Tancerka powinna być szczupła, dlatego Anna Głogowka jadła tylko 2 posiłki dziennie i wypijała minimalne ilości płynów. W efekcie była senna i nie miała siły. Uratowała ją oczyszczająca dieta warzywno-cytrusowa. Teraz Anna Głogowska została ambasadorką ogólnopolskiego programu "Uwolnij się od toksyn”.

Reklama

1-2 DZIEŃ
I śniadanie: 6 listków sałaty lodowej dobrze osusz, wkrój do nich średniego pomidora, 4 rzodkiewki, 1/2 ogórka, 1/2 pęczka szczypiorku. Polej sosem z łyżeczki oliwy i łyżki soku z cytryny. Posyp łyżką pestek słonecznika. Do tego szklanka świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego lub pomarańcza.


II śniadanie:
Średni grejpfrut lub szklanka malin (mogą być mrożone).


Obiad:
Na zapiekankę gotuj 2 ziemniaki 10 min w lekko osolonej wodzie, obierz je i pokrój w plasterki. W grube plastry pokrój małą cukinię, czerwoną cebulę i 2 pomidory. Ułóż warzywa w żaroodpornym naczyniu, posyp 2 zmiażdżonymi ząbkami czosnku, tymiankiem i majerankiem, skrop łyżeczką oliwy i zapiekaj ok. 30 min w temp. 180 st. C. Do tego szklanka zielonej herbaty bez cukru. Zamiennik: sałatka z cukinii, 2 pomidorów i cebuli z 2 łyżeczkami oliwy i ziołami.

Reklama


Podwieczorek:
Koktajl z 1/2 szklanki soku z grejpfruta, po 1/2 banana i brzoskwini lub owoce i 10 orzechów laskowych.


Kolacja:
Na gazpacho zmiksuj 3 pomidory bez skórki, 1/2 obranego ogórka, 3/4 cebuli, ząbek czosnku i łyżeczkę oliwy. Przypraw solą i pieprzem. Już na talerzu dodaj pokrojone w kostkę wiartkę cebuli i 1/2 czerwonej papryki. Posyp bazylią, koperkiem lub natką pietruszki.

Zamiennik: sałatka z ww. składników.

Reklama

3-4 DZIEŃ

I śniadanie: Do opakowania serka wiejskiego dodaj pomidor, 7-8 zielonych oliwek, łyżkę siekanego szczypiorku i łyżeczkę oliwy. Do tego szklanka świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego lub grejpfrut.


II śniadanie:
Szklanka kefiru i nektarynka lub inny owoc.


Obiad:
Ugotuj zupę jarzynową, np. z 1/2 opakowania mrożonych warzyw. Dodaj 2 ziemniaki, łyżeczkę miękkiej margaryny i łyżkę przecieru pomidorowego. Nie rozgotuj warzyw! Delikatnie przypraw solą i pieprzem.Po zupie zjedz mały świeży ogórek z dipem z plastra chudego twarogu, łyżeczki oliwy i łyżeczki koperku.


Podwieczorek:
Jabłko umyj i wydrąż. Posiekaj 5 suszonych moreli i łyżkę orzechów włoskich. Wymieszaj je z łyżeczką soku z cytryny i cynamonem. Farszem napełnij jabłko, piecz ok. 45 min w temp. 200 st. Do tego szklanka zielonej herbaty bez cukru.

Zamiennik: świeże jabłko i 5 suszonych moreli.


Kolacja:
Do 5 listków sałaty lodowej dodaj obrane, pokrojone w plasterki kiwi i 1/2 szklanki zielonego groszku (może być mrożony). Polej sosem ze szklanki jogurtu naturalnego, zmiażdżonego ząbka czosnku, łyżeczki oliwy i soli. Posyp łyżką szczypiorku. Do tego szklanka soku wielowarzywnego.

5 DZIEŃ



I śniadanie: 4 łyżki płatków owsianych wymieszaj ze szklanką jogurtu naturalnego. Do tego wypij szklankę świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego lub zjedz pomarańczę.


II śniadanie:
Kromkę pełnoziarnistego chleba posmaruj miękką margaryną. Na to połóż plaster chudego twarogu, posyp świeżym koperkiem lub szczypiorkiem. Do tego 1/2 małego ogórka i szklanka soku pomidorowego.


