

Zaczerwienione dłonie

To najczęściej skutek odmrożenia rąk. Skóra jest czerwona, niemal sina, zwłaszcza po wejściu z zimnego powietrza do ciepłego pomieszczenia. W takim przypadku najlepiej poradzić się dermatologa. Leczenie odmrożeń jest jednak najczęściej długotrwałe i na ogół jego efekty nie przynoszą radykalnej poprawy. Dlatego tak ważne jest, aby chronić ręce nie tylko przed mrozem, ale też silnym wiatrem i ostrym wilgotnym powietrzem. W chłodne dni zawsze noś rękawiczki.

Jak wybrać odpowiedni krem?

Przeczytaj informacje na opakowaniu. Powinny być w niej wymienione składniki kremu. Oto, jakie działanie mają te najpopularniejsze:
bull; gliceryna, wazelina, oleje, parafina - tłuszcze chroniące przed wysuszeniem;
bull; silikony - substancje działające ochronnie;
bull; ceramidy - uszczelniają warstwę rogową naskórka, zatrzymują wodę;
bull; witamina E - pomaga zachować wilgotność, chroni przed wolnymi rodnikami;
bull; witamina A - reguluje odnowę naskórka, zapobiega przebarwieniom, chroni przed wolnymi rodnikami:
bull; witamina C - zapobiega zaburzeniom pigmentacji, rozjaśnia skórę, chroni przed wolnymi rodnikami;
bull; keratyna - wzmacnia płytki paznokci.



















Reklama