Chińczycy wierzą, że każdy z nas posiada własną energię, zwaną "czi". To ona jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, także za przemianę materii. Jeśli jest jej za mało lub jest zablokowana, pojawiają się kłopoty ze zdrowiem, m.in. właśnie nadwaga. Poziom energii zależy w dużej mierze od tego, co jesz. Najważniejsza zasada jest prosta: wychładzające oraz ciężkostrawne pokarmy pozbawiają cię energii, sprawiają, że w twoim ciele odkładają się szkodliwe substancje z pożywienia, woda oraz tłuszcz. Dzięki energetycznym, a lekkostrawnym spalasz nie tylko to, co zjadasz na bieżąco, lecz także zapasy tłuszczu. Zacznij od odrzucenia tego, co w Twojej dotychczasowej diecie osłabiało przepływ energii. Unikaj więc: rafinowanego cukru oraz słodyczy i napojów z cukrem; pieczywa i innych przetworów z białej mąki; nadmiaru wieprzowiny i nabiału; smażonych potraw; gotowych wędlin i konserw. Sprawdź, co i jak powinnaś jeść.

Przykładowy jadłospis na 3 dni. Zobaczysz, że poczujesz się lżejsza!

Jedz na ciepło!
• Większość twoich posiłków powinna być gotowana i jedzona na ciepło. Ciepłe potrawy są lżej strawne niż surowe i zimne.
• Zaczynaj dzień od ciepłego śniadania. Zapomnij o jedzeniu samych świeżych owoców, zwłaszcza o wychładzających cytrusach. Po ciepłych owsiance czy
rosole będziesz miała więcej energii i długo nie będziesz głodna.
• Soki owocowe zawsze rozcieńczaj ciepłą wodą.

Włącz na stałe do swojej diety:

Pełne ziarna zbóż:
Gotuj pszenicę, orkisz, owies, płatki zbożowe, kasze i ryż, najlepiej brązowy. Powinny one stanowić podstawę twojej diety, bo równoważą poziom energii i oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji. Trawione są długo, ale bez problemu. Chronią przed apetytem na słodycze. Zastąp nimi pieczywo.

Warzywa strączkowe:
Są bezcennym źródłem białka. Gotuj je z imbirem, będą lżej strawne.

Pozostałe warzywa:
Jedz jak najwięcej gotowanych warzyw, a tylko od czasu do czasu surowe. Unikniesz wzdęć.

Owoce:
Lżej strawne są krajowe (dojrzewają w słońcu, nie w skrzyniach). Gotuj kompoty, dodawaj do nich przyprawy, nie cukier.

Zioła i przyprawy:
Imbir, kolendra, majeranek, oregano, kminek, bazylia, koper i in. przyspieszają trawienie, usuwają nadmiar wody.

Dzień 1

Śniadanie: Kasza manna na gęsto z bakaliami. Do 250 ml mleka 2 proc. (lub wody, jeżeli źle znosisz mleko) wsyp 3 łyżki stołowe kaszy manny. Gotuj przez kilka minut na małym ogniu, często mieszając, aż kasza zgęstnieje. Wyłóż na talerz, dodaj garść rodzynek lub orzechów, polej łyżeczką soku malinowego, posyp po wierzchu cynamonem. Porcja 220 kcal.
Obiad: Sztuka mięsa z warzywami i kaszą 15 dag młodej wołowiny obłóż listkami laurowymi, zielem angielskim oraz warzywami: marchewką, porem, kalarepką i ugotuj na parze (możesz też ugotować mięso i warzywa w wodzie, a wywar wykorzystać do zupy innego dnia). Warzywa i mięso wyłóż na talerz, posyp natką, zjedz z chrzanem i 3 łyżkami kaszy jęczmiennej. Porcja 440 kcal.
Kolacja: Dorsz z bakłażanem. Pół bakłażana pokrój i obsmaż na łyżce oleju. 15 dag filetu z dorsza obsyp ziołami prowansalskimi, obłóż plastrami bakłażana
i owiń folią aluminiową. Piecz ok. 20 min w temp. 200 st. C. Porcja 290 kcal.
Przekąska: Sałata ze słonecznikiem. Kilka liści sałaty polej sosem winegret. Na patelni podpraż łyżkę ziaren słonecznika. Posyp nimi sałatę. Porcja 190 kcal.

Dzień 2

Śniadanie: Kleik ryżowy z zieloną soczewicą: 2 łyżki soczewicy namocz na noc i ugotuj z liściem laurowym, kminkiem i tymiankiem. Równocześnie ugotuj do miękkości pół szklanki brązowego ryżu. Odcedź ryż i soczewicę, wymieszaj z kilkoma orzechami włoskimi i natką. Porcja 380 kcal.
Obiad: Zapiekanka z porów: duży por (ok. 20 dag) pokrój na części i podgotuj. Kawałki ułóż warstwami w posmarowanej łyżeczką oleju żaroodpornej miseczce, przekładając na zmianę 5 dag twarożku wymieszanego z jajkiem i sosem pomidorowym z chili. Zapiekaj w piekarniku mniej więcej 30 min w temp. 170 st. C. Porcja 430 kcal.
Kolacja: Pomidory faszerowane.Ugotuj na sypko 5 dag ryżu basmati. 3 duże pomidory wydrąż w środku. Miąższ oczyść z pestek, pokrój w kostkę i wymieszaj z ryżem i 5 dag podduszonych kurek lub pieczarek. Przypraw do smaku odrobiną curry, soli i pieprzu. Napełnij pomidory farszem, posyp łyżeczką pokruszonej bryndzy i włóż do piekarnika. Piecz ok. 20 min, w temp. 160 st. C. Posyp szczypiorkiem. Porcja 330 kcal.
Przekąska: Sałatka z cykorii: 2 cykorie umyj i osusz, po czym pokrój w paski i szybko wymieszaj (aby cykoria nie pociemniała) z sosem z 100 ml naturalnego jogurtu i łyżeczki soku cytrynowego. Dodaj 4 orzechy włoskie i łyżeczkę ziaren słonecznika. Porcja 170 kcal.

Dzień 3

Śniadanie: Polenta z jajkiem. Pół szklanki kaszy kukurydzianej zalej półtorej szklanki wody, dodaj imbiru i gotuj, aż kaszka zgęstnieje. Na łyżeczce oleju posadź jajko. Przypraw solą, pieprzem i szczypiorkiem. Zjedz z kaszką i pomidorem. Porcja 390 kcal.
Obiad: Rosół z kurczaka. 15 dag piersi kurzej bez skóry zalej 300 ml wody. Wrzuć listek laurowy, ziele angielskie i zagotuj, dodaj włoszczyznę i pół czerwonej papryki. Gotuj, aż mięso zacznie się rozpadać. Przypraw sosem sojowym, pieprzem i gałką muszkatołową, posyp natką. Zjedz z 3 dag makaronu. Porcja 340 kcal.
Kolacja: Pieczona papryka z fetą: z 2 papryk wykrój gniazda nasienne. Do każdej włóż gruby plaster sera feta posypany natką i rozmarynem. Posmaruj papryki olejem i upiecz w piekarniku w temp. 160 st. Do tego 10 dag duszonego szpinaku. Porcja 450 kcal.
Przekąska: Sałatka owocowa: pokrój w grubą kostkę jabłko i gruszkę. Skrop je sokiem z cytryny. Dodaj 3 pokrojone w paski suszone śliwki, posyp łyżką prażonych płatków owsianych. Porcja 290 kcal.

Opr. na podst. "Pani Domu"
















































Reklama