Obiad:
Na sos do makaronu zeszklij na łyżeczce oliwy pokrojoną cebulę i 2 zgniecione ząbki czosnku. Dodaj 3 pokrojone w paski suszone pomidory i 1/2 paczki mrożonego szpinaku. Duś na wolnym ogniu. Dodaj łyżkę naturalnego serka typu fromage i mieszaj, aż serek się roztopi. Wymieszaj z 4 łyżkami gotowanego razowego makaronu. Do tego 1/2 szklanki surówki z selera lub marchewki i szklanka zielonej herbaty bez cukru.


Podwieczorek:
Grejpfrut i brzoskwinię pokrój w cząstki, wymieszaj z 2 łyżkami soku pomarańczowego i łyżką soku z cytryny i zamroź. Posyp świeżą miętą. Do tego szklanka zielonej herbaty bez cukru.

Zamiennik: świeże owoce.


Kolacja:
Na sałatkę na ciepło ugotuj na półtwardo 1/2 brokułu, podziel na różyczki. Wymieszaj z pokrojonymi: 1/4 czerwonej papryki, 5 rzodkiewkami i cebulką dymką. Posyp sałatkę łyżką pestek słonecznika, skrop sosem z łyżeczki oliwy i 3 łyżek soku z cytryny. Do tego kromka pełnoziarnistego chleba i szklanka zielonej herbaty bez cukru.


6-7 DZIEŃ



I śniadanie:
Ugotuj jajko na miękko. Kromkę pełnoziarnistego chleba posmaruj cienko miękką margaryną. Średniej wielkości pomidora pokrój w plastry, skrop łyżeczką oliwy, posyp łyżką drobno posiekanego szczypiorku. Do tego szklanka kefiru.


II śniadanie
: Świeża pomarańcza oraz kromka pieczywa ryżowego posmarowana łyżeczką naturalnego serka typu fromage.


Obiad:
3 średniej wielkości ziemniaki wyszoruj, ponacinaj, posyp ziołami, zawiń w folię aluminiową, upiecz w piekarniku. 200 g chudego twarogu rozgnieć z płaską łyżeczką miękkiej margaryny i wymieszaj z pokrojonymi w kostkę 1/4 czerwonej i 1/4 żółtej papryki. Posyp łyżeczką świeżego koperku. Do tego szklanka soku pomidorowego.


Podwieczorek
: Na koktajl zmiksuj świeo wyciśnięty sok z grejpfruta z 1/2 szklanki mrożonych truskawek i 1/2 banana.

Zamiennik: świeże ww. owoce.


Kolacja:
Do 1/2 szklanki ugotowanej zielonej soczewicy (pamiętaj, że przed gotowaniem trzeba ją namoczyć) dodaj pokrojone w kostkę: pomidor średniej wielkości, 1/2 małego ogórka, 1/4 czerwonej papryki i małą cebulę. Na sos rozgnieć nożem ząbek czosnku i zmiksuj go z łyżeczką oliwy, 2 łyżkami soku z cytryny i odrobiną mielonego kminku. Soczewicę i warzywa wymieszaj z sosem. Zjedz sałatkę z kromką pełnoziarnistego chleba. Do tego szklanka zielonej herbaty bez cukru.

8-9 DZIEŃ



I śniadanie: Na sałatkę owocową pokrój w kostkę średniego grejpfruta i 1/4 małego melona. Dodaj 1/2 szklanki malin (świeżych lub mrożonych), po łyżeczce soku z cytryny i miodu. Posyp świeżą miętą. Wypij szklankę jogurtu naturalnego.


II śniadanie:
Kromkę razowego chleba posmaruj miękką margaryną. Na to połóż 2 plasterki polędwicy sopockiej. Posyp kanapkę 2 łyżkami kiełków fasoli mung. Do tego wypij szklankę soku pomidorowego.


Obiad:
150 g filetu z dorsza skrop łyżką soku z cytryny, przypraw solą i pieprzem, polej łyżeczką oliwy, odstaw na 15 min. Zawiń rybę w folię aluminiową i piecz ok. 20 min w temp. 200 st. C. Do tego 3 łyżki ugotowanego brązowego ryżu z dodatkiem startej skórki z limonki oraz surówka z 2 pomidorów, małej cebuli i 1/2 pęczka natki. Surówkę przypraw ostrą papryką, łyżeczką oliwy i sokiem z limonki. Do tego szklanka soku z pomarańczy.


Podwieczorek:
Szklanka kefiru i 5 suszonych śliwek.


Kolacja:
Cykorię umyj, osusz, podziel na listki i rozłóż na talerzu. 1/2 ugotowanej w wodzie piersi kurczaka pokrój w kostkę. Ułóż mięso na cykorii. Pomarańczę obierz, podziel na cząstki. Rozdrobnij łyżkę orzechów włoskich. Dodaj pomarańczę i orzechy do mięsa i cykorii. Skrop sałatkę sosem z łyżeczki oliwy i łyżki soku z cytryny. Do tego szklanka zielonej herbaty bez cukru.

10 DZIEŃ



I śniadanie: 2 kromki pełnoziarnistego chleba posmaruj cienko miękką margaryną. 1/2 kostki chudego twarogu rozgnieć z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i wymieszaj z 3 pokrojonymi w plasterki rzodkiewkami i 2 łyżkami posiekanego szczypiorku. Do tego pomidor i szklanka zielonej herbaty bez cukru.


II śniadanie:
Szklankę kefiru zmiksuj z 1/2 szklanki truskawek lub malin (świeżych lub mrożonych) i łyżeczką miodu. Zjedz z kromką pieczywa ryżowego.

Obiad: 120 g piersi kurczaka posmaruj odrobiną oliwy, przypraw solą i pieprzem. Ugrilluj lub usmaż na patelni teflonowej (po kilka minut z każdej strony). 3 ugotowane ziemniaki rozgnieć z ząbkiem czosnku i 2 łyżkami mleka. Wymieszaj z łyżeczką koperku i łyżeczką natki. Do tego 3 łyżki surówki z marchwi i jabłka oraz szklanka zielonej herbaty bez cukru.


Podwieczorek:
Grejpfrut, łyżka pestek dyni lub słonecznika.


Kolacja:
Do faszerowania odetnij górę pomidora, usuń pestki i sok. 75 g tuńczyka w sosie własnym wymieszaj z łyżeczką oliwy, 2 łyżkami soku z cytryny, 2 łyżkami gotowanej kukurydzy (może być mrożona), łyżeczką szczypiorku, odrobiną estragonu, pieprzu i słodkiej papryki. Napełnij farszem pomidor, schłodź w lodówce. Zjedz

z kromką pełnoziarnistego chleba. Do tego szklanka zielonej herbaty bez cukru.


Mówi nasz ekspert:
Ewa Matyska-Piekarska, lekarz chorób wewnętrznych, konsultant dietetyk z Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych w Warszawie

Opracowana przeze mnie dieta oczyszczająca opiera się na kilku prostych zasadach.





1. Ograniczenie szkodliwych pokarmów w codziennym menu:

- żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty, barwniki;

- kawy, alkoholu, papierosów;

- tłustych mięs i serów - w tłuszczach zwierzęcych kumulowane są spore ilości szkodliwych substancji.

2. Zwiększenie ilości:

- warzyw i owoców – są źródłem błonnika (przyspiesza pracę jelit) oraz witamin i polifenoli (wymiatają nadmiar wolnych rodników i wspomagają detoksykację organizmu);

- fermentowanych napojów mlecznych (źródło kwasu mlekowego, który przyspiesza eliminację toksyn).


3. Odpowiednia kolejność wprowadzania pokarmów do diety.
Przez pierwsze 2 dni je się tylko owoce i warzywa, 3. dnia włącza się produkty mleczne, od 5. - produkty zbożowe, od 6. - jajka, od 8. - ryby, a 10. dnia - chude mięso.

4. Trzeba pić 3 l płynów dziennie.
Choć głównym celem tej diety jest oczyszczenie organizmu, sprzyja ona utracie wagi. Na początku odczuwa się lekkie osłabienie (warto wtedy trochę zwolnić), potem przypływ energii jest wyraźny.

Opr. na podst. "Pani Domu"