Najczęstszą przyczyną chrapania są otyłość albo skrzywiona przegroda. U dzieci - zazwyczaj trzeci migdał lub wrodzony przerost migdałków. Mechanizm chrapania jest bardzo prosty. Podczas snu gardło się zwęża, a jego wiotkie ściany drgają wprawiane w ruch przez wydychane powietrze. Chrapiący ma otwarte usta i wydaje często donośne dźwięki.

Trzeba postarać się usunąć czynniki, które są przyczyną chrapania, np. zlikwidować nadwagę, zoperować przegrodę, wyciąć migdałki. Niekiedy wystarczy zmiana pozycji w czasie snu - ułożenie się na boku zamiast na plecach. Jeżeli jednak Twój mężczyzna chrapie i nie przestaje, nawet wtedy gdy przekręci się z pleców na bok, zamiast budzić go kuksańcem, nakłoń do wizyty u lekarza.

Chrapanie w każdej pozycji może być pierwszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego, czyli zaburzenia oddychania. Ta choroba znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. To poważna dolegliwość, utrudniająca normalne życie w ciągu dnia. Jest przyczyną wypadków podczas pracy i jazdy samochodem. Grozi też nagłym zgonem podczas snu. Dotkniętych nią jest prawie 400 tysięcy Polaków